Brigada

• Rusko Бригада
Rusko, 2002

Kamera:

Jurij Rajskij

Igor Pismennyj, Sergej Garmaš, Anatolij Bělyj, Natalja Kislicyna, Oleg Vasilkov, Alexandr Vysokovskij, Jevgenij Běrezovskij, Michail Žigalov (více)

Série(2) / Epizody(15)

Recenze uživatele Santino7 k tomuto seriálu (1)

Brigáda (2002) (S01)

Spočiatku som absolútne nemal šajnu, čo mám od Brigady asi tak čakať - keďže som do toho šiel vyzbrojený "iba" zopár tunajšími komentármi (navyše zväčša nie moc pozitívnymi) - a teda ak mám byť úprimný, nejaké tie obavy tam jednoznačne boli, a to nemalé. Navyše akonáhle som sa tak do toho jedného dňa konečne pustil a zhliadol úvodné cca dve časti, moje obavy sa ešte väčšmi prehĺbili a vážne som začal uvažovať, že sa na to "vybodnem" už v zárodku a nájdem si radšej čosi iné (páni, to by bola chyba!). Potom som si však povedal, že ešte predsalen skúsim a s vedomím akejsi pomyselnej poslednej šance som sa rozhodol pokračovať... no a ďalej to šlo už samo, do ságy o rýchlom kariérnom vzostupe štyroch mladíkov počas zlomových (po)revolučných rokoch, kedy trebalo mať ostré lakte a byť pripravený na všetko, som sa začal ponárať stále viac a viac. Čo sa týka toho úvodu, ťažko sa mi hľadá jeden jediný dôvod, kvôli ktorému ma neoslovil až natoľko ako zvyšok, skôr to bola kombinácia viacerých rôznych faktorov - z ktorých spomeniem napríklad občasný do očí bijúci amaterizmus zo strany tvorcov, z ktorého vzišlo viacero rôznych mini-trapasov, gýčových prvkov a zbytočností (k tým sa ešte neskôr dostanem); nie až tak zaujímavý vývoj deja ako neskôr (predsalen, tie mladícke roky boli fakt len akousi nevinnou oťukávačkou, ten pravý spád to nabralo až keď sa dej prehupol do roku ´91) - a teda mix týcho faktorov mal za následok, že spomínané úvodné diely na mňa zapôsobili len takým letmejším dojmom. Za zmienku nepochybne stojí aj ďalšia vec, a tou je priepastný rozdiel medzi originálnym znením a českým dabingom. Keďže som mal možnosť "okúsiť" obe tieto alternatívy, môžem povedať, že dabing v tomto prípade nestojí za nič a ak máte takú možnosť, rozhodne odporúčam pozrieť si to v originálnom ruskom znení, ktoré je o poznanie lepšie, vierohodnejšie a nebudeme si klamať, znie to aj drsnejšie (mimochodom s tým originálnym znením ostatne nie je absolútne žiaden problém, verziu s titulkami sa dá poľahky nájsť na internete - akonáhle som na ňu, v podstate náhodne, natrafil, dabovaná verzia u mňa dostala razantné košom s vedomím, že nikdy viac). Ale späť k seriálu, pretože od jadra komentáru som už dosť odbočil. Ak by som sa vrátil na samotný úvod k tým nelichotivým komentárom, ktoré som pred zhliadnutím čítal, musím skonštatovať jedno - nie je to seriál pre každého, to je skrátka fakt. Človek, ktorý si potrpí na americkú seriálovú školu so všetkými jej nepísanými pravidlami a štruktúrnymi postupmi, je ňou kŕmený prakticky po celý čas, ten si pravdepodobne pri Brigade na svoje nepríde (i keď ktovie, stať sa môže čokoľvek). Rovnako tak si s najväčšou pravdepodobnosťu "nepochutia" ani tí, ktorí priam vyhľadávajú len a len artové počiny, tam sa môže dokonca objaviť problém ešte väčší než u predchádzajúcej skupiny - nechcem predbiehať ani nikomu nijak vsúvať moje názory, no pri tomto seriáli si podľa mňa fakt budete trhať vlasy :-)) Ono treba si totiž uvedomiť (to mi taktiež chvíľku trvalo, kým mi to zaplo), že ruská kinematografia, nech