Série(1) / Epizody(10)

Unikátní projekt, v němž vynikají postřehy a pohledy astronautů, kteří dobře vědí o procesech a jejich důležitosti „dole na Zemi“... Budeme vám vyprávět o jednom úchvatném místě. Je možná nejpodivnějším v celém vesmíru. Najdete na něm roztavené horniny, jeskyně plné krystalů a mimozemsky vyhlížející krajiny. Každý si myslí, že svůj domov dobře zná, ale kdybyste ho viděli z vesmíru, asi by vás ohromil. Je to, jako kdybyste žili celý život v napůl zatemněné místnosti a někdo rozsvítil světlo. Živá, dýchající, pracující planeta. Je to všechno tak nádherně nepravděpodobné. Osm astronautů, kteří dohromady strávili víc než tisíc dnů ve vesmíru, nám prozradí, jak jim tento pobyt pomohl pochopit, co se dole pod nimi vlastně děje. Podivné souvislosti, únik na poslední chvíli, šťastné shody okolností. To vše stálo u vzniku naší neobyčejné planety. A co se tam děje teď, si připomeneme právě v tomto cyklu. (Česká televize)

Víteček

Dokument, který asi nedostatečně věří kvalitě svého obsahu a tak má neustálou potřebu nějak to šperkovat. Přidáním speciálních efektů, ne moc dobrých metafor, záběrů na ne úplně související věci a zdůrazňováním věcí, které už zazněli. Například takové dokumenty od Attenborougha víc věří samy sobě a síle svého obsahu a nemusí si vypomáhat snahou o bombastičnost za každou cenu, na rozdíl od tohoto díla. Zde forma vítězí nad obsahem a dle mého to vůbec nebylo k dobru. Navíc, snaha nechat ke každému tématu mluvit lidi, kteří se podívali do vesmíru, přestože s probíranou věcí nemají téměř nic společného, mi taky moc nesedla. Ale nelze upřít, že mnohé záběry jsou krásné a celkem i neotřelé. Spousta jiných je pak ale jen zpomalená, ničím zajímavá, výplň obrazovky. ()

subic

Will Smith jako popularizátor vědy, to jako vážně? No nakonec proč ne. Dokument je plný skvělých záběrů, ale na rovinu tak polovina je jen vata. ()