Violet Evergarden (TV seriál)

• Japonsko

Japonsko, 2018, 13x24 min

Taiči Išidate

Předloha:

Kana Akacuki (kniha)

Audiovizuální skvost, který bych doporučil kažému, i kdyby vám byl šumák obsah. Osobně tyhle sentimentální anime moc nemusím, ale tady mi to moc nevadilo. Nádech červené knihovny taky může odradit. Ano, je to emočně vyďěračské (viz. episoda 10) a na můj vkus se tam bulí moc často, ale nijak to nepopírá, že ten námět je prima. Navíc vyčítat Violet Evergarden, že je přecitlivělá, by bylo stejné jako vyčítat hororu, že je moc strašidelný. V rámci budování charakteru a vývoje nitra jde o kvalitní dílo (ze kterého by si jiné příběhy mohli brát příklad). Má to dobrý scénář, zajímavou hrdinku i vedlejší postavy a také živé dialogy. Navíc se tu zpracovávají těžká témata (ztráta blízkých, neschopnost najít správná slova pro své milované, traumata války atd.) a to vkusným způsobem. Příběh provází nádherná hudba, která pohladí na duši. Sluncem zalité scenérie, pohledy na oblohu, smysl pro citlivý detail: to vše tvoří kouzelnou atmosféru. Okatá Violet je sympatická od první chvíli a kroky jejího vnitřního vývoje/zapásů/strastí/nadějí fungují. Za srdce mě nakonec seroš chytil. Takže tvůrcům tleskám, protože tohle se i přes nějaký ten přešlap povedlo. Největší mínus: 3 finální episody, které nesmyslně jdou cestou akce a tím i proti dříve budované atmosféře. Kdyby seriál skončil EP 10, vůbec mi to nevadilo.(7.5.2019)

Violet Evergarden je pro mě obrovské pekvapení, neb jsem tomu dal šanci čistě náhodou a jak už u mě bývá zvykem, nečtu si o čem filmy či seriály vůbec jsou. Spolu s faktem, že vyhledávám spíše slice of life anime, byla sázka na fantasy/sci-fi poměrně "riskantní". Ale vyplatilo se! Pokud jste na tom podobně jako já, tak vás předem ujištují, že Violet Evergarden je tak civilní, jak jen to jde a zmíněné dva žánry jsou téměř zbytečnou informací. Pokud by se jednalo o hru, tak drtím F12 každých deset sekund, jelikož jde o jednu z nejlepších a nejkrásnějších animací co jsem zatím viděl. Tolik krásných scenérií a tak úžasná atmosféra a v každém záběru dělá ze seriálu v tomhle směru naprosto úctyhodnou záležitost. Ale k tomu hlavnímu, což je samozřejmě příběh. Tvůrci se ve velkém zaměřují především na samotnou Violet a skoro až nevěřím, jak jsem si mohl postavu (téměř) bez emocí tolik oblíbit. Vedlejší postavy pak zdatně sekundují, ač se některé mohou zdát lehce do počtu. Příběh pak osobně řadím k tomu lepšímu, ale pravdou je, že v několika prvních dílech příliš neoslní. Ta pravá smršť emocí začíná až s blížícím se koncem a především epizodu A Loved One Will Always Watch Over You ještě dlouho nevypustím z hlavy. Velmi originální počin, který možná s odstupem času docením na plný počet. A ta hudba! Ta hudba!(21.1.2019)

Neviem. Art style, atmosféra a hudba pravdepodobne najkrajšie, čo som kedy v anime videl. Hlavne teda animácia, seriózne, 90% záberov by ste si mohli dať na tapetu. Ale príbehovo ma to absolútne nechytilo a nudil som sa väčšinu času. Violet je jediná ako-tak zaujímavá postava, a ani to nie dosť. Jej príbeh mi príde troška rozťahaný, ale rozumiem, že veľa ľuďom to tak vyhovuje. Celkovo to určite neľutujem a som rád, že som to videl, ale nemôžem si pomôcť - som trocha sklamaný. Naj epizóda: Nameless. 7/10(17.1.2019)

