Nepříčetná

• Kanada

• Nizozemsko

Horor / Thriller

USA, 2018, 97 min

To takhle Soderbergh jednou dostal nápad natočit film ve 4K pomocí mobilu Iphone, jehož je vlastníkem. Což o to, nápad netradiční, doteď to vlastně nikoho nenapadlo, zajímavě se na to dívalo. Ale i tak jsem asi očekával něco víc. Z hlediska obsazení nemám sebemenší výtku, Claire Foy již párkrát dokázala svou hereckou kvalitu a zde to jen potvrdila. Kamera si mnohokrát vybrala jako centrum dění její obličej a mimiku na pár desítek sekund, zvládla to jako naprostá profesionálka. Příběh z léčebny mohl být propracovanější, ta zápletka se stalkerem se jevila zprvu vskutku zajímavě, ale když jsem se nad tím trochu hlouběji zamyslel, tak zas taková paráda to nebyla. Našel jsem tam pár scénáristických nedostatků, prapodivné chování postav se zde objeví jakbysmet. Ke konci to začalo nabírat konečně grády, dojde i na pár úmrtí, hlavní záporák slušný slizoun. Samotný poslední scéna z restaurace s otevřeným koncem pro hlavní hrdinku docela uspokojivá. Nic světoborného nečekejte, když si zvyknete na tu kameru, tak čekejte slušný thriller. Nic víc, nic míň. za mě dávám 66 %(13.7.2018)

Veľmi dobre nakrútený THRILLER na mobilný telefón v 4K rozlíšení, čím sa automaticky stáva inovačný, nový, neobvyklý, skrátka zaujímavý, a to všetko sa deje pod taktovkou taktiež všestranného režiséra Stevena Soderbergha, s chameleónsky zameranou britskou herečkou Claire Foy... Celý čas som bol vo veľkom napätí, čo sa bude zase diať, v súčastnosti, ak má jedinec dostatočný tvorivý potenciál, môže si aj On, Ona nakrútiť na svoj mobil film, a nepotrebuje k tomu mať i typickú kamerovú výbavu. Ozaj, bravúrne sprostredkovaná záležitosť z psychiatrickej liečebne, kde to teda nebol med lízať. Za mňa panuje mimoriadna spokojnosť. PS: „Objaví sa tu na pár sekúnd aj Matt Damon, a nie je sa tomu, čo čudovať, veď u SS bol často vítaným hosťom” .(10.6.2018)

Taky jsem se už jednou chystal točit film na mobil. Jelikož však nejsem marketingově zmanipulovaný snobský pičus a péro prodlužovat nepotřebuju, jakož i táhnout s marnivými kokoty za jeden davově psychotický provaz a živit zlodějské parazitické konglomeráty, co vám prodají nikam nepřipojitelnou a paměťově nerozšiřitelnou zpomalenou I-sračku s hostilním operákem za cenu dvou mnohem výkonnějších a uživatelsky přátelských mobilů, mám Nokii 6230. Aby to bylo fuckt qalitní, pozval jsem na natáčení čtyři kurvy. Přišly ale jen dvě, taxem si řekl, že 2K video bude nakonec úplně stačit. Samozřejmě jsem si k tomu napsal nesmírně sofistikovaný scénář s hlubokým filosofickým přesahem plný zvratů, zvratků, zrady, nenávisti, skvrn od jogurtu, drobných hlodavců, patriotismu a rodinných hodnot. V podstatě to byl květnatý, ukrutně dramatický a akční příběh o děsně sympatickém chlápkovi v krizi středního věku, kterému pomalu slízají vlasy, sem tam ho píchne u srdce, a tak opravuje hospodyňkám pračky a doufá, že se z toho ještě nějak vylíže. Pak mu však náhle nějaká školačka zlomí péro, on se děsně trápí, je smutný, pláče za zvuků molových houslí, pročež se raději dobrovolně přizná k pedofilii, a nemilosrdný establišment ho zavře do ústavu, kde jej před chemickou kastrací brutálně zneužívá neukojitelná multiotvorová dozorkyně, co vypadá jak Monika Belůči. Nebojte se, vše skončí šťastně! Závěrem našeho hrdinu fuckt vykastrují a on radostně odchází vstříc zapadajícímu slunci s hřejivým pocitem, že už nikdy nebude muset trpět za nebo pod nějakou nenasytnou barakundou a konečně se bude moci naplno věnovat víře a Bohu. Paráda, ne, co říkáte? Následně jsem ale zjistil, že to prostě neuprstím. Všude totiž doporučovali točit videjka s třiceti snímky za vteřinu a já, když jsem měl zrovna chvíli volné ruce, jsem ten čudl od foťáