Hurikán

• Velká Británie Hurricane (více)

Hurricane: Squadron 303 je příběh skupiny odvážných Poláků, kteří v druhé světové válce bojovali v oblacích nad Anglií, a to nejen aby udrželi Velkou Británii svobodnou od nacistů, ale také aby udrželi při životě svoji představu o vlastní svobodné zemi, která existovala ve své moderní podobě již téměř dvacet let, než byla rozdrcena čelistmi Německa a Sovětského svazu. Vyzbrojeni stíhačkou Hurricane a pod bedlivým dozorem z počátku neochotného velení  RAF svádí svůj boj za svobodu... (KIT.HL)

Big Bear

Dneska byl sakra dobrej den. Koupil jsem si na zimu pěkně teplounkoui bundičku B3 amerických osádek z beránčí vlny a jako dortík na závěr jsem k ní viděl tenhle film ! :-) -- Padají tu srovnávání s Tmavomodrým světem a je to pochopitelné. Naši i Poláci bojovali v té samé Bitvě o Británii. Stejně jako naši se museli do Anglie nejprve nějak dostat a stejně jako naši museli projít výcvikem a přesvědčit podezíravé Brity, že Slované jsou stejně dobří bojovníci jako Angličané. A touha pomstít se umí někdy katalyzovat k neuvěřitelným výkonům což předvedly oba naše národy. Kdo se tomuto období věnuje, prakticky nic jej ve filmu nemohlo překvapit a celkem věrně ztvárnil život v peruti i mimo ní. Kryštof Hádek si opět oblékl modrý battledress s okřídlenou nášivkou RAF na prsou a dostalo se mu pocty nejvyší - zahrát si Josefa Františka. Občas zaslechnu, že to byl Polák! Tak ne. Byl to Čech, ale u Poláků se mu fungovalo lépe a více mu tam tolerovali jeho nedisciplinovanost, kdy se občas utrhl a sám se hnal na nepřítele. Co je fakt, je že u polské peruti měl pochopitelně na nárameníku Poland a ne Czechoslovakia jako naši. Byl svůj, ale to každé letecké eso a on jím byl bez debaty se svými 17 sestřely. Ačkoliv je tedy film o polské peruti, máme tam své želízko v ohni a můžeme být nač hrdí! Jeho smrt však ve filmu byla udělána krapet umělecky, ve skutečnosti to nebylo tak jak bylo možno vidět... Nemám moc co bych vytkl, důraz byl kladem prakticky na vše včetně cigaret Playersek atd... Je fajn, že Britové přenechali velký prostor polštině a i češtině v originálním znění a film raději anglicky dotitulkovali, když mluvil někdo jinak než anglicky. Vždy je tohle nejlepší řešení, lepší než třeba anglicky hovořící Němec, nebo Angličan šišlající angličtinu jakoby do Polštiny (pořád slyším britské ,,kurva'' v Anthropoidu...). Co mne trochu mrzelo byly letecké souboje. V dnešní době opravdu až neuvěřitelných digitálních kouzel známých například World of Warplanes nebo War Thunder, kdy už k reálnosti chybí jen krůček, přeci jen mi souboje přišly slabší. Letadlům a to ani v blízkých záběrech např. nevylétávaly nábojnice z křídel. Každý zasažený německý stroj vždycky vzplál jako by vezl cisterny benzínu... Ne vždycky letoun chytl. Někdy do něj stíhači a to hlavně do bombardérů vytřílely zásobníky a letadlo třeba čadilo ale dál letělo... Také těch odletujících trosek po zásazích bylo pomálu. Vetšinou byl zásah znázorněn sprškou jisker a dírek v trupu... Trochu mne i mrzelo, že z luftwaffe tam při soubojích vidíme jen Me109 a Do17. Žádné Stuky, žádné He111, Ju88 nic... Dokonce tam ani ty Blenheimy co měli kucí eskortovat neukázali... No nic. Herci byli fajn, WAAF byly vnadné a svolné ke všemu (přesně jak to v té době bylo) a celkově se mi to dost líbilo. Je smutné, že s Poláky jsme měli smutný a podobný i ten konec války. I nás odstrčili a naši letci nemohli hned domů, protože by to naštvalo Rusy. Britové tu celkem dobře v rámci sebereflexe na jistou přezíravost těchto hrdinů, když už jich nebylo třeba poukázali. Na rozdíl od Poláků naše statečné chlapce čekaly necelé 2 roky klidného poválečného života často v roli důstojníků u vojenského letectva nebo ČS aeroliní. V roce 1947 pak bolševik se zblblým národem tyto lvy zavřel do klecí a ukázal jim jak hnusně a odporně se umí zachovat k hrdinům zasranej sráč když má moc. A jelikož je těchto filmů jako šafránu a jelikož je tu film zle podhodnocený, dosypávám dávku z kulometu Hawker Hurricanu na tu pátou hvězdičku a dávám za 5 sestřelů skopčáků! * * * * * () (méně) (více)

sportovec

Nejsilnějším momentem filmu je zobrazení odvrácené tváře války, filmem pojmenovaného jako protiklad válečného vítězství a prohraného následného míru. Mírové soužití respektující různost světa zůstává neméně tíživým problémem i osmdesát let po druhé světové válce. ()

