Itó Džundži: Collection (TV seriál)

• Japonsko

Japonsko, 2018, 12x24 min

Předloha:

Džundži Itó (komiks)

Júki Hajaši

Junji Itó je sice mistr komiksového horroru, ale chápu, že jeho rukopis není zdaleka pro každého. Jeho zbraní není strach jako takový (ikdyž sem tam si střihne i nějakou tu duchařinu), ale spíše odpor, štítivost, fóbie, tabu.. pracuje s motivy tělesnosti, metamorfózy, nemoci, obsesí atd.. a vedle toho (nebo často i přímo v rámci těchto motivů) se nebojí zabrousit i do vod podivínsky černého humoru. Ve stavbě příběhů bývá únavně repetetivní a většinou až zarážejícím způsobem banální a přímočarý. O to více je překvapující jak silně jeho příběhy na cílového diváka působí... Animovaná série Junji Itó Collection pracuje s formátem který Itó umí nejlépe.. a to jsou krátké a úderné povídkové jednohubky. Animace jako taková je hodně laciná ale to tentokrát není vůbec na škodu, spíše naopak. Itóova manga-řeč je hodně statická a pracuje s náhle odhalenými obrazy absurdní hrůzy. Tato úderná složka jeho rukopisu by se v onanisticky dynamické animaci mohla snadno ztratit. Kapku horší je to s barvou. Junjiho komiksy jsou z většiny černobílé(pokud vím, tak občas jen pár úvodních stránek delších příběhů vyvede v barvě) a on asi moc dobře ví proč. Komiksový horror prostě funguje lépe v černobílém kontrastu a i když se tvůrci Collection série fakt snažili pracovat s barvou co nejsvědomitěji, něco málo z tísnivé atmosféry se tu prostě ztrácí.. Ke cti tvůrců musím ještě vypíchnout, že poměrně slušně drží charakter Itóovy kresby, scénáře se drží jako klíšťata a nesnaží se zbytečně natahovat, takže v každém z dvanácti dílů jsou hned dvě povídky. Nedošlo sice na některé mé oblíbené a naopak, je tam i pár kousků které hodnotím jako vyloženě slabé, ale to už je spíše otázka osobního vkusu..... V zásadě jsem z téhle série večerníčků pro dospělé docela nadšený a je mi už teď jasné, že se k tomu budu pravidelně vracet.(10.1.2019)

Přiznám se, že z tvorby Junji Ita mám načtených jen pár kousků, takže většina dílů pro mě bude dějově neznámých a dle mého u diváků bude největší roli hrát právě to, jestli něco četli nebo ne. Člověku nepolíbenému totiž může připadat divná zvláštní kombinace hororu a komedie a ještě podivnější postavy. Ovšem jenom proto, že je to Ito Junji si to 5* nezaslouží, protože na to by museli zpracovat i jeho kvalitnější příběhy. Ale třeba ten olejový díl mě bude strašit ještě hodně dlouho. 5/10(7.1.2018)

12x12 - Epizoda 1 : 1* Epizoda 2 : 2* Epizoda 3 : 4* Epizoda 4 : 4* Epizoda 5 : 2* Epizoda 6 : 3* Epizoda 7 : 3* Epizoda 8 : 1* Epizoda 9 : 3* Epizoda 10 : 3* Epizoda 11 : 2* Epizoda 12 : 2* Celkom spackané anime podľa veľmi zaujímavej predlohy. Mangu som pozeral sporadicky no anime bol vo výsledku prúser, s lepšími, dobrými, zlými a veľmi slabými epizódami.(9.12.2018)

(Viděny dvě epizody, chtěl jsem vidět víc, ale nedá se to pořádně sehnat) Když je pointa, tak je dobrá, ale některé příběhy končí tak nějak neuzavřeně (a tím myslím, že nikam nejdou - ne že skončí tak, že se strachujeme o hrdiny). Jinak animace má snad míň snímků než Powerpointová prezentace.(21.3.2018)