Brigada - Brigáda

(série)
  • Rusko Brigada (více)
Rusko, 2002, 12 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Epizody(15)

Příběh čtyř přátel, obyčejných mužů, kteří jsou okolnostmi donuceni vstoupit do řad zločinců a kteří se nakonec stanou zakladateli jednoho z nejvlivnějších moskevských gangů. V roce 1989 v Rusku běží na plné obrátky proces transformace od komunismu k tržnímu hospodářství. Na začátku zakládají malou vyděračskou bandu, ale záhy se dostávají přes daleko větší podniky až k pašování drog. Jde o závod, kde vítěz bere vše a ve kterém samotní gangsteři čelí zkorumpovaným politikům nebo bezohledným průmyslovým magnátům. Může být v takové bitvě skutečný vítěz? (oficiální text distributora)

Žralok

Poněkud zapomenutý seriál. Sledující osud 4 přátel. Příběh o vzestupu moci a pádu na samé dno. Z prostředí Ruské mafie. ()

Thomassi

Nevim jak ostatním, ale mně se tento ruský seriál náramně líbil. Po každém zhlédnutí jednoho dílu jsem se těšil na další a to se u ruské kinematografie opravdu nestává často. Popisuje, jak se Saša Bělov propracuje z vojáčka, který se vrací v roce 1989 z vojny a shledá se znovu se svými třemi nejlepšími kamarády, až na mafiánského bosse moskevského podsvětí. Už samotné téma ruské mafie je hodně zajímavé a v tomto případě velice slušně podané. Je zde hodně zápletek, což jen uceluje skvělý příběh, který je ještě prokládán akčními scénami, které jsou zde hodně povedené. A nakonec herci jsou skvělí a já jim to opravdu baštil. Takže 99%. ()

Amroth666

Výborný seriál o ruské mafii. Nezapomenutelné: Mám ti vyřídit pozdrav od Saši Bělova. ____ Žij vlastním rozumem, Pčelo! ____ ()

Dannysek4U

zajimavyho jsem na tomhle serialu shledal fakt nemnozko. nejvetsi pruser pak je, kdyz se postavy vrhnou do dialogu - bud je to idiotskej prekklad, nebo idiot scenarista ()

Rockwood

Dávám plný počet, protože tenhle seriál mě hodně zaujal a nemohl sem si nechat ujít jediný díl. Takový seriál se mi líbí. O ruské mafii, a žádný debilní americký film ale ruský seriál. To prostředí tam, ta hudba... nevím, ale mě se to prostě líbí. ()

Slider

podla môjho názoru teda celkom vydarený seriál o ruskej mafii a ceste za mocou či už v podsvetí alebo neskôr v politických kruhoch. Čo tam po tom že to nie je natočené holywoodskym štýlom, Klan som sledoval rád až do poslednej časti a stále som sa bavil. Pekných 70% ()

cpt.Lynch

Patnáctidílný seriál vypráví příběh Saši Bělova (který se vrací z války v Afghánistánu) a jejího 3 kamarádů, kteří se postupně z pouličních grázlíků vypracují na čelní představitele moskevského organizovaného zločinu. Násilí, černý obchod, zbraně, vraždy, korupce, intriky, to je co naleznete v tomhle seriálu. Je patrné, že produkce neměla tolik peněz jak by potřeboval, příběh je místy trochu zmatený, hrozný novácký dabing, ale přesto 5*. To především kvůli perfektní atmosféry, dobře zahraných hlavních postav a perfektnímu ucelenému příběhu který seriál vypráví (naplno vynikne teprve po shlédnutí všech dílů). Seriál není uměle natahován, není v něm nouze o silné momenty, poslední díl je naprosto geniální a vše důstojně uzavírá. ()

Ludivitto

Nenechte se zmást místními komentáři a hodnoceními! Brigádu je potřeba vidět celou, kompletně. Až poté si člověk uvědomí, že to není vůbec špatný seriál, ba naopak! Kýčovitost, naivita? Ano, v některých dílech - proto jen 4 hvězdičky. ()

Bobek27

Nečekal jsem od Rusů, že by mohli natočit takový skvělý seriál, hltal jsem každý díl. Přesně takto si představuji Rusko a navíc věřím i v to, že se tento příběh mohl v Rusku přihodit. Celkový konec seriálu byl naprosto úchvatný a dech vyrážející! Pět hvězdiček! ()

Paity

Tohle mě nikdy nijak neoslovilo, nebo co je na tom, jak si ruští Ivanové počínají v boji s kriminalitou. I když je to asi to nej, co z Ruska přiteklo, tak se od Amíků mají ještě co učit. ()

mira007

V době uvedení do českých televizí to bylo příjemné zpestření, protože mezi těmi americkými seriály se stejnou šablonou to byla opravdu pecka. Neoplývalo to politickou korektností jako ty unylé americké - hláška Michael Jackson je teplouš - je jasným důkazem. Jiný styl vyprávění, jiné tempo, jiné téma z toho dělaly trochu jiný seriál a ne špatný. ()

JM87

Ten serial jsem miloval, hrozně se mi líbilo jak se z obyčejných kluků stali mafiani a až na ten konec kterej nemá hlavu ani patu to bylo super. Bylo fakt dobrý koukat jak se dostávaj na vyšší a vyšší levely... ()

Skarface

Gangsterskýseriál od hochů z ruska který jak v rusku tak i určitě u nás si udělal spoustu fanoušků! Doporučují podívat se na serial v původním znění ! ()

Florfila

Tohle je jedna z mých top jízd. Natočeno je to sice dost hrozně, ale nějak mě ty jejich mafiánské osudy berou. Celkově mám ráda mafiánské prostředí a to ruské je obvzláště peprné. Sergej Bezrukov je k sežrání. Jeho odhodlanost a drzost mě uchvacuje. Politické machinace jdoucí ruku v ruce s největším podsvětím. Těžká klasika. Myslím, že i u nás v ČR by se dalo něco takového klidně natočit. Osudy těch čtyřech jsem zhltla prakticky na jedno zhlédnutí. A mohla bych na to koukat pořád. ()

Santino7

Spočiatku som absolútne nemal šajnu, čo mám od Brigady asi tak čakať - keďže som do toho šiel vyzbrojený "iba" zopár tunajšími komentármi (navyše zväčša nie moc pozitívnymi) - a teda ak mám byť úprimný, nejaké tie obavy tam jednoznačne boli, a to nemalé. Navyše akonáhle som sa tak do toho jedného dňa konečne pustil a zhliadol úvodné cca dve časti, moje obavy sa ešte väčšmi prehĺbili a vážne som začal uvažovať, že sa na to "vybodnem" už v zárodku a nájdem si radšej čosi iné (páni, to by bola chyba!). Potom som si však povedal, že ešte predsalen skúsim a s vedomím akejsi pomyselnej poslednej šance som sa rozhodol pokračovať... no a ďalej to šlo už samo, do ságy o rýchlom kariérnom vzostupe štyroch mladíkov počas zlomových (po)revolučných rokoch, kedy trebalo mať ostré lakte a byť pripravený na všetko, som sa začal ponárať stále viac a viac. Čo sa týka toho úvodu, ťažko sa mi hľadá jeden jediný dôvod, kvôli ktorému ma neoslovil až natoľko ako zvyšok, skôr to bola kombinácia viacerých rôznych faktorov - z ktorých spomeniem napríklad občasný do očí bijúci amaterizmus zo strany tvorcov, z ktorého vzišlo viacero rôznych mini-trapasov, gýčových prvkov a zbytočností (k tým sa ešte neskôr dostanem); nie až tak zaujímavý vývoj deja ako neskôr (predsalen, tie mladícke roky boli fakt len akousi nevinnou oťukávačkou, ten pravý spád to nabralo až keď sa dej prehupol do roku ´91) - a teda mix týcho faktorov mal za následok, že spomínané úvodné diely na mňa zapôsobili len takým letmejším dojmom. Za zmienku nepochybne stojí aj ďalšia vec, a tou je priepastný rozdiel medzi originálnym znením a českým dabingom. Keďže som mal možnosť "okúsiť" obe tieto alternatívy, môžem povedať, že dabing v tomto prípade nestojí za nič a ak máte takú možnosť, rozhodne odporúčam pozrieť si to v originálnom ruskom znení, ktoré je o poznanie lepšie, vierohodnejšie a nebudeme si klamať, znie to aj drsnejšie (mimochodom s tým originálnym znením ostatne nie je absolútne žiaden problém, verziu s titulkami sa dá poľahky nájsť na internete - akonáhle som na ňu, v podstate náhodne, natrafil, dabovaná verzia u mňa dostala razantné košom s vedomím, že nikdy viac). Ale späť k seriálu, pretože od jadra komentáru som už dosť odbočil. Ak by som sa vrátil na samotný úvod k tým nelichotivým komentárom, ktoré som pred zhliadnutím čítal, musím skonštatovať jedno - nie je to seriál pre každého, to je skrátka fakt. Človek, ktorý si potrpí na americkú seriálovú školu so všetkými jej nepísanými pravidlami a štruktúrnymi postupmi, je ňou kŕmený prakticky po celý čas, ten si pravdepodobne pri Brigade na svoje nepríde (i keď ktovie, stať sa môže čokoľvek). Rovnako tak si s najväčšou pravdepodobnosťu "nepochutia" ani tí, ktorí priam vyhľadávajú len a len artové počiny, tam sa môže dokonca objaviť problém ešte väčší než u predchádzajúcej skupiny - nechcem predbiehať ani nikomu nijak vsúvať moje názory, no pri tomto seriáli si podľa mňa fakt budete trhať vlasy :-)) Ono treba si totiž uvedomiť (to mi taktiež chvíľku trvalo, kým mi to zaplo), že ruská kinematografia, nech už sa akokoľvek snaží priblížiť svetovým trendom, je predsalen v čomsi odlišná a výrazne svojská, čo určite má istý súvis aj s trochu inou mentalitou. No a týchto odlišností, resp. svojských prvkov sa v tomto seriáli objavilo skutočne viac než dosť, čiže je len na vás, ako sa k tomu postavíte (ja osobne som ale na ten ich štýl časom veľmi ochotne pristúpil, oslovilo ma to). No a keď už som to načrtol, vyjadrím sa rovno aj k tým "mini-trapasom" a občasným gýčom, ktoré som spomínal už v úvode. Netuším, do akej miery ony súviseli s tou odlišnosťou (skôr si však myslím, že viac súvisia už priamo s rukopisom režiséra a celkovo tímu tvorcov), no jedno viem - po čase som ich začal brať ako neoddeliteľnú súčasť seriálu, bez ktorej by som si Brigadu popravde asi ani nedokázal predstaviť (no dobre, tú robotickú ruku hlavného záporáka by som si odmyslieť asi aj vedel ale čert to ber :-)). Taktiež ani pri dialógoch nebolo vždy všetko tip-top, častokrát sa aj tam vyskytli väčšie či menšie stupídnosti, ktoré miestami zaváňali až paródiu, no na druhej strane mi to skvelo vynahrádzali iné faktory - maximálna autentickosť a surovosť seriálom zmapovaných 90. rokov (s tým sa skutočne nestretnete asi v žiadnom americkom seriálovom počine), realisticky zobrazené podsvetie, prepojenie s politikou, policajnými zložkami atď, a tiež celkovo tak nejak zvláštne príjemná (a možno aj priateľská, keďže to možno pokojne nazvať aj ságou o priateľstve) atmosféra. O tú sa nepochybne zaslúžilo aj veľmi sympatické obsadenie - ústredná štvorica priateľov bola priam skvelá (každý jeden z nich), a rovnako tak aj prekrásna Jekaterina Guseva. Sergej Bezrukov, čiže predstaviteľ bossa Sašu Belova, mi navyše sem-tam pripomínal (výzorovo aj správaním) Al Pacinovu kultovú mafiánsku postavu Michaela Corleoneho (inak to bol podľa mňa zo strany tvorcov možno tak trochu aj zámer), čo bolo síce trochu úsmevné, no nijak mi to neprekážalo a navyše - Bezrukov tu mal (rovnako ako Al) priam vynikajúci a nenútene drsný hlas (ďalší dôvod, prečo je dobré zhliadnuť v originálnom znení :))... Ale aby som tento môj chaotický a možno aj zbytočne dlhý komentár nejak uzavrel, prejdem radšej priamo k akejsi (snáď) stručnej rekapitulácii - Brigada je svojim spôsobom zvláštny seriál, ktorý podľa mňa človeka buď v plnom rozsahu minie a bude ju považovať za hlúposť, alebo druhá možnosť je, že sa zmieri s viacerými jej nedokonalosťami či občasnou inšpiráciou vo viacerých mafiánskych klasikách, a následne si ju môžete plnými dúškami vychutnávať (samozrejme ono sa to nedá zaručiť, že to vo vašom prípade zafunguje rovnako ako u mňa, ostatne v mojom prípade nemalú rolu nepochybne zohralo aj to, že filmy/seriály s mafiánskou/gangsterskou tematikou priam zbožňujem, no minimálne za pokus to podľa mňa stojí). Takže hoci to rozhodne nie je bezchybný a dokonalý seriál, čímsi ma predsalen zaujal a to až do takej miery, že nemám najmenší problém zaradiť ho do svojej seriálovej TOPky, a to bez mihnutia oka (vzhľadom na politické či geografické súvislosti atď. to totiž najväčšmi pripomína i kariéry tunajších reálnych bossov podsvetia). Nech už to vyznieva akokoľvek komicky, pre mňa je to skrátka východná mafiánska klasika a bodka :-). Kto by mal záujem o niečo podobné, rozhodne odporúčam upriamiť pozornosť i na len máličko známu kazašskú snímku Reketir. 100% () (méně) (více)

Dement

Těžko hodnotit po prvním díle - zatím to vidím, že by to mohl být velice autentický a brutální seriál z prostředí ruské mafie. Zaujaly mně hlavně ekzémy (rozuměj teplákové soupravy borců) a taky reálně udělané zvuky při rvačkách, jenom takové plácnutí a žádný řach, bum prásk alá americký akční filmy..i příběh by to mohlo mít. No tak zase takovej zázrak to není, musím jít s hodnocením o jednu * níž. Místy nuda, divné dialogy (možná překladem, kdo ví..), zmatený scénář a nepříliš dobrá herecké výkony. Občas dobrá kamera. ()

#47

Seriál z prostředí ruské mafie od ruských tvůrců. Určitě se jedná o atraktivní téma a mohlo by to dopadnout zajímavě, už v prvním díle mě zaujala právě již zmíněná realističnost, kterou většinou těžce postrádají západní akční filmy či seriály. Zatím začnu na 4 hvězdičkách...uvidíme........................................no tak po asi 7 dílech snižuju na 3, člověk pořád čeká kdy se to nějak výrazně rozjede, kdy se konečně rusáci ukážou jako nejdrsnější mafiáni pod sluncem...ale zatím je to pouze čím dál nudnější... ()

Kultak

Neokoukané ruské prostředí a atmosféra - žádné nechutně otřepané Las Vegas. Akční scény poměrně realistické. Příběh lehce nad průměr. Nevím, jak může někdo hodnotit jako "odpad" na základě ruského původu. Tento seriál strčí hromadu titulů z americké produkce do kapsy. U mě ****. ()