Ampi

Film má mnoho kladů, ale i pár záporů. Kladem je atraktivní téma, letecké souboje, postava Čecha Josefa Františka jako Kryštofa Hádka a zasloužená pocta Polákům. Zápory z atraktivního tématu by se dalo získat více. Je tu československé stíhací eso Josef František, 17 potvrzenými setřely nejúspěšnější stíhač-cizinec letecké bitvy o Británii. Ale ve filmu , byť chápu, že jde o poctu Polákům, jen průměrný pilot letky. Za to Jan Zumbach, který je tu pravda hlavním hrdinou, tak je zobrazen jako supereso i když za celou válku sestřelil jen 12 letadel. Nesedí i smrt Josefa Františka. Jsou slabé čtyři hvězdy, poslední hvězda je tak trochu z úcty k peruťi 303 a válečným veteránům. P.S. Iwana Rheona mi trochu po Hře o trůny v roli kladného hrdiny neseděl. ()

misterz

Dejová linka ma moc neoslovila. Škoda hlavne toho slabého dôrazu na osudy jednotlivých pilotov, pocitová stránka z filmu tak mohla byť lepšia. Vlastne okrem hlavnej mužskej a ženskej postavy mi všetky tie ostatné splývali do jednej masy. Na druhú stranu akcia bola celkom slušná, vzdušné súboje miestami napínavé a dobre sa na to pozeralo. Preto lepší priemer. 65/100 ()

Jirka_Šč

Podle skutečného příběhu 303. polské squadromy, což je plus. Bohužel další jsou hlavně minusy. Stále mi vyskakoval před očima mnohem lepší Tmavomodrý svět. Lepší trikově, scénáristicky, režisérsky. Zajímavé na tomto byly náhledy do života ženských přislušnic leteckých sil WAAF, byl zde solidní Iwan Rheon, ale nějak to stále za Tmavomodrým světem kulhalo. V některých scénách jsem měl pocit, že se Hurricane Tmavomodrým světem inspiruje. Dobré vysvědčení pro náš film. ()

Arsenal83

Film je príjemnou spomienkou na staré dobré časy druhej svetovej vojny, kedy anglické dievčatá bez problémov vyfajčili východné párky a ešte to považovali celkom za exotiku. Dnes je situácia celkom iná a v diskusiách na britských fórach sa dozviete informácie ako: "Radšej by som sa stala lesbičkou, než by som sa vyspala s výchoďákom." No nech sa páči, hovorím si, veď ich chce len totálny zúfalec a pri stokilovej nadváhe musí byť aj tak fuška prehrabať sa k správnemu miestu. Priemerná Angličanka naozaj nie je Cheryl Cole. Každopádne je zaujímavé, že pod pojmom "skurvený východ" sa na britských ostrovoch myslí všetko v Európe od Nemecko napravo, hoci nikdy nevideli mapu. Evidentne, pretože taký Pakistanec, Ind a iní vzdelaní ľudia, to už nie sú východné živly, to sú umiernení misionári islamu jej kráľovského veličenstva. ()

Chrustyn

Pokud máte chuť na válečný film o britském letectvu, pusťte si klasickou Bitvu o Británii. I přes své stáří působí vedle téhle srajdy jako současný velkofilm. ()

Pítrs85

Je to celé takové fest naivní, od samotného příběhu, přes herecké výkony až po levně vypadající CGI. Jako kdyby si pár dvanáctiletých dětí přečetlo knížku o RAF a polských (a českých) pilotech, co za něj létali, a rozhodli se o tom natočit film. To, že je to technicky low, by mi ani tak moc nevadilo (když holt není pořádný budget), ale absence té "správné" atmosféry a pořádného scénáře, ta mi vadí. Na druhou stranu film nijak zvlášť neurazí. O skoro dvě dekády starší Tmavomodrý svět je ale jinde. SPOILER(?): Hádkova smrt samozřejmě nejsměšnější ze všech... :-) (uživatel Big Bear- skvělý komentář). ()

