Juru Camp (TV seriál)

Yuru Camp

Laid-Back Camp

Animovaný / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 2018, 12x24 min

Anime o kempování? No, proč ne... Yuru Camp se úspěšně vyhýbá všem pastím školních anime a místo toho se zaměřuje přesně na to, co umí nejlíp, a to je kempování (ale teda dělat seasoning litinové pánve olivovým olejem... :)) a atmosféra. Potěší relativní blízkost k realismu, alespoň co se týče věcí ohledně samotného kempování. Jinak se nejedná o ničím revoluční záležitost, je to "pouze" další nadprůměrný iyashikei (i když s originální premisou), postavy jsou celkem standardní a po produkční stránce je to v podstatě sice bez chyb, ale ničím až tak unikátní; ale výsledek je dobrý (i když v anime komunitě trochu nadhodnocený) a nemám důvod pro žádnou větší kritiku, určitě jsem se dobře bavil. Nechávám 7+/10.(21.1.2018)

Rozhodně nejpříjemnější překvapení této sezóny a velice sympatický počin. I já měl obavy, že to bude další klasické anime o roztomilých dívkách a jednom školním kroužku, ale překvapivě téma školního kroužku ustupuje hodně do pozadí a anime se soustředí hlavně na to co ve svém názvu slibuje - tedy kempování. Jakožto člověk, který chodil několik let do Skauta a během nejlepších let svého života (střední škola) jsem jezdil s kamarády pod stan, jsem měl k tomuto tématu hodně blízko a velice mě potěšilo, že podstata kempování (a to nejen s přáteli) se zde povedla vystihnout velmi věrně a neskutečně mile. Kempování je přeci o dobrodružstvích, o hledání krásných míst a i o klidu, který si člověk dokáže prožít v přírodě třeba u příjemně praskajícího ohně (taky venku úplně jinak chutná). Ještě dnes po letech mám ve svém srdci ten okamžik, kdy jsem viděl východ slunce nad Amerikou (zatopený lom u Berouna), takže chápu, jak silné okamžiky a nádherné scenérie může člověk v přírodě najít. Na velmi pozitivním dojmu se však kromě slušného zpracování tématu podepsala i kvalitní hudební stránka a dobře zvolené složení postav. Za sebe musím prohlásit zdejší opening za nejlepší v sezóně a píseň "Shiny Days" si zařadím do svého anime playlistu. Jistě, člověk by neměl příliš zohledňovat do celkového hodnocení úvodní a závěrečnou skladbu, protože na příběh to má pramalý vliv (chápu co se mi snaží jeden zdejší kolega na svém profilu sdělit), ale u atmosferických anime jako je toto se to opomenout nedá, protože nečekaně úvodní i závěrečná hudba dotváří celkovou atmosféru a tady to prostě obojí perfektně sedí. Navíc i hudba během příběhu je dobře zvolená, velmi se mi líbil ten jemný kytarový motiv, který se tak často objevoval. Ohledně postav nemohu říct, že bych viděl charaktery, které jsem ještě v podobných konceptech neviděl, nejde o nic nečekaného, ale jsou dobře složené, ústřední dvojice příjemně kontrastuje a zároveň se i doplňuje a stejně tak i ty další postavy tam mají své místečko (sice ne nezbytně důležité, ale i tak příjemné). Navíc i práce s postavami a už jen to že nejde o klasickou show, kde bychom dostávaly všechny přes sebe a nechávali je mezi sebou interagovat, což by mělo být vtipné, je neskutečně osvěžující. Třeba část o dvou kempech, nebo jen ty sólové výjezdy Rin jsou něčím pro mě docela novým a bavily mě mnohem víc, než kdyby se celou dobu tahala všechna děvčátka jen spolu. Kromě toho všeho je to také poměrně roztomilé a zábavné anime, které nemělo problém mi vykouzlit na tváři úsměv. Takže pro mě osobně nejlepší slice of life sezóny (Hakumei to Mikochi má své nesporné kvality, ale tohle mě okouzlilo o trošku víc) a i jedno z nejlepších anime v této sezóně celkově... 8,4/10(22.3.2018)

Potenciál na prachobyčajné Slice of Life sa zmení na jedinečnú, roztomilú anime verziu Firewatch? Môže byť. Pohlcujúca a príjemná atmosféra, podtrhnutá naprosto pasujúcou hubou (často v staro-európskom štýle) + nádherné prostredia, kvôli ktorým sa Yuru Camp oplatí pozerať samo o sebe. Relax pri pozeraní ako vyšitý. Ako bonus celkom pekná pieseň v endingu. Len škoda, že to nemalo o niečo krajšiu animáciu.(15.9.2018)

Roztomilá, pohodová záležitost, která prakticky nemá děj, ale i tak se na ni dívá překvapivě dobře a dokonce se naučíte i něco nového. A to říkám jako člověk, který slice-of-life ani CGDCT nemá zrovna v lásce. Zatím 7/10(16.9.2018)

Yuru Camp je o kempování. Vážně. Někdy o jídle, ale většinou o kempování. Koukáte jak holky složí stan, rozdělají oheň, uvaří si nějaké jídlo, sem tam zavtipkují, usnou, ráno jedou domů, naplánují kam pojedou příště a opakují to. Celých 12 dílů. Je to seriál poměrně o ničem, ale má to zatraceně pohodovou atmosféru a celé je to takové bezkonfliktní a nenáročné, že je to opravdu zábava sledovat. Tvůrci se snaží i trochu přiblížit základy při kempování, seznámí s typy stanů, spacáků či dokonce uhlí nebo lehce naťuknou nějaký recept. Tudíž vážně, je to o kempování, nečekejte nic víc. Navíc když člověk kouká na Shimarin jak sama sedí u ohně, vedle se vaří hot pot a všude je klid mimo sezónu, tak má člověk také chuť se okamžitě sbalit a vypadnout sám někam do přírody. Vše nakonec podtrhuje výborná hudba na skotské či irské motivy. Jediné, co zamrzí je, že postava učitelky alkoholičky nedostane víc prostoru. Mimochodem docela mě zarazilo, jak tenhle koníček musí být v Japonsku drahý. Platit za místo, platit za dřevo, platit za všechno a všichni maj spoustu "zbytečného" vybavení. Češi, kteří si postaví stan kde chtějí a dřevo nanosí z lesa nad tím asi budou kroutit hlavou. :)(28.7.2018)