• vitekpe
  ****

  Rozkosna Sylvia a jeji maly podvudek, ktery ji vlastne vubec nemuzete mit za zle... :) Neco mezi komedii a romantickym dramatem. Pobavilo, potesilo. 4-(20.2.2018)

 • Jenni
  ****

  Motto: "Nemůžeš dostat něco za nic. A jen hlupák by se o to snažil." Už úvodní píseň napovídá, že prostřednictvím filmu Ty a já (You and Me) uvidíš (patrně jedinkrát ve svém životě) komedii Fritze Langa. Písnička má pravdu v tom, že jedině za peníze získáš krásu, umění, dobré zdraví, stejně jako slunečné nebe a matku přírodu. A tak se vše točí kolem mamonu, plánované krádeže a obchodního domu pana Morrise, který jako správný dobrodinec zaměstnává propuštěné vězně. "Víš, Mary, v tom je ta myšlenka. Nejsou odděleni. Nestojí tam jak zrůdy v cirkuse jen proto, že jednou či dvakrát chybovali, jak mohl každý z nás. (...) Většina lidí si myslí, že když dají pár dolarů na charitu a tak, splnili svou povinnost a zbavili se veškeré odpovědnosti. Musíš však dělat víc než to." Máš tu tedy kus té sociální dimenze, kterou se vyznačovaly první dva Langovy filmy v USA, nicméně je jasné, že pan režisér přišel ke komentovanému snímku jako slepý k houslím (nahrazení původně uvažovaného režiséra Richarda Wallace si prý vydupala představitelka hlavní role Sylvia Sidneyová). Tuhle holku mám opravdu rád a myslím, že si s Langem rozuměli (Ty a já jsou prostě Sylvia a Fritz). "Joe, je to Hodina rozkoše. (...) Ty to nejspíš nechápeš. Neexistuje nic, co by mohlo povzbudit dívku jako dobrý parfém. Je to něco pro její duši. Chápeš?" Takže jim odpouštím všechno a dokonce i její přednášku o tom, že se zločin nevyplácí. Ale co naplat, "žádnýmu klukovi se nelíbí, když je jeho holka tak chytrá." Jediná škoda, že Sylvia jako účetní nepracovala pro Paramount, protože se nevyplatil především samotný film. A tak i dnes je Ty a já (You and Me) zapomenut, a objeví ho snad jedině fanoušci Fritze Langa. Ten se jim za to odmění scénou z vězení, která je nebývale langovská. Jinak je zajímavé, že tři roky poté i Hitchcock natočil romantickou komedii téhož scénáristy Normana Krasny - Pán a paní Smithovi. "Děláte to jako byste spíš otevíral sejf." - "Není legrační, jak se ty zvyky člověka drží?" No a Lang samotný pokračoval v lehčí tematice westernů, v jakémsi intermezzu před érou poctivých noirů. "Zločin se nevyplácí. Nemyslím kvůli tomu, že vás chytí a odsoudí, protože to se pokaždé nepodaří. Nemyslím kvůli tomu, že to ve vás zabíjí něco slušného, protože spoustě z vás by to bylo jedno. Myslím tím, že zločin nevytváří dolary a centy. Kradením nemůžete vytvořit skutečné peníze."(23.7.2015)

 • liquido26
  ***

  Téma zajímavá, některá místa fakt povedená, ale jako celek to na mě nezapůsobilo. Hodně se mi líbily scény v obchoďáku, ty byly docela vtipné (ale hodily by se spíš do komedie na toto téma), naopak mi vadilo nelogické chování hlavních postav.(24.5.2015)

 • Bebacek
  ****

  Třetí film z Langovy sociální trilogie opět nastoluje téma začleňování bývalých zločinců do společnosti, tentokrát však s výraznými komediálními prvky a happyendem.(4.2.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace