Hurricane: Squadron 303

Hurricane

Válečný

Velká Británie, 2018, 107 min

• Paxxx.cz

Spíše bída než třída - jasně věděl jsem od začátku, že půjde o béčko, ale čekal jsem lepší zážitek. Začnu tím největším kamenem úrazu a tou je absolutně nezajímavá dějoví linka. K tomu přidejte nešikovný střih a samotné letecké souboje mohly být taky zajímavější. Co se dá pochválit je výběr herců, ze kterých si už někteří příslušníky RAF zahráli dříve - Kryštof Hádek (Tmavomodrý svět) a Nicholas Farell (Pearl Harbor). Chválím potom i to, že film popisuje fakta, která někomu možná byla neznámá...4/10.(6.2.2019)

Je to celé takové fest naivní, od samotného příběhu, přes herecké výkony až po levně vypadající CGI. Jako kdyby si pár dvanáctiletých dětí přečetlo knížku o RAF a polských (a českých) pilotech, co za něj létali, a rozhodli se o tom natočit film. To, že je to technicky low, by mi ani tak moc nevadilo (když holt není pořádný budget), ale absence té "správné" atmosféry a pořádného scénáře, ta mi vadí. Na druhou stranu film nijak zvlášť neurazí. O skoro dvě dekády starší Tmavomodrý svět je ale jinde. SPOILER(?): Hádkova smrt samozřejmě nejsměšnější ze všech... :-) (uživatel Big Bear- skvělý komentář).(4.11.2018)

• Noddy

Slabota, slabota, slabota... Údajne podľa skutočnosti hm, tak prečo napr. čet. Josef František umiera nárazom do Bielych Doverských útesov...??? Ale inak vystihli Františka pomerne presne - bol to samorast, nedisciplinovaný, konfliktný a svojim prístupom veľakrát ohrozoval svojich druhov. Celkove som z filmu veľmi sklamaný. Letové zábery ako z War Thunder, alebo ako z filmov z konca 50. a začiatku 60. rokov. Kam sa to hrabe na, o 17(!) rokov starší Tmavomodrý svět... No nič, počkám na poľský Dywizjon 303... Dávam 2 hviezdičky - jednu Iwanovi Rheonovi hlavne za polštinu (aj keď mi pred očami stále visel sadistický obraz Ramsaya Boltona) a ďalšiu za nápad na nakrútenie filmu o Battle of Britain.(30.10.2018)

• Volodimir2

Dopozeral som film Hurricane: Squadrom 303 a som na rozpakoch. Irituje ma, že som pozeral na film kde nebola predvedená ani jedna vzdušná reálna akcia na reálnych lietadlách (lietadla generované počítačom). Ďalším záporom je, že bitka o Britániu pozostávala buď zo samotného boja, v čakaní na poplach a v neustálom sedení v krčme, respektíve s vodkou na izbe. Beriem to, ako taký malý podvod na divákovi. Druhou marketingovou chybou je, že v roku 2018 boli natočené 2 filmy o 303. peruti RAF. Prvý už spomínaný Huriccane: Squadron 303 v britskej výrobe je o stíhacom pilotovi Janovi Zumbachovi "Donaldovi" (veliteľ perute od 19.5.1942 do 1.12.1942) aj o českom stíhacom pilotovi Josefovi Františkovi (hral ho Kristof Hádek) a ten druhý film Dywizjon 303 v poľskom prevedení je o veliteľovi 303. perute poručíkovi Witoldovi Urbanowiczovi (veliteľ perute od 7.9.1940 do 1.4.1941 kedy prevzal velenie 1. poľského stíhacieho krídla), kde je taktiež Josef František ale už v podaní (Macieja Cymoreka). A keďže predpokladám, že už nemôže byť technický horšie prevedený, takže bude lepším filmom. V radoch RAF mali Poliaci celkom 16 perutí v priebehu 2. svetovej vojny, ale 303. bola z nich najlepšia. Pri 9900 bojových vzletoch v rokoch 1940 až 1945, zničili 126 nepriateľských lietadiel, pravdepodobne 13 a poškodených bolo 9 nepriateľských lietadiel (v povojnovom bádaní došlo k rapídnej zmene zo 126 zostrelených bolo preukázaných iba 31,5 zničených lietadiel). Zatiaľ pre mňa najlepším filmom o tejto peruti je Poľská bitka o Britániu z roku 2009.(2.11.2018)

Podle skutečného příběhu 303. polské squadromy, což je plus. Bohužel další jsou hlavně minusy. Stále mi vyskakoval před očima mnohem lepší Tmavomodrý svět. Lepší trikově, scénáristicky, režisérsky. Zajímavé na tomto byly náhledy do života ženských přislušnic leteckých sil WAAF, byl zde solidní Iwan Rheon, ale nějak to stále za Tmavomodrým světem kulhalo. V některých scénách jsem měl pocit, že se Hurricane Tmavomodrým světem inspiruje. Dobré vysvědčení pro náš film.(10.9.2018)

• - Jan Zumbach (Iwan Rheon), který je vyobrazen jako autor většiny sestřelů, měl v tomto období bilanci 8+1. Válku dokončil s 12 potvrzenými (+ dva sdílené) a 5 pravděpodobnými sestřely. Poslední z nich se mu povedl 25. září 1944. (swinevenca)

• - I když letouny Hurricane na začátku filmu patří k jiným perutím, než je polská 303., přesto nesou na bocích její označení RF. (p3tris)

• - Josef František (Kryštof Hádek) byl opravdu postrachem pro obranyschopnost letky, protože z formace svévolně odlétal bojovat s Němci na vlastní pěst. Polská peruť ho proto posléze brala s sebou jako „hostujícího“ pilota. S polskou perutí létal už ve Francii, protože mu Poláci zachránili život při setřelu během polsko-německé války a ve Francii měl konflikt s nadřízeným československým důstojníkem. (swinevenca)