Žena za výlohou

• slovenský

Žena za výkladom

Film-Noir / Thriller

USA, 1944, 99 min

Neexistuje nič lepšie ako si pozrieť Film - Noir, a to keď píšem zrovna 600. komentár ! Vyšlo to parádne a ešte pozitívnejšie je, že film ma nesklamal, lebo má režiséra Fritza Langa, ktorého obdivujem a vlastne všetci traja herci ( Robinson, Bennett a Duryea sa stretnú o rok neskôr pod taktovkou Langa v Scarlet Street ). K príbehu, profesor Richard Wanley odprevadí ženu a dve deti na prázdniny, keď prechádza ulicou, zasiahne ho portrét krásnej ženy vo výklade, do ktorej sa platonicky zamiluje, aby sa Ona sama objavila za jeho chrbátom a flirtovanie je na svete, potom ide na návštevu k Alice Reed, áno je to táto nádherná žena za výkladom. Nikým a ničím nerušení sa oddávajú radovánkam, aby ich onedlho vyrušil HOSŤ ( jej milenec ) , ktorý napadne profesora Wanleyho a ten v sebeobrane po rýchlom podaní nožníc od Alice ho dobodá, a tak ostáva práve teraz vyriešiť otázku, čo s mŕtvolou ? V noci sa Rich vytratí s nebožtíkom zabaleným do deky v aute, aby sa ho nejak zbavil... A ako to tak býva, páchateľ sa vracia na MIESTO ČINU a nie je vôbec nadšený, de-facto bol tzv. donútený jeho kamarátom, ktorý sa vyžíva na kriminálnych miestach a robí si svoje analýzy a Rich si ani neuvedomuje, že mu skoro nahráva do karát - ( Netrvá dlho a mŕtvola sa objaví, Rich nie je žiadny profesionálny vrah, ešte sa pritom zranil, keď prehadzoval cez PLOT Clauda Mazarda, alebo ak chcete Franka Howarda, vskutku vynaliezavý chlapík, keď používa falošné meno ) , LEN tento nebožtík nevie, že býval sledovaný chlapíkom, ktorý vie, kde býva Alice, snažili sa zamiesť všetky stopy, ale jeho len tak niekto neoklame, a tak vycíti šancu na vydieranie a začne systematicky drankať peniaze ! Po ďalšej splátke je Rich s nervami na dne a pokúsi sa o samovraždu, ktorá sa mu podarí ! Nevie o tom, že polícia to vybavila za nich, keď ho zbadala na nočnej ulici, vtedy začali medzi sebou strieľať, a tak sa to vyriešilo pekne samé od seba ! Alice ide rýchlo zavolať Richardovi, ale už je, bohužiaľ, neskoro ! A ešte jedno milé PREKVAPENIE sa chystá na úplný záver !!! Som očarený !!!(18.8.2015)

Dnes kvalita filmu častokrát záleží od rozpočtu, reklamy, efektov a podobných doplnkových vecičiek, takže často umenie režiséra nie je v súčasnosti nosným pilierom filmu. V časoch tomuto filmu podobným však museli mať herci a tvorcovia naozaj talent aby mohli „spáchať“ niečo podobné a Fritz Lang bol toho príkladom. Na prakticky úbohom príbehu postavili dokonalý thriller plný napätia a nepredvídateľnosti. Človeku by sa zdalo, že film postavený na pokuse o utajení vraždy a následnom vydieraní nemôže priniesť nič nové. A to som už 'zopár' filmov videl. Po päťdesiatich rokoch má film stále šťavu a dokáže uspokojiť. Filmovo a divácky, samozrejme. 90%.(25.6.2007)

Pozor na to, čo si želáme, nemusí to vždy dobre pre nás dopadnúť... Klasický film-noir, ktorého scenár mi trocha pripomenul niektoré Hitchcockove filmy, vrátane samotného rozuzlenia, ktoré bolo v rámci tohto žánru celkom zaujímavé. Ak tu vidím nejaké negatívum tak snáď len v tom, že hra mačky s myšou (polícia vs. chudák profesor) mohla byť trocha inteligentnejšie zvládnutá, zišiel by sa ešte nejaký nápad a celej tej motanici okolo vraždy by som dodal viac napätia. Nadpriemer. 75/100(16.2.2018)

• Martin741

Reziser Frytz Lang natocil len dalsiu nudnu spolocensku konzervacku so zevraj krimi pribehom. Uvodne tempo je nudne, priserne dlho trva, kym sa film rozbehne a odznie len kopa prazdnych dialogov. Potom sa cosi zacne diat, ale nuda v celom filme suverenne prevazuje. Lang bol sice talent, ale tuna sa akosi netrafil, Edward G. Robinson /Pojistka Smrti, Cizinec 1946 s Wellesom/ neskutocne prehraval, cosi akurat zachranila Joan Bennett /Suspiria, Texassti Strelci 1938/, ale sama to nemala sancu utiahnut. Vsimol som si aj Dana Duryeu /Let fenixe 1965/. Logika tuna sla vsak na dovolenku. 40 %(19.4.2016)

Pokiaľ vám vadia niektoré noirovské nedostatky, ako napríklad často sa opakujúca zápletka, alebo predvídateľnosť, tak v Žene za výlohou je všetko ospravedlniteľné. Nebudem hovoriť prečo, pokiaľ ste film nevideli, ale určitá naivita príbehu je opodstatnená. Len teraz neviem, či dobrodružstvo muža v strednom veku je niečo, čo treba zažiť, alebo niečo, čomu sa treba vyhnúť. Film nato odpovedá síce jednoznačne, ale zase bez osobnej skúsenosti to nie je ono. Ak sa jedná o noir, tak mal byť film kvôli atmosfére čiernobiely, i keď farba možno lepšie vystihuje hlavného hrdinu, ktorého svet skutočne nie je tou drsnou školou, čiže základom žánru, na ktorú sme zvyknutí. Ja by som ale o úplnom závere trochu zapolemizoval a tipol si, že profesor by možno tu cigaretu aj zapálil. Chlapi sú ješitní.(16.5.2014)

• - Režisér Fritz Lang a herci Edward G. Robinson, Joan Bennett i Dan Duryea spolupracovali aj na filme Šarlátová ulica (1945). (ambron)