Marlene a Greta - anděl a bohyně (TV film)

• Francie

Duels: Dietrich, Garbo, l'ange et la divine

Dietrich - Garbo: The Angel and the Divine

Dietrich a Garbo, anjel a božská

Dokumentární

Francie, 2015, 52 min

Hester Wilcox (vyp.), Marlene Dietrich (a.z.), Greta Garbo (a.z.)

Abych parafrázoval,koho volíš,Gretu nebo Marlene? Ále,třeba Darlene.:) Já tedy jednoznačně a vždy paní Garbo. Má zjevná náklonost ke švédským herečkám viz.Bergman,není žádným tajemstvím. Té němce s těmi neskutečně iritujícími neustále přivřenými víčky (to byla pořád v polospánku,nebo co?),jsem nikdy nepřišel na chuť a pochybuji,že se to někdy v budoucnu změní. Musím ale podotknouti,že celá ta uměle a hl.nesmyslně vytvářená ´´rivalita´´ mezi těmito 2 ikonami (ať si o každé z nich myslíte,co chcete),mi přijde ubohá a směšná a nic jim vlastně positivního nepřinesla. To jsem si alespoň z tohoto dokumentu,odnesl já. Je ovšem fakt,že proti tomu,co se děje v dnešním holům údu,je to ve smyslu té uměle vytvářené rivality, jen ´´bezvýznamná epizodka´´.(13.10.2018)

Táto filmová doba ide úplne mimo mňa, ale skvelý dokument.(7.9.2019)

• nascendi

Rád som si pozrel tento dokument, pretože som videl pomerne dosť filmov s oboma herečkami a netušil som, či vzájomné súperenie malo reálny základ alebo to bola iba hra v rámci star systému. V každom prípade ma potešili ukážky z ich slávnych filmov, menej známe časti ich biografie a snahy o nájdenie toho, čo ich spájalo aj to, čo ich rozdeľovalo.(1.8.2019)

Škoda že jejich filmy asi nikdy neuvidím když neumím německy a převýborně anglicky. Podle ukázek byly totiž za mlada opravdu krásné a ani se nedivím že těmto bisexuálkám sexuálně podlehly i ženy. Ale opravdu mě překvapilo jak byly obě odlišné. A u Grety je škoda že nebyla psychicky silná a nedokázala se vypořádat s kritikou diváků. Ale asi její rozhodnutí bylo správné. Co může nezkušený člověk jako já o tom vědět.(12.10.2018)

Nebesky elektrizující. Luny nastavené světu stříbrného svitu. Adorované „Lady Sapfó“ ze zlaté edice, koupající se v šampaňském. Mystické pávice, na kopci hollywoodském. Dvorní milenky kamery. Bez ní, až do konce dní, bohaté "vdovy," nepřístupné vysoké hory. Výsostné, nerozluštitelné femmes fatales. Zdráhavé, zdrženlivé grácie. Mytické krasavice v obležení mlhavého závoje.(7.12.2017)