Tohle byla látka spíš pro Billyho Wildera a jeho cynické úšklebky. Lang nezvládá tempo, film neodsýpá, zdržují ho vykecávající se necharismatičtí herci (dokonce i Vincent Price je naprosto nezáživný) a korunu tomu nasazuje příliš mnoho náhod při pátrání po vrahovi (resp. pátrání vraha po novináři). Zklamání. 50%(28.12.2007)

Body za Vincenta Price v jiné než hororové roli.(14.4.2018)

Slusny a nadpriemerny film noir o tom, ako isty novinar v podani Dana Andrewsa /Jizda do ox Bow 1943, Laura 1944/ musi splnit 3 ulohy naraz a veruze to bude mat tazke. Ide totiz aj o vysetrovanie vrazdy - teda klasicka zapletka filmov noir. Reziser Fritz Lang /Velky Zatah, Ministerstvo Strachu 1944/ natocil vskutku dobry film, ktory ma len v strede trochu nudy a spatnych dialogov. Herci ale slapu velmi dobre, okrem uz spominaneho Dana Andrewsa som tam videl aj vybornu Rhondu Fleming /Pryc od Minulosti 1947, Rozdvojena Duse 1945/ a hororovu legendu Vincenta Price -a /Pit and the Pendulum 1961 a Maska Rude Smrti 1964/. 70 %(10.9.2016)

Motto: "Nemluvím o moci. Je to větší věc... Odpovědnost svobodného tisku za lid. V této zemi rozhodují lidé. Mají-li rozhodovat správně, musejí mít všechny informace." Prolog (před titulky) z předposledního amerického filmu Fritze Langa je velice slibný, ale zavádějící. Navozuje dojem, že se budeme točit kolem nějaké "laciné vraždy" ve stylu Psycha ("Zeptej se matky.") či předchozích Langových noirů, ale místo toho tu máme Modrou gardénii obrácenou naruby, kde středobodem vesmíru není pachatel sám, ale svět upovídaných novinářů z koncernu Kyne (hrají George Sanders či Ida Lupino, s nimiž Lang natáčel za války). "Kolik žen v USA používá rtěnku? (...) Chci, aby se každá děsila pokaždé, kdy se bude malovat. Toho 'Rtěnkového vraha' dej na titulní stranu. Všechno ven." Náš milý a drahý Vídeňák neměl novináře (a to, co reprezentují) moc v lásce, že ne? "Podniky Kyne. Věnoval jsem jim celý život. A v celém životě jsem udělal jen dvě velké chyby." - "Jsem překvapen, že ses přiznal k tolika.(23.7.2015)

V New Yorku běhá šílenec, co vraždí osamělé ženy. Na stopě mu kromě policajtů jsou samozřejmě i novináři. Kromě pátrání sledujeme také vnitřní boj v novinách o pozici výkonného ředitele a milostné trable hlavního hrdiny Eda Mobleyho. Motivů a vedlejších dějových linek tam bylo hodně, ale film nepůsobí nijak přeplácaně a všeho je tam tak vyváženě. Postavy jsou sympatické, herci dobrý (nejvíc mě bavil psychopatický vrah v podání J. D. Barrymora, a novinářka Mildred v podání Idy Lupino) a snímek pěkně odsýpá a nenudí. (Snad jenom ten Vincent Price mohl dostat nějakou lepší roli nebo víc prostoru pro svou realizaci :-))(30.12.2012)