Reklama

Reklama

Miroslav Vitouš – jazzová legenda

(TV film)
Dokumentární / Životopisný / Hudební
Česko, 2017, 75 min

Obsahy(1)

Strhující příběh světově proslulého českého kontrabasisty, jehož jazzová tvorba ovlivnila styl hry na kontrabas. Kontrabasista Miroslav Vitouš (6. 12. 1947) vystudoval hudbu na Pražské konzervatoři. Přihlásil se na mezinárodní hudební soutěž ve Vídni, vyhrál v sekci kontrabasů a zajistil si tak stipendium na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Osud jej pak skutečně vedl na západ, kde realizoval vysněnou kariéru na jazzové scéně. Vitouš patří k hrstce českých jazzmanů, kteří se po emigraci nepřehlédnutelně prosadili ve světě. V roce 1970 založil spolu s Waynem Shorterem a Joem Zawinulem legendární fusion formaci Weather Report. Jeho hudební ambice se však začaly rozcházet s představami zbytku kapely, a tak se vydal vlastní cestou. Natočil celou řadu alb, na kterých hráli ti nejslavnější jazzoví hudebníci. Album Now He Sings, Now He Sobs, na kterém se s ním podíleli Chick Corea a Roy Haynes, se v roce 1999 dostalo do Grammy Hall of Fame Award.
Dokumentární film Miroslav Vitouš – jazzová legenda se zaciluje na definování pevnějšího spojení hudebníka s českou kulturou, neboť je v zahraničí známější než doma. Využívá k tomu dokumentární materiál z koncertů v Güterslohu u Hannoveru, kde účinkoval koncem června 2016 na koncertě v cyklu prezentujícím jazzové legendy spolu se světově proslulými hudebníky (Aydin Esen klavír, Gary Campbell a Robert Bonisolo saxofony, Roberto Gatto bicí), kteří o osobnosti Miroslava také vypovídají. V České republice pak byla kamera 30. 4. 2017 přítomna na koncertě k Mezinárodnímu dni jazzu v Akropoli, který byl přenášen v přímém přenosu do řady evropských zemí. Pro dokumentární časosběrný film to byla příležitost zachytit výkony jazzové legendy s českými jazzmany Karlem Růžičkou a Lubošem Šrámkem. Do struktury scénáře vplynuly i části Vitoušova pódiového výkonu v brněnském Sonu, kde mu byl partnerem kytarista Rudy Linka. Výpovědi hudebníků (Chick Corea, Rudy Linka, Michal Pavlíček, Martin Kratochvíl, Alan Vitouš), znalce (Frank Kuznik) i hlavního hrdiny filmu stvořily mapu životních osudů jazzové legendy. Film respektuje požadavky životopisného filmu, i když neusiluje o lineárnost a doslovnost. Film zrcadlí Miroslavovu osobnost, její umělecký i duchovní rozměr a svým obsahem vystupuje z minulosti do přítomnosti, protože již nyní vyvolává ambivalentní pocity u samotného hrdiny filmu. (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

Marze 

všechny recenze uživatele

Při sledování jsem byl trochu handicapován svou animozitou k džezové hudbě a k Americe, jejíž adorování je zde zjevné. Zaujal mě ten přístroj, který převádí improvizaci do not, které se dají dál upravovat. Z osobního života umělce jsem se toho moc nedozvěděl. ()

Reklama

Kivis 

všechny recenze uživatele

Výborný dokument o pro širokou veřejnost nepříliš známém hudebníkovi, kterého však zná prakticky každý jazzman na světě. Dokument mapuje nejen Vitoušovu kariéru, ale v odpovědích se odráží i velký kus jeho osobnosti. Člověk zároveň do značné míry pochopí, proč je Miroslav Vitouš tak komplikovaný (stejně jako každý - jak říká jeho bratr Alan). Chválím i celkové zpracování a poměr prostoru, který dostaly jednotlivé osobnosti a záběry z koncertů a zkoušek. Už se těším, až budu mít příležitost vidět o cca 10 minut delší verzi. V té televizní bylo poznat, že je tu potenciál jít ještě víc do hloubky a dohrát některá témata, která zůstala jen nakousnutá. Pokud se tak stane, bez váhání přidám pátou hvězdu. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Ne zcela využitá šance vykreslit strhující příběh zadrhává na vztahu režiséra a umělce, ke kterému najít cestu ovšem není vůbec snadné. Nakonec všechny situace, v nichž jde o vztahy, jsou velmi rozpačité. Nejmilejší rovinou je tak nástin hudební komunikace, hlavně té v triu s Coreou a Haynesem. 2-3* ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama