Hurikán

• Velká Británie Hurricane (více)

Hurricane: Squadron 303 je příběh skupiny odvážných Poláků, kteří v druhé světové válce bojovali v oblacích nad Anglií, a to nejen aby udrželi Velkou Británii svobodnou od nacistů, ale také aby udrželi při životě svoji představu o vlastní svobodné zemi, která existovala ve své moderní podobě již téměř dvacet let, než byla rozdrcena čelistmi Německa a Sovětského svazu. Vyzbrojeni stíhačkou Hurricane a pod bedlivým dozorem z počátku neochotného velení  RAF svádí svůj boj za svobodu... (KIT.HL)

Ampi

Film má mnoho kladů, ale i pár záporů. Kladem je atraktivní téma, letecké souboje, postava Čecha Josefa Františka jako Kryštofa Hádka a zasloužená pocta Polákům. Zápory z atraktivního tématu by se dalo získat více. Je tu československé stíhací eso Josef František, 17 potvrzenými setřely nejúspěšnější stíhač-cizinec letecké bitvy o Británii. Ale ve filmu , byť chápu, že jde o poctu Polákům, jen průměrný pilot letky. Za to Jan Zumbach, který je tu pravda hlavním hrdinou, tak je zobrazen jako supereso i když za celou válku sestřelil jen 12 letadel. Nesedí i smrt Josefa Františka. Jsou slabé čtyři hvězdy, poslední hvězda je tak trochu z úcty k peruťi 303 a válečným veteránům. P.S. Iwana Rheona mi trochu po Hře o trůny v roli kladného hrdiny neseděl. ()

Arsenal83

Film je príjemnou spomienkou na staré dobré časy druhej svetovej vojny, kedy anglické dievčatá bez problémov vyfajčili východné párky a ešte to považovali celkom za exotiku. Dnes je situácia celkom iná a v diskusiách na britských fórach sa dozviete informácie ako: "Radšej by som sa stala lesbičkou, než by som sa vyspala s výchoďákom." No nech sa páči, hovorím si, veď ich chce len totálny zúfalec a pri stokilovej nadváhe musí byť aj tak fuška prehrabať sa k správnemu miestu. Priemerná Angličanka naozaj nie je Cheryl Cole. Každopádne je zaujímavé, že pod pojmom "skurvený východ" sa na britských ostrovoch myslí všetko v Európe od Nemecko napravo, hoci nikdy nevideli mapu. Evidentne, pretože taký Pakistanec, Ind a iní vzdelaní ľudia, to už nie sú východné živly, to sú umiernení misionári islamu jej kráľovského veličenstva. ()

Big Bear

Dneska byl sakra dobrej den. Koupil jsem si na zimu pěkně teplounkoui bundičku B3 amerických osádek z beránčí vlny a jako dortík na závěr jsem k ní viděl tenhle film ! :-) -- Padají tu srovnávání s Tmavomodrým světem a je to pochopitelné. Naši i Poláci bojovali v té samé Bitvě o Británii. Stejně jako naši se museli do Anglie nejprve nějak dostat a stejně jako naši museli projít výcvikem a přesvědčit podezíravé Brity, že Slované jsou stejně dobří bojovníci jako Angličané. A touha pomstít se umí někdy katalyzovat k neuvěřitelným výkonům což předvedly oba naše národy. Kdo se tomuto období věnuje, prakticky nic jej ve filmu nemohlo překvapit a celkem věrně ztvárnil život v peruti i mimo ní. Kryštof Hádek si opět oblékl modrý battledress s okřídlenou nášivkou RAF na prsou a dostalo se mu pocty nejvyší - zahrát si Josefa Františka. Občas zaslechnu, že to byl Polák! Tak ne. Byl to Čech, ale u Poláků se mu fungovalo lépe a více mu tam tolerovali jeho nedisciplinovanost, kdy se občas utrhl a sám se hnal na nepřítele. Co je fakt, je že u polské peruti měl pochopitelně na nárameníku Poland a ne Czechoslovakia jako naši. Byl svůj, ale to každé letecké eso a on jím byl bez debaty se svými 17 sestřely. Ačkoliv je tedy film o polské peruti, máme tam své želízko v ohni a můžeme být nač hrdí! Jeho smrt však ve filmu byla udělána krapet umělecky, ve skutečnosti to nebylo tak jak bylo možno vidět... Nemám moc co bych vytkl, důraz byl kladem prakticky na vše včetně cigaret Playersek atd... Je fajn, že Britové přenechali velký prostor polštině a i češtině v originálním znění a film raději anglicky dotitulkovali, když mluvil někdo jinak než anglicky. Vždy je tohle nejlepší řešení, lepší než třeba anglicky hovořící Němec, nebo Angličan šišlající angličtinu jakoby do Polštiny (pořád slyším britské ,,kurva'' v Anthropoidu...). Co mne trochu mrzelo byly letecké souboje. V dnešní době opravdu až neuvěřitelných digitálních kouzel známých například World of Warplanes nebo War Thunder, kdy už k reálnosti chybí jen krůček, přeci jen mi souboje přišly slabší. Letadlům a to ani v blízkých záběrech např. nevylétávaly nábojnice z křídel. Každý zasažený německý stroj vždycky vzplál jako by vezl cisterny benzínu... Ne vždycky letoun chytl. Někdy do něj stíhači a to hlavně do bombardérů vytřílely zásobníky a letadlo třeba čadilo ale dál letělo... Také těch odletujících trosek po zásazích bylo pomálu. Vetšinou byl zásah znázorněn sprškou jisker a dírek v trupu... Trochu mne i mrzelo, že z luftwaffe tam při soubojích vidíme jen Me109 a Do17. Žádné Stuky, žádné He111, Ju88 nic... Dokonce tam ani ty Blenheimy co měli kucí eskortovat neukázali... No nic. Herci byli fajn, WAAF byly vnadné a svolné ke všemu (přesně jak to v té době bylo) a celkově se mi to dost líbilo. Je smutné, že s Poláky jsme měli smutný a podobný i ten konec války. I nás odstrčili a naši letci nemohli hned domů, protože by to naštvalo Rusy. Britové tu celkem dobře v rámci sebereflexe na jistou přezíravost těchto hrdinů, když už jich nebylo třeba poukázali. Na rozdíl od Poláků naše statečné chlapce čekaly necelé 2 roky klidného poválečného života často v roli důstojníků u vojenského letectva nebo ČS aeroliní. V roce 1947 pak bolševik se zblblým národem tyto lvy zavřel do klecí a ukázal jim jak hnusně a odporně se umí zachovat k hrdinům zasranej sráč když má moc. A jelikož je těchto filmů jako šafránu a jelikož je tu film zle podhodnocený, dosypávám dávku z kulometu Hawker Hurricanu na tu pátou hvězdičku a dávám za 5 sestřelů skopčáků! * * * * * () (méně) (více)

Johnny.ARN

Toto vôbec neni až taký zlý film, ako som si spočiatku myslel. Poláci v Anglicku. Krásne vykreslené všetky stereotypy, od toho ako ich tam neznášali, cez ich alkoholizmus až po tlmočenie rozkazov. Nevedeli jazyk vtedy, nevedia ho ani teraz. Perfektne napísané dialógy, kto s nimi mal tú časť, úplne ich precíti. Trefné a vtipné. Hádek tiež skvelý a jeho záver, uff. Celkovo si k letcom vybudujete nejaký vzťah, majú fakt veľa vzdušných súbojov, riešia aj súkromné záležitosti ( čo trochu rozbilo tempo hlavne v poslednej štvrtine ) a sú proste sympatickí. Na ich žúrkach mi už chýbal iba anfentamín a častejšie používanie toho ich slávneho slovíčka. Nvm či je to tak aj v origo verzii, ale v dabingovej nebolo počuť ani piču z vysielačkovej komunikácie, čo mi dosť vadilo. Na Britov solídny film o Polákoch, ktorých doteraz ( vôbec neviem prečo ) neznášajú. Musím strhnúť za historické nedostatky a nahradenie realnych súbojov počítačovými, ale aspon vidno, čo zožralo väčšinu rozpočtu. 3 z 5 ()

Paxxx.cz

Spíše bída než třída - jasně věděl jsem od začátku, že půjde o béčko, ale čekal jsem lepší zážitek. Začnu tím největším kamenem úrazu a tou je absolutně nezajímavá dějoví linka. K tomu přidejte nešikovný střih a samotné letecké souboje mohly být taky zajímavější. Co se dá pochválit je výběr herců, ze kterých si už někteří příslušníky RAF zahráli dříve - Kryštof Hádek (Tmavomodrý svět) a Nicholas Farell (Pearl Harbor). Chválím potom i to, že film popisuje fakta, která někomu možná byla neznámá...4/10. ()

• Stejně jako v Tmavomodrém světě (2001), i zde zazní narážka na milenku nacistického diktátora Evu Braunovou. Opět platí, že o existenci Braunové polští piloti mohli sotva něco vědět. O Braunové se svět mimo okruh diktátorových blízkých dozvěděl až po válce. (Foxhound#1)
  • Jan Zumbach (Iwan Rheon) přežil sestřel jak před bitvou o Británii, tak během ní. Válečným zajatcem se stal až v posledních měsících války, když mu vinou navigační chyby došlo palivo nad nepřátelským územím. (swinevenca)
  • Jan Zumbach (Iwan Rheon), který je vyobrazen jako autor většiny sestřelů, měl v tomto období bilanci 8+1. Válku dokončil s 12 potvrzenými (+ dva sdílené) a 5 pravděpodobnými sestřely. Poslední z nich se mu povedl 25. září 1944. (swinevenca)