Darling in the Franxx (TV seriál)

• Japonsko

ダーリン・イン・ザ・フランキス

• Austrálie

Darling in the Franxx

Darling in the Franxx

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2018, 24x24 min

Some cool shit is going down here! Veľmi sa mi páči aké rozporuplné hodnotenia sú tu a úplne to chápem. Ja osobne sa zatiaľ rozhodne prikláňam k tomu pozitívnemu, ale tak uvidíme... Čo i len odhadovať, ktorým smerom sa enigmaitcký dej a vývoj postáv vyberú je priam nemožné. Ó a BTW dúfam, že máte radi šialené metafory týkajúce sa asi každého aspektu vzťahov aplikované na postapokalyptické mecha survival sci-fi. IN SPACE! :)(21.2.2018)

• Ryuuhei

Toto anime jsem rozjel jen na základě spoileru a faktu, že se jednalo o hit jarní sezóny. Což o to - do půlky solidně budovaný, post-apokalyptický svět, kde jsou jedinou záchranou proti vražedným Klaxosaurům dětští hrdinové tvořící páry, aby jen tímto způsobem mohli řídit trochu podivné mecha roboty. Mělo to svým způsobem hlavu a patu, postupně jsme poznávali hlavní, i vedlejší postavy a seznamovali se kousek po kousíčku se světem okolo. Zvlášť skvěle vyšla typická plážová epizoda, která nebyla jen o fanservisu, ale obohatila a později i posunula příběh jedné z klíčových postav. A když mluvím o fanservisu - to, že bylo jakékoliv téma rozmnožování, či čehokoliv podobného, tabu, se jasně odráželo i v hrdinech a jejich zmatenosti v tom, co cítí, či jak to cítí. A samozřejmě, i v chuti tyto podivné pocity objevovat. Problém nastal ve chvíli, kdy se změnila nejen do té doby ikonicky lhostejná hrdinka, ale kdy třeba k odhalení veškerých tajemství došlo během poloviny jednoho dílu. Ze snahy rozvinout postavy a klidným tempem i svět okolo, se stal závod o to stihnout pokrýt zbytek děje do zbylých epizod a tedy uspěchaný, ořezaný a hlavně dost odfláklý závěr. Upřímně, do půlky mě to i docela bavilo - líbil se mi smysl ve všem, náznaky temnějšího podtónu a spousta zajímavých otázek. Od půlky jsem na to koukal jen jako řadový ongoing a nakonec jsem rád, že to mám za sebou. Otázka tedy zní: Stojí to za to? Ve skutečnosti ani moc ne. 50%(22.7.2018)

Je to tak trochu smůla, když to nejlepší, co o tomhle anime můžu říct je, že tím nejlepším a asi jediným opravdu silným zážitkem je samotný konec. Poslední episoda byla velmi slušná, dala tomu všemu nějaký význam a poselství, zkrátka měla svůj smysl. No jo, ale bohužel zbytek anime už tak záživný nebyl. Začátek a první tak 3/4 jsou docela nuda, je to spíš takové vyprávění o dospívajících pilotech robotů ve světě, který sice vypadá zajímavě, ale skoro nic vám o sobě nepoví. Takže sledujete mladé lidi a jejich problémy a tvořící se vztahy a i když to zní zajímavě - tak není. Po celou dobu si člověk říká, tohle je studio Trigger, ono to přijde. Naštěstí občas dostáváte drobné náznaky o tom, že zdejší svět má svá tajemství a tak jste pořád přesvědčeni, že ono se to blíží. A díky tomu zvládáte všechnu tu romantiku, jednotvárné mecha souboje a dospívající dramata, která jsou častokrát spíš vysilující než napínavá. Chemie mezi hlavní dvojicí docela funguje, ale po pravdě nakonec jsem stejně měl radši dvojičky Kokoro x Mitsuru a Ichigo x Goro. Ale dost už o romantice a o lásce, i když o tom to tady vlastně taky hodně je, pojďme raději na děj. Poslední 1/4 je nabitá událostmi a nejdřív zažijete první informační smršť, která vám prozradí věci, které jste tak nějak celou dobu tušili a říkáte si, jako jo, je to tady, ale tohle jsem čekal... Takže z prvního "info dumpu" nejste šokovaní, spíš zklamaní. Pak ale přijde série šokujících odhalení a další smršť tentokráte dosti šílených událostí u kterých si budete říkat, jestli tohle myslí vážně a přemýšlet, jestli je to bláznivě hloupé a nebo šíleně super, no a poprvé po nějakých dvaceti episodách si konečně alespoň částečně uvědomíte, že teď sledujete něco, co stvořili ve studiu Trigger a že to je studio založené bývalými zaměstnanci studia Gainax = těmi co světu dali anime jako Gurren Lagann, nebo Neon Genesis Evangelion... Jak jsem už psal, finále je obstojné a samotný poslední díl je dokonce velmi dobrý, ale může to zachránit tu nudu z prvních 3/4 seriálu? Bohužel tentokrát nemůže a nedokážu říct, že by tohle byla nějaká nezapomenutelná pecička, spíš jen průměrné anime s povedeným koncem a to je u mě tak 5,6/10(7.7.2018)

První polovina tohohle mecha anime byla poněkud slabší, ale ta druhá .. super! Obecně byla animace krásná, postavy nadchly svým vývojem a zápletka ke konci byla geniální (vůbec mě to nenapadlo, a to ráda šťourám v tom, jak to asi bude dál a dopadne to). Ještě zajímavý poznatek - v takhle daleké budoucnosti bude lidstvo stále používat rtuťové teploměry? Menší skulinka. Ale anime určitě stojí za další shlédnutí :)(28.4.2019)

Do zobrazeného postapokalyptické světa a kontrolované společnosti se mi chvíli těžko dostávalo, dospívající děti - Parazité, ve dvojicích jako "pestíky a tyčinky" řídící válečné gigaroboty Franxx (takoví pestrobarevní Power Rangers) v bojích proti zvířecím Klaxosaurům rozmanitých tvarů a velikostí, to (nejen neskrývaným sexuálním podtónem) pozdvihávalo hodně WTF otazníků. Ale střípky historie do sebe postupně zapadaly a vztahy mezi vyvíjejícími se teenagery, poznávajícími neznámé, zakázané vzájemné city - zejména mezi výjimečným Hirem a "monstrózní" Zero Two, zaujaly. Přidejte k tomu kvalitní animaci a výborný vizuál, a někdy kolem prostředka jsem nebyl daleko od nadšení. Jen aby se v závěru stalo a odhalilo pár ohromných věcí globálního, ba přímo kosmického rozsahu, typicky japonsky megalomanských a povznášejících - láskou propojujících konce vesmíru a šťastnou utopii budujících, aby znovu nastalo kroucení hlavou nad autorskou divností (např. forma Sterilizie 'True Apus'). 7/10(17.7.2019)