Nepříčetná

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2018, 97 min

Konecne sa Styvn Soderbergh /Traffic Nadvlada Gandu, fdannyho Partaci/ vratil do slusneho nadpriemeru - film stal par supov a zarobil na seba fajne. Soderbergh dokaze urobit tucnu ciaru medzi mainstreamom a cirym umenim. preto si ludi ako Styvn treba vazit. Claire Foy bola genialna, dialogy na urovni, kulisy namakane. Rezisersky film slape jak ma, ani chvilu nudy nehrozi. Posledne chvilky su napinave, nervydrasajuce - celkovo vitam filmy zo psychiatrickych liecebni : 76 %(9.2.2019)

Když jsem si přečetl, jakým způsobem Soderbergh točil, vůbec se mi do filmu nechtělo, protože jsem se obával další FF veteše. Ale to bylo zbytečné. Ne že by byl vizuál nějak ohromující, ale už jsem viděl mraky filmů s normální kamerou, které na tom byly hůř. Z hlediska příběhového jde o šablonu, která nenadchne, ale ani neurazí, ačkoliv musím uznat, že se mi charakteristika ústavu docela líbila a trochu mě mrzelo, že film neměl šanci rozehrát právnickou a novinářskou linku. Nicméně jazýčky na vahách vychyluje Claire Foy a to dost výrazně. Sice nejsem jejím oddaným fanouškem, ale tady klobouk dolů. Potěší i solidní tempo vyprávění, které nepřipouští nudu. Slušná práce. 75%(17.6.2018)

Psychothriller Unsane je brilantne vybrúseným dielom vo všetkých smeroch. Nepríjemný pocit paranoje, ktorým trpí hlavná postava sa aj vďaka zvolenému spôsobu natáčania na mobilný telefón, ktorý výsledný obraz skresľuje podobne ako rybie oko, len viac zhmotňuje a prenáša na diváka. To, čo sa deje hlavnej hrdinke, sa tak veľmi sugestívne prenáša aj na diváka. Jej pocity, keď sa nedobrovoľne stane pacientkou, potom, čo ju jej konzultantka dostatočne neupozorní na to, že čo podpisuje, nie sú len formality, ale súhlas s nastúpením dobrovoľnej liečby, sa viac ako presvedčivo prenáša aj na diváka. A aj keď je nepríčetný príbehom neoriginálny, spôsobom spracovania je mimoriadne pôsobivý. Soderbergh vyťažil z minimálnych nákladov maximálny efekt. A ako je vidieť, poloha psychothrilleru mu sedí zo všetkých asi najlepšie. Nepríčetná je tak vo výsledku perfektný "malý" film, ktorým Soderbergh dokázal, že na vynikajúcu film stačí celkom málo, ale musí sa to vedieť.(19.11.2019)

Nejde o horor, nejde o krvák. A přitom se Unsane daří udržovat v podstatě neklesající hladinu znepokojení. Filmařsky unikátní ukázka toho, že dobrýho režiséra nedělá kvalitní technika. Steven Soderbergh to tu dokazuje na tři silný hvězdy. Bez tý čtvrtý pro úžasnou Claire Foy by si ale ani neškrtnul.(7.6.2018)

"Pacienti - kluci, holky, po večerce šustí. Je mi líto, tahle blbost odpad! filmu spustí." Ano, ano, občas bývám dost NEPŘÍČETNEJ I JÁ, například z nějaké WTF krávoviny, přitom naprosto zbytečné, která mi zkazí celej film. Čtyři hvězdy za příběh, odpad! za tu společnou ložnici koedukovaného kolektivu. Reálné jen v lékařském scifi nebo v zajímavém pornofilmu. Tak si to představme v barvách, po večerce. Na společném pokoji s ženami spinká i několik chlapů, zdravých samců (tedy zdravých... až na ty papíry na hlavu, samozřejmě), a vedle nich... mladá holka! Navíc odborným personálem odborně připravená k použití, přikurtovaná k posteli za ruce a nohy... ROFL, ROFL a ještě jednou lékařsky erudovaný ROFL! Škoda, protože jinak byl film v pořádku. I úchyl stalker byl naprosto v pořádku (čili magor jak má být), a hrabiví doktoři, vesele farmařící na poli (ne)ztracených lidských duší, byli taky fajn a ze života. Oběť sice byla blbá jako troky, resp. jako zákazníci českých Šmejdů, protože podepsala lejstra, aniž si přečetla aspoň nadpis, ergo v hlavě vymeteno a tudíž na psychinu vlastně patřila. Btw, to měla ještě kliku, že jí nedali k podpisu např. smlouvu na 7dní natáčení gangbang porna, by to bez čtení podškrábla taky :-). Ale pak už dobrý, pak se chovala v mezích logiky (a vypolstrované místnosti, samozřejmě). No nic, v zájmu zachování mého duševního zdraví budu dělat jakoby nic. NEJSEM BLÁZEN, jsem klidnej jak tři malí skřítci, prášky už mi zabírají, žádná společná ložnice tam nebyla, takže už můžu ohodnotit film v klídku a pak, místo do ústavní postele, jít konečně spát do své, u mě doma.(17.6.2020)

• Claire Foy

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. února 2018 na filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)

• - Steven Soderbergh natočil celý film za 10 dní na svůj iPhone 7 Plus, a to v rozlišení 4K. Stal se tak prvním známým režisérem, který se k podobnému kroku odhodlal. (boni)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme: 5. (Astonko)