Král Lear (TV film)

King Lear

Velká Británie, 2018, 115 min

Richard Eyre

William Shakespeare (divadelní hra)

Ben Smithard

Scénografie:

Peter Francis

Komentáře uživatelů k TV filmu (10)

Zase ten mluvka Shakespeare. Jeho jazyk mohla být pro moderní diváky výzva , ale Král Lear je tak fyzický těžký a herectví tak expresivní, že jsem vůbec nevěděl co se děje.(31.1.2019)

• zdepapepa

Víceméně jediné, co na téhle inscenaci mohu skutečně pochválit, je přenos příběhu do přítomnosti, jelikož i tak film funguje, i se všemi Learovými vojáky. Co však nemůžu pochválit je příšerný Edgar, u něhož jsem se musel skutečně přemáhat, abych mu to jeho bláznovství věřil. Všechny ostatní herecké výkony jsou rovny hvězdnému obsazení, kde se setkáme s nejednou známou tváří. A ač zpracování moderní jak settingem, tak technikou natáčení, občas jsem měl pocit, že spíše sleduji černobílý film. Coby reklama od spolurežiséra tetralogie The Hollow Crown to nebylo moc účinné.(24.11.2018)

Inu, Shakespeare... 1) 81letý Anthony Hopkins (titulní role) hraje prostě báječně a pranic nevadí, že jeho postava je debil. 2) I další herecké výkony jsou na úrovni...hm...přímo shakespearovské. O prvním setkání s kolegy herci říká 22letá Florence Pughová (dcera Cordelie): ...absolutely every actor I've looked up to and my family's been talking about my entire life was in one room. 3) Přesazení děje do fiktivní současnosti hru přiblížilo vnímání dnešního diváka, přinejmenším v míře, v jaké je to možné. Přesto však autorova vpravdě antická dramata, jichž je Král Lear typickým představitelem, nejsou můj cup of tea a na jejich filmové zpracování se dívám spíš z jakéhosi pocitu povinnosti, než z opravdového zájmu.(29.1.2019)

nejsem úplně fanoušek Shakespeara,ale tohle propojení s modernou docela funguje.Není to úplně 100%,celé je to takové zvláštně šedivé,ale směrem vzhůru to rozhodně táhnou herci v čele s Hopkinsem....60%(22.12.2018)

Přiznám se, že i přes to, jak moc jsem se na toto zpracování těšila, měla jsem přece jenom menší pochyby. Zpracovat Shakespeara tak, aby byl divák naprosto spokojený je hodně velký oříšek. Obzvlášť, pokud se jedná o adaptaci zasazenou do dnešní doby (které mimochodem nemám zrovna v lásce). BBC si ale umí poradit i takovým námětem, jako je King Lear, a zpracovat jej tak, že nejenom předčil všechny moje očekávání, ale rovnou posunul tuto filmovou adaptaci na úplný vrchol. Opravdu se nebojím říct, že King Lear je tou nejlepší adaptací Shakespearovské hry, kterou jsem kdy viděla. Herecký koncert Anthonyho Hopkinse a Andrewa Scotta je přímo učebnicovým příkladem herecké dokonalosti. Nejen, že Anthonymu padla role Leara jako ulitá, to spíš jakoby byla postava Leara psána přímo Anthonymu na tělo. I Andrew Scott předvedl absolutně dechberoucí výkon, role Edgara mu padla jako snad ještě žádná jiná, protože zde mohl předvést svůj herecký talent ze všech možných stran. Úžasná výprava, zasazení do dnešní doby perfektní a atmosféra naprosto dokonalá. Myslím, že kdyby mohl William Shakespeare King Lear zfilmovat, natočil by ho úplně stejně.(29.5.2018)

Tak toto je naprostý koncert! Ani nevím kde začít! Okamžitě jsem byla vtažena do děje skvělým Anthony Hopkinsem a úžasnou atmosférou, která je opravdu na Shakespearovku odvážná, ale funguje až neuvěřitelně. Všichni herci se pro svou roli zdá se narodili, dokonce jsem si úžívala násilí v podání Emily Watson a krutost Emmy Thompson. Utrpení Jima Broadbenta bylo nesnesitelné, zásadovost Jima Cartera bezbřehá....prostě dokonalá přehlídka toho, co Shakespeare v podání BBC může stále ještě nabídnout.(26.11.2018)

• Arsenal83

Shakespeare patrí do divadla, to som tvrdil aj pri spackanej adaptácii Romea a Júlie s DiCapriom. Kráľ Lear v tejto podobe má dvoch super hercov (Hopkins, Thompson), ale mne tie rýmovačky s občasným prerušením, keď si sir Anthony dokonca grgne, nejako nestačia.(27.12.2018)

• desade

Jedna hviezda za historické kulisy. Nepochybujem, že Hopkins hrať vie, ale toto bolo sprznenie Shakespeara. Taký mačkopes... ani ryba, ani rak.(23.4.2019)

Koncert A. Hopkinse, který bohužel nemá (kromě jeho) nic nabídnout. Pěkná hra s jazykem. Víc mě bohužel v tomto filmu nenadchlo.(17.1.2019)

Ak by som hodnotila hneď po vzhliadnutí, dala by som 1 hviezdu, ale dala som si čas. A musím dať tri. Herecké umenie v príbehu, ako som sa dočítala dalo údajne mnoho hercov. NIE. Nieje to pravda. Jediným hercom v tomto príbehu bol Antony Hopkins. Ostatný si zahrali asi len tak pomimo iných povinností. Nehovoriac o tom, že celé spracovanie bolo, akoby aj režisér si len odbehol natočiť toto dielo len tak pomimo inej robotky. Škoda toho. Veľká škoda. Námet na výbornú a záver z pozerania?? Takmer žiadny.(15.3.2019)