ARI50

Založeno na skutečné události je super, ale ono sice herci se moc nepředvedli ale délka je zbytečná mluvení se střída s nebem kde se sem tam dočkáme solidní efektivní letecké akce ale není ji moc. Ve finále se na válečný film celkem povedlo příště ale zkrátit a nekoukat tolik na mráčky. ()

Necrotongue

Film je o děvětačtyřicet let mladší než snímek Bitva o Británii, takže mu ani náhodou nemůžu odpustit velmi špatné provedení vzdušných bojů. CGI týmu asi nikdo nevysvětlil, že byly německé letouny vybaveny pancéřováním, takže by jimi projektily ráže .303 těžko prolétaly jako polystyrénem, povaha Josefa Františka byla vykreslena správně, ale nechápu, proč bylo jeho "zakopnutí" o živý plot nahrazeno útesy u Doveru. Že by hra na efekt? No různých "kopanců" jsem tu našel víc, ale potěšil mě alespoň závěr, který ukázal naše věrné spojence v pravém světle, Poláci měli tu výhodu, že je podrazili jen jednou, nás darovali nejdříve Hitlerovi a později i Stalinovi. Dnes už nám nic nehrozí, protože jsme v NATO, kde za naši svobodu ručí i Němci, Italové, Francouzi a Britové a já jim samozřejmě bezvýhradně věřím... ()

Morholt

Společné prvky s Tmavomodrým světem se jistě najdou, ale je to spíš proto, že osudy českých i polských pilotů byly podobné, než že se filmaři snažili něco okopírovat. A mě se to líbilo. Jasně, pokud člověk hledá mouchy, tak je najde, ale tady nejsou zase až tak viditelné. Na leteckých soubojích je sice vidět chybějící finance, ale i tak si s nimi tvůrci poradili celkem solidně. Co se týče příběhové linky, tak ta tu prakticky chybí, ale jednotlivé epizody ze života příslušníků 303. perutě jsou vykreslené dostatečně zábavně a to platí i pro pozadí vzniku samotné letky. Výhrady nemám ani k hercům a je fajn, že je tu vedle angličtiny hodně slyšet polština, přičemž dojde i na nějaká česká slovíčka. K tomu mám ale asi jedinou větší výhradu. Vykreslení Josefa Františka je v naprostém rozporu s tím, co o něm říkali současníci. Tady mi občas připadal téměř jako záporák. Ale dalo se to nakonec přežít. Hurricane rozhodně nebude atakovat přední příčky žebříčku válečných filmů, ale z mého pohledu se pořád jedná o slušnou zábavu. 75% ()

Volodimir2

Dopozeral som film Hurricane: Squadrom 303 a som na rozpakoch. Irituje ma, že som pozeral na film kde nebola predvedená ani jedna vzdušná reálna akcia na reálnych lietadlách (lietadla generované počítačom). Ďalším záporom je, že bitka o Britániu pozostávala buď zo samotného boja, v čakaní na poplach a v neustálom sedení v krčme, respektíve s vodkou na izbe. Beriem to, ako taký malý podvod na divákovi. Druhou marketingovou chybou je, že v roku 2018 boli natočené 2 filmy o 303. peruti RAF. Prvý už spomínaný Huriccane: Squadron 303 v britskej výrobe je o stíhacom pilotovi Janovi Zumbachovi "Donaldovi" (veliteľ perute od 19.5.1942 do 1.12.1942) aj o českom stíhacom pilotovi Josefovi Františkovi (hral ho Kristof Hádek) a ten druhý film Dywizjon 303 v poľskom prevedení je o veliteľovi 303. perute poručíkovi Witoldovi Urbanowiczovi (veliteľ perute od 7.9.1940 do 1.4.1941 kedy prevzal velenie 1. poľského stíhacieho krídla), kde je taktiež Josef František ale už v podaní (Macieja Cymoreka). A keďže predpokladám, že už nemôže byť technický horšie prevedený, takže bude lepším filmom. V radoch RAF mali Poliaci celkom 16 perutí v priebehu 2. svetovej vojny, ale 303. bola z nich najlepšia. Pri 9900 bojových vzletoch v rokoch 1940 až 1945, zničili 126 nepriateľských lietadiel, pravdepodobne 13 a poškodených bolo 9 nepriateľských lietadiel (v povojnovom bádaní došlo k rapídnej zmene zo 126 zostrelených bolo preukázaných iba 31,5 zničených lietadiel). Zatiaľ pre mňa najlepším filmom o tejto peruti je Poľská bitka o Britániu z roku 2009. ()

