Nepříčetná

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller

USA, 2018, 97 min

Hodně příjemné překvapení s výbornou Claire Foy v hlavní roli. Pokud se mi snad s ní někdy nedej bože stalo, že mi do role neseděla, tak tohle není rozhodně ten případ. A Soderbergh opět ukázal, že je to režisér s velmi širokým záběrem. Jeho filmy možná nemusí sedět úplně každému, ale rozhodně jsou originální a velmi osobité. Tenhle řadím k jeho skoro nejlepším a musím říct, že mě z něho ještě teď trošku hučí hlavě. Maximální hodnocení zatím odkládám na neurčito a k psychiatrovi se po zhlédnutí tohoto filmu taky nechystám. Ani náhodou!(9.12.2018)

Soderbergh mě opět nezklamal a více podobných filmů, kde se divák bojí o postavy a kde dopředu není vůbec nic jistého. Spolu s Invitation další důkaz toho, že na tyhle filmy se musí zkrátka takříkajíc od lesa. A když má tvůrce pod čepicí a ještě to celé zvládne natočit za 10 dní na svůj mobil. Tak tady už vyloženě musím zatleskat. Herecky byla hlavní postava naprosto boží a Joshua Leonard představuje jednu z nejděsivějších novodobých postav. 80%(4.7.2018)

Výtečná věc, která mě hodně bavila (spíš thriller než horor - obecně nechápu, proč je na ČSFD jako horor označený pomalu každý druhý film, ačkoli s tímto žánrem nemá nic společného). Zpočátku jsem se k tomu stavěl trochu rezervovaně a přišlo mi to jako strašný psycho, který mi bylo skoro fyzicky nepříjemný sledovat (ta kafkovsky absurdní situace, kdy je nevinný člověk zčistajasna zavřený za zdmi nějakého ústavu, odkud se nemůže dostat, je asi moje nejhorší noční můra). Když jsem se v tom ale postupně konečně zorientoval a ten film naplno vyloží své karty, už mě to hodně bavilo, a někdy v poslední půlhodině mě už ten film naprosto dostal, a jeho závěr mě vyloženě nadchnul - napínavý děj končí přesně tak, jak bych si přál, aby končil. Claire Foy v hlavní roli je herecky velmi dobrá (jak mi byla nedávno protivná ve filmu První člověk, zde se mi hodně líbila), stejně tak ostatní herci nemají chybu, a když si z děje odmyslím některá ohraná klišé, nemám tomu v podstatě jinak co vytknout. Btw. že to bylo natočené na iPhone jsem se dočetl až zde po zhlédnutí filmu, sám bych to nepoznal, a nepřijde mi to nijak důležité.(10.11.2018)

Myslím, že je absolutně jedno jestli to pan režisér celý točil na mobil. Asi to měl být dobrý nápad pro znázornění tíživé situace hlavní hrdinky, která je nedobrovolně zavřená v blázinci a ještě k tomu se svým stalkerem, který jí dávkuje prášky. Za mě tam těch „šokujících“ zvratů zase tolik nebylo, takže si to mohl točit na co chtěl. Za mě lepší průměr.(6.8.2018)

Horor? Napínavý thriller ano, ale horor je to maximálně v tom, že boj s institucemi je všude stejný. Opravdu nestačí říct "pusťte mě, já nejsem blázen", když si pořádně nepřečtete, co podepisujete a ještě stihnete několikrát napadnout personál. Každopádně věřím, že v USA nechají běhat neléčené schizofreniky bezdomovce, aby naplnili blázinec lidmi s dobrou pojistkou. Je to temná stránka byznysu s nemocemi. Ubírám hvězdičku za to, že část zápletky mi přijde přitažená za vlasy a dost nepravděpodobná.(14.1.2019)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme: 5. (Astonko)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. února 2018 na filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)

• - Steven Soderbergh natočil celý film za 10 dní na svůj iPhone, a to v rozlišení 4K. Stal se tak prvním známým režisérem, který se k podobnému kroku odhodlal. (boni)