Žena za výlohou

• slovenský

Žena za výkladom

Film-Noir / Thriller

USA, 1944, 99 min

Jako první se sluší zmínit, že přes všechnu kritiku, kterou se v komentáři oháním, považuju Žena za výlohou za jeden z nejlepších noirů, jaké jsem kdy viděl. Hodně tomu napomáhá Edward G. Robinson, který není zrovna typickým hrdinou. Tady je ovšem skvělý a to přesto, že se během maskování zločinu i během vyšetřování dopouští školáckých chyb, kterým bych se dokázal vyvarovat i já, nájemný vrah-amatér. Nicméně jeho neorganizované chování má za následek, že jsme prakticky neustále drženi v napětí a atmosféra se dá, aspoň v první polovině, krájet na krajíce. V té druhé se dostává více ke slovu Joan Bennett, která je sice taky výborná, ale její vyděračská linka je o trochu slabší. To ovšem není nic v porovnání s nedomrlým závěrem (u kterého jsem se mimochodem málem rozbrečel), který by se mohl lehce objevit v téměř každé romantické komedii té doby. Co dělá v temném noiru, to vážně netuším. Ale docela by mě zajímalo, jestli je prací samotného Langa, nebo mu ho zbaběle nařídili producenti respektive studio. Buď jak buď, i tak je to výtečná podívaná.(24.5.2011)

Profesor Unrat po hollywoodsku. Ovšem, poněvadž se jedná o dílo Fritze Langa, těch německých reminiscencí se nám tu vyskytuje dost. Zasloužilý profesor, navíc s rodinným zázemím, není tak úplně vzdálen myšlence zažít něco dobrodružného. Začne to Šalamounovou Písní písní a skončí setkáním s tajemnou, šarmantní kráskou. Jenomže tehdy profesor ztrácí vládu nad svým osudem a stává se obětí nečekaných událostí, vlastní práce (Nezapomínejme, že se jedná o kriminálního teoretika, jenž je najednou postaven na zcela opačné místo, než které zastával doposud.), vydírání a tragického spádu nemilosrdných událostí. Výborný výkon Edwarda G. Robinsona, záhadná Joan Bennett a Dan Duryea jako velmi nepříjemný sebejistý hoch. Této klasice filmu-noir pomáhá i působivá práce s hudebním podbarvením a znamenitý způsob vyprávění. A co k závěru? Je to dost americké, ale tady tento princip dvojí pointy funguje velmi spolehlivě.(3.7.2006)

Zaujímavý námet, ktorý je aj režijne dobre zvládnutý. Viac sa mi páčila prvá polovica, kedy došlo k vražde a zahladeniu stôp a nuda nemá nárok. Druhá polovica venujúca sa vyšetrovaniu skĺzla do tradičných vôd a trochu ma bralo, ako hlavná postava svojim rečami i jednaním kopila chybu za chybou. E. G. Robinson nebol v postave zlý, ale mám ho radšej v zápornejších polohách, zvolená femme fatale v pohode. Trochu ma sklamal happyendovský a bohužiaľ aj nepresvedčivý záver. (sp)Odkedy bývajú sny niekoľkodňové a človek v nich vidí iné osoby bez prítomnosti tej svojej??(/sp)(8.10.2018)

Každý správný noir má v rukávu aspoň jedno eso a Woman in the window skrývá hotový full house. Slaměný vdovec a odborný asistent v jedné osobě se náhle ocitá ve víru nečekaných a značně nepříjemných situací, když oproti svým zvyklostem přijme pozvání na skleničku (jistě, alibisti budou tvrdit, že se šel "jenom" podívat na další vydařené portréty) od uhrančivé mladé ženy. No a pak už to je jako když v zimě na vrcholu kopce uklouznete na zasněžené ledovce... Vynikající výkony všech zúčastněných a opravdu zcela nečekaná závěrečná pointa.(24.6.2018)

Po dalších a dalších projekcích musím zvednout hodncení na pět. Lang byl stejně jako Preminger mistr misanscény a ať mi ještě někdo někdy řekne, že je jeho americké filmy nedosáhly takových kvalit jako ty německé... já se s ním klidně poperu! :-P Do detailů propracovaná, plná promyšlených symbolů a hlavně Freuda.. to je Women in the Window. http://filmnoirblog.blogspot.com/2011/04/zena-za-vylohou-1945.html(11.1.2008)

• - Režisér Fritz Lang a herci Edward G. Robinson, Joan Bennett i Dan Duryea spolupracovali aj na filme Šarlátová ulica (1945). (ambron)