Paxxx.cz

Spíše bída než třída - jasně věděl jsem od začátku, že půjde o béčko, ale čekal jsem lepší zážitek. Začnu tím největším kamenem úrazu a tou je absolutně nezajímavá dějoví linka. K tomu přidejte nešikovný střih a samotné letecké souboje mohly být taky zajímavější. Co se dá pochválit je výběr herců, ze kterých si už někteří příslušníky RAF zahráli dříve - Kryštof Hádek (Tmavomodrý svět) a Nicholas Farell (Pearl Harbor). Chválím potom i to, že film popisuje fakta, která někomu možná byla neznámá...4/10. ()

ArsenalEagle

Mám rád filmy s podobným motivem. Bohužel, i přes neuvěřitelně silné příběhy film téměř nevyužívá svůj potenciál, je to takové suše odvyprávěné, emoce aby pohledal. Rheon je opět výborný, Hádek se taky povedl, bylo fajn slyšet ryzí češtinu, občas se povedla i akce (i když působila na rok 2018 až moc levně a televizně), náznaky na drásající srdce tu jsou, ale naprosto nedotaženy. Podle skutečných událostí, ale spousta věcí pozměněna, domyšlena. Srovnání s Tmavomodrým světem si neodpustím, 303. peruť bohužel pokulhává snad na všech frontách za starším českým bratříčkem, od kterého se nepochybně částečně inspirovala. Ale nechci jen hanit, jsem rád, že podobně filmy vznikají, protože čas od času se objeví skvost. Tady jsou to "jen" silné tři hvězdičky. ()

blackrain

Český film o osudu našich pilotů u RAF jsme tu už měli. Teď to můžeme vidět pro změnu z pohledu těch polských. Nejsem vůbec proti. Naši letci s těmi polskými se přece zůčastnili stejného válečného konfliktu. Tak proč si to nepřipomenout. ()

slunicko2

Vše, co film nabízí, jsem viděl dříve a v lepším podání. 1) Skousnu nepřehledné bojové akce letadel ve vzduchu, resp. jejich počítačových animací. Skousnu i neexistující příběhovou linku. Skousnu skromný rozpočet._____ 2) Přes co se ale nepřenesu, je nedostatek šarmu a osobní charakteristiky prakticky u všech postav. Jedna jako druhá. Ponudnělý neosobitý průběh dělá z filmu zcela zapomenutelnou záležitost._____ 3) Nalákali mě můj oblíbený 33letý Iwan Rheon (Jan Zumbach zvaný Donald) a samozřejmě i 36letý Kryštof Hádek (československý pilot Josef František), ale ani oni se nijak zajímavě neprojevili._____ 4) Snad jediná duchaplnost zazněla z úst britského důstojníka: Ti Poláci nám nakonec vyhrají válku, jestliže si nedáme pozor. Na 107 minut to je dost málo. ()

dr.fish

Úplně stejná depka jako Tmavomodrý svět. Což beru jako uznání. Ovšem více soubojů, zato méně vykreslení a zapamatovatelní členové perutě. I ta lovestory dějová linie byla velmi slušná. Celkově určitě 80% ()

Johnny.ARN

Toto vôbec neni až taký zlý film, ako som si spočiatku myslel. Poláci v Anglicku. Krásne vykreslené všetky stereotypy, od toho ako ich tam neznášali, cez ich alkoholizmus až po tlmočenie rozkazov. Nevedeli jazyk vtedy, nevedia ho ani teraz. Perfektne napísané dialógy, kto s nimi mal tú časť, úplne ich precíti. Trefné a vtipné. Hádek tiež skvelý a jeho záver, uff. Celkovo si k letcom vybudujete nejaký vzťah, majú fakt veľa vzdušných súbojov, riešia aj súkromné záležitosti ( čo trochu rozbilo tempo hlavne v poslednej štvrtine ) a sú proste sympatickí. Na ich žúrkach mi už chýbal iba anfentamín a častejšie používanie toho ich slávneho slovíčka. Nvm či je to tak aj v origo verzii, ale v dabingovej nebolo počuť ani piču z vysielačkovej komunikácie, čo mi dosť vadilo. Na Britov solídny film o Polákoch, ktorých doteraz ( vôbec neviem prečo ) neznášajú. Musím strhnúť za historické nedostatky a nahradenie realnych súbojov počítačovými, ale aspon vidno, čo zožralo väčšinu rozpočtu. 3 z 5 ()

cepice

Velice špatné počítačové zpracování leteckých bitev (jak z počátků počítačové a herní grafiky), slabší příběh a nevadí tak přeskakovat ve filmu dopředu. Celkové zpracování na mě působilo mile a jsem rád, že jsem tento film viděl. ()