už sa akokoľvek snaží priblížiť svetovým trendom, je predsalen v čomsi odlišná a výrazne svojská, čo určite má istý súvis aj s trochu inou mentalitou. No a týchto odlišností, resp. svojských prvkov sa v tomto seriáli objavilo skutočne viac než dosť, čiže je len na vás, ako sa k tomu postavíte (ja osobne som ale na ten ich štýl časom veľmi ochotne pristúpil, oslovilo ma to). No a keď už som to načrtol, vyjadrím sa rovno aj k tým "mini-trapasom" a občasným gýčom, ktoré som spomínal už v úvode. Netuším, do akej miery ony súviseli s tou odlišnosťou (skôr si však myslím, že viac súvisia už priamo s rukopisom režiséra a celkovo tímu tvorcov), no jedno viem - po čase som ich začal brať ako neoddeliteľnú súčasť seriálu, bez ktorej by som si Brigadu popravde asi ani nedokázal predstaviť (no dobre, tú robotickú ruku hlavného záporáka by som si odmyslieť asi aj vedel ale čert to ber :-)). Taktiež ani pri dialógoch nebolo vždy všetko tip-top, častokrát sa aj tam vyskytli väčšie či menšie stupídnosti, ktoré miestami zaváňali až paródiu, no na druhej strane mi to skvelo vynahrádzali iné faktory - maximálna autentickosť a surovosť seriálom zmapovaných 90. rokov (s tým sa skutočne nestretnete asi v žiadnom americkom seriálovom počine), realisticky zobrazené podsvetie, prepojenie s politikou, policajnými zložkami atď, a tiež celkovo tak nejak zvláštne príjemná (a možno aj priateľská, keďže to možno pokojne nazvať aj ságou o priateľstve) atmosféra. O tú sa nepochybne zaslúžilo aj veľmi sympatické obsadenie - ústredná štvorica priateľov bola priam skvelá (každý jeden z nich), a rovnako tak aj prekrásna Jekaterina Guseva. Sergej Bezrukov, čiže predstaviteľ bossa Sašu Belova, mi navyše sem-tam pripomínal (výzorovo aj správaním) Al Pacinovu kultovú mafiánsku postavu Michaela Corleoneho (inak to bol podľa mňa zo strany tvorcov možno tak trochu aj zámer), čo bolo síce trochu úsmevné, no nijak mi to neprekážalo a navyše - Bezrukov tu mal (rovnako ako Al) priam vynikajúci a nenútene drsný hlas (ďalší dôvod, prečo je dobré zhliadnuť v originálnom znení :))... Ale aby som tento môj chaotický a možno aj zbytočne dlhý komentár nejak uzavrel, prejdem radšej priamo k akejsi (snáď) stručnej rekapitulácii - Brigada je svojim spôsobom zvláštny seriál, ktorý podľa mňa človeka buď v plnom rozsahu minie a bude ju považovať za hlúposť, alebo druhá možnosť je, že sa zmieri s viacerými jej nedokonalosťami či občasnou inšpiráciou vo viacerých mafiánskych klasikách, a následne si ju môžete plnými dúškami vychutnávať (samozrejme ono sa to nedá zaručiť, že to vo vašom prípade zafunguje rovnako ako u mňa, ostatne v mojom prípade nemalú rolu nepochybne zohralo aj to, že filmy/seriály s mafiánskou/gangsterskou tematikou priam zbožňujem, no minimálne za pokus to podľa mňa stojí). Takže hoci to rozhodne nie je bezchybný a dokonalý seriál, čímsi ma predsalen zaujal a to až do takej miery, že nemám najmenší problém zaradiť ho do svojej seriálovej TOPky, a to bez mihnutia oka (vzhľadom na politické či geografické súvislosti atď. to totiž najväčšmi pripomína i kariéry tunajších reálnych bossov podsvetia). Nech už to vyznieva akokoľvek komicky, pre mňa je to skrátka východná mafiánska klasika a bodka :-). Kto by mal záujem o niečo podobné, rozhodne odporúčam upriamiť pozornosť i na len máličko známu kazašskú snímku Reketir. 100% () (méně) (více)