Žena za výlohou

Žena za výkladom

Film-Noir / Thriller

USA, 1944, 99 min

• Martin741

Reziser Frytz Lang natocil len dalsiu nudnu spolocensku konzervacku so zevraj krimi pribehom. Uvodne tempo je nudne, priserne dlho trva, kym sa film rozbehne a odznie len kopa prazdnych dialogov. Potom sa cosi zacne diat, ale nuda v celom filme suverenne prevazuje. Lang bol sice talent, ale tuna sa akosi netrafil, Edward G. Robinson /Pojistka Smrti, Cizinec 1946 s Wellesom/ neskutocne prehraval, cosi akurat zachranila Joan Bennett /Suspiria, Texassti Strelci 1938/, ale sama to nemala sancu utiahnut. Vsimol som si aj Dana Duryeu /Let fenixe 1965/. Logika tuna sla vsak na dovolenku. 40 %(19.4.2016)

Pokiaľ vám vadia niektoré noirovské nedostatky, ako napríklad často sa opakujúca zápletka, alebo predvídateľnosť, tak v Žene za výlohou je všetko ospravedlniteľné. Nebudem hovoriť prečo, pokiaľ ste film nevideli, ale určitá naivita príbehu je opodstatnená. Len teraz neviem, či dobrodružstvo muža v strednom veku je niečo, čo treba zažiť, alebo niečo, čomu sa treba vyhnúť. Film nato odpovedá síce jednoznačne, ale zase bez osobnej skúsenosti to nie je ono. Ak sa jedná o noir, tak mal byť film kvôli atmosfére čiernobiely, i keď farba možno lepšie vystihuje hlavného hrdinu, ktorého svet skutočne nie je tou drsnou školou, čiže základom žánru, na ktorú sme zvyknutí. Ja by som ale o úplnom závere trochu zapolemizoval a tipol si, že profesor by možno tu cigaretu aj zapálil. Chlapi sú ješitní.(16.5.2014)

K filmu mám jen několik poznámek - 1) co na tom, že od okamžiku, kdy velevážený profesor s průměrným a klidným rodinným životem usíná, víme, že následný děj bude jen výplodem jeho mysli, 2) co na tom, že psychologové poukazují na nemožnost dostat se během krátkého času, během kterého dříme, do REM fáze, 3) úžasná projekce toho, že sny jsou odrazy naší mysli do zrcadel, odlesků a odrazů, které prochází celým filmem, 4) úžasná hudba, která není rušivá a funkčně se zastaví v momentě vrcholného napětí, 5) Joan Bennet jako Femme Fatale je okouzlující i pro mě jako ženu (byť ne osudovou). A poznámka pro arabisty: Šalamoun byl Arab!(10.4.2013)

Konvenčný noir, ktorý sa na nič nehrá... teda vlastne hrá. Film sa drží presne stanovených pravidiel a schémy žánru, a preto nie je vôbec výnimočné, ak vám na mysli vyvstanú staré Hitchove filmy či pár kúskov, ktoré spomína aj Matty (ja osobne nie som veľký znalec noiru, ale niečo predsa už za sebou mám). Žena za výkladom sa pohráva s detailami a ich rolou v príbehu, pretože práve na detailoch sa tu dobeháva (možná malá inšpirácia pre Dial M For Murder). Mňa osobne však viac zaujala práca s motívom identity a drobnými črepinami, ktoré sa skladajú do výsledného celku - profesor spoznáva a zisťuje, kto je žena z obrazu, profesor sa dozvedá od policajného inšpektora, aký je jeho kriminalistický profil a pod. Hlavná postava koná síce "trochu" hlúpo a záver v konečnom dôsledku pôsobí ako hollywoodska päsť na oko, ale mne sa napriek všetkému on, aj film samotný veľmi pozdával. Navyše Lang má cit pre súdržnosť, tempo, príbeh, postavy a celkový dojem. Takže subjektívne 80%(16.5.2014)

Každý správný noir má v rukávu aspoň jedno eso a Woman in the window skrývá hotový full house. Slaměný vdovec a odborný asistent v jedné osobě se náhle ocitá ve víru nečekaných a značně nepříjemných situací, když oproti svým zvyklostem přijme pozvání na skleničku (jistě, alibisti budou tvrdit, že se šel "jenom" podívat na další vydařené portréty) od uhrančivé mladé ženy. No a pak už to je jako když v zimě na vrcholu kopce uklouznete na zasněžené ledovce... Vynikající výkony všech zúčastněných a opravdu zcela nečekaná závěrečná pointa.(24.6.2018)

• - Režisér Fritz Lang a herci Edward G. Robinson, Joan Bennett i Dan Duryea spolupracovali aj na filme Šarlátová ulica (1945). (ambron)