poster

The Grizzlies

Drama / Sportovní / Životopisný

Kanada, 2018, 104 min

 • Lyncha
  *****

  Zpočátku trochu rozpačitý dojem - Panu učiteli s láskou, Mezi řádky atd. už po sté. Jen tentokrát nejsou v roli nezbedných žáků černoši, ani hispánci, ale Inuité. Ale má to být podle skutečné události, osudy reálných lidí v konkrétním místě. Tak si člověk řekne, proč ne. Proč nenatočit silný příběh o člověku/lidech, kteří se o něco zasloužili a odvedli pořádný kus práce, jen proto, že už na to téma někdo natočil hromadu jiných filmů. To by nebylo fér. Postupně počáteční rozpaky opadly, film mě vtáhnul do děje a na konci jsem byla nadšená. Ano, je to doják. Strašnej! Ale dostal mě. Film je částečně sebemrskačský, obsahuje několik narážek na internátní školy pro původní obyvatele Kanady, také pár fotek v úvodu z oněch škol. Musím se přiznat, že do této doby jsem o něčem podobném neměla tušení, takže jsem si vyhledala pár informací, o co šlo a jak školy fungovaly. Čekala bych existenci podobných zařízení někdy před maximálně 70 lety, ale že fungovaly až do roku 1998 a k jejich zavření došlo zřejmě jen díky tomu, že se nedařilo už dál tajit praktiky, které v nich probíhaly, to hlava nebere. A ještě v takové zemi, kterou mám za vzor mírumilovnosti a civilizovanosti. I tenhle fakt přispěl k oněm 5 hvězdičkám (šok umocnil dojem z filmu), jinak by to asi bylo spíš na 4.(4.11.2019)

 • Arsenal83
  ***

  Založené na skutočnom príbehu. To celkom navnadí, aj keď človek najprv vidí len samovraždu Eskimáka. Zrejme na tých chladných podmienkach niečo bude, keď toto sa deje v Arktíde a napríklad také Gronsko je na prvom mieste v počte samovrážd na počet obyvateľov. Ale film nie je len o tom, hoci nejaké tie úmrtia sa tam udejú. Celý čas som čakal, ako ma film zasiahne. Tak to sľubovali spolukomentátori tohto portálu. Nikdy to však neprišlo, ani po športovej ani po tej emočnej stránke. Vlastne myšlienkou filmu sa stalo, že za alkoholizmus, drogovú závislosť a domáce násilie môžu bývalí bieli kolonizátori. To je novátorské, ja som si myslel, že tie veci si človek vyberá sám.(1.5.2020)

 • Aljak
  ****

  Kto čaká bežný športový film podľa klasickej zaužívanej šablóny, tak sa nedočká. Aj keď to malo viacero fáz známych z ostatných filmov so športovou tematikou, tak The Grizzlies boli predsa len iní. Taký silný kontrast motivácie a beznádeje sa len tak nevidí. Ale napriek tomu depresívnemu bezvýchodiskovému prostrediu kdesi v Nunavut sa vďaka športu (konkrétne lakrosu) dokázala celá komunita zanietiť pre niečo energické a potešujúce. Z toho filmu išla fakt pôsobivá atmosféra, a čo je dôležité - vôbec to nebola taká happyendová klišé záležitosť, ktorá býva vrcholom drvivej väčšiny športových filmov. A to vnímam ako obrovské plus! Sympatické herecké obsadenie, ktoré tu pôsobilo veľmi autenticky.(2.5.2020)

 • Marze
  ***

  THE GRIZZLIES je pravdivý příběh založený na skupině Inuitů studentů v malé arktickém městečku Kugluktuk. Trpí všude rozšířenými drogami, zneužíváním alkoholu, domácího násilí a jedním z největších počtu sebevražd teenagerů ve světě.Do toho je zde dědictví kolonialismu.Ale přijede sem na roční pracovní smlouvu nový učitel Russ Sheppard. Pochází z jihu. Je otřesen smrtí jednoho z jeho studentů a zasvětí svou třídu do sportu zvaného lakros za účelem jim pomoci. Je paradox, ze film podává svědectví o imperialismu a zároveň propaguje hollywoodský kulturní imperialismus, který je největší na planetě. Název tohoho "good feel" sportovního filmu je podle názvu týmu.(2.4.2020)

 • vydumnica
  ****

  Pravdupovediac rozhodujem sa medzi 4 a 5*. Taketo silne skutocne pribehy s posolstvom mam velmi rada. Bola som na neskorovecernom premietani vramci filmoveho festivalu, prekvapilo ma, ked sa nam tam predstavila producentka filmu a dve herecky "Miranda" a "Spring", ktore cestovali z dalekeho severu k nam do Europy vraj cele 4 dni. Na konci si tento snimok, ktory vraj vznikal 10 rokov vysluzil zasluzeny potlesk. Prekvapilo ma to mnozstvo ludi v hladisku. Za toto vsetko, za celu tu atmosferu a za to, ze milujem Kanadu mam chut dat tych 5*, ale ak mam hodnotit ciste len film, nechavam styri. Kazdopadne bol to pekny kulturny a filmovy zazitok. Je smutne vidiet krutu pravdu, ze su miesta na svete, aj trebars v Kanade, kde ludia a hlavne mladez nemaju ciel, nemaju zmysel zivota a potom pride jeden clovek a zmeni zivoty aspon niekolkym ludom a doda im nadej a dovod pre co sa oplati zit. Hodnotny film. 80%. 68. IFF Mannheim-Heidelberg(17.11.2019)