Violet Evergarden začalo ako úžasne anime, ale bohužiaľ skončilo priemerne. Prvých 10 epizód bolo skvelých (hlavné úžasná 10 ep.), ale zvyšok bol priemer. Pri epizóde 11 som mal pocit, že je všetko nútené aby z toho bol smutný príbeh. Ale najviac mi na tejto epizóde vadilo ako tu zobrazili vojakov, ktorí sa tu chovali ako normálni civilisti (ani sa nekryli keď na nich strieľali). Ostatné epizódy už boli viacej zamerané na akciu, čo som vôbec nepochopil (v predchádzajúcich epizódach sa akcia ukázala len pomocou flashbackov o Violetinej minulosti). Toto anime sa mi viacej páčilo ako slice of life, preto mám tak strašne rád epizódy 1 až 10. Veľká škoda že sa autori nerozhodli zamerať príbeh aj na ostatné postavy a ich vývoj. Strašne rád by som si prečítal aj light novelu, z ktorej čerpali tvorcovia tohto anime a chcel by som zistiť čo všetko zmenili.(8.5.2018)

Napsat komentář k Violet Evergarden je nakonec pro mě komplikovanější, než jsem před posledním dílem očekával. Upřímně, mohlo to dopadnout ještě hůře (po seznámení s předlohou a jaké změny studio Kyoto Animation udělalo), ale i tak cítím v ústech pachuť a můj obličej vyzařuje nadšení závodníka na posledním místě. Udělám to jednoduše, jelikož se mi o tom bude lépe takto mluvit a rozdělím toto anime na 2 části: První je na do 9.-10. dílu, druhá je zbytek až do konce. Co vás uhodí z fleku jsou produkční hodnoty této show. Graficky je to synonymum pro fantazii, ať už smysl pro detail, exteriéry nebo záběry na Violetiny ruce. Podobně, jako si u Made in Abyss přizvali zahraničního mladého skladatele Kevina Penkina, aby nahrál nejlepší anime OST minimálně minulého roku, podobně se zde zadařilo Evanu Callovi a nejde než jen chválit dokonalý audiovizuál. Příběh je položen na základech těžké sentimentality a má až přemrštěný harlequinovský feel levné novely z červené knihovničky pro přecitlivělé teenagerky. Pro mnohé určitě velké odrazení a pokud na to nemáte buňky, tak předem varuju, abyste opustili loď. Postava Violet je totiž emočně vyprahlá a neznalá a je na čase se naučit, co je to cítit, vnímat a vyjadřovat pocity. Touto premisou nás příběh vede epizodní strukturou krok za krokem skrze vcelku milé a romanticky melodramatické odbočky ze života Violetiny práce; kvalitativně to má stoupající tendenci až k 9. dílu. Tento díl by totiž mohl být se vší vážností a legitimitou závěrečný (anebo onen 10., který by byl takovou pěknou mašličkou). Jenže ze zvláštních důvodů není a seriál pokračuje válečným arcem, který nesmyslně začne kašlat na jakoukoliv realitu vybudovanou v předchozím dění a pro mě nepochopitelně srthně děj do béčkově akčních vod. S doposud vybudovanými nadějemi jsem s velkou dávkou tolerance něco odpouštěl, ale poslední díl už si zahrál na nejhorší druh bondovky a zbytek vyplnil přeslazenými flashbacky a výjevy, které v tu dobu už nikoho nezajímájí, nebaví a které s nikým nepohnou! Vyvstává mi otázka, proč nebyly díly nějak lépe přeskupeny, aby se tomuto fiasku vyhlo, ale to už se nedozvím. Ze strojové Violet se stala slečna, která by mohla plnit kanistry svými slzami a ze mě pořádně rozčarovaný divák. Je mi jasné, že předloha pravděpodobně nestála ani za zlámanou grešli a KyoAni u mě hrdinsky udělali v příběhu obrat, bez kterého bych tu láteřil ještě o třídu hlasitěji. I tak je zklamání víc než výrazné. 3*(15.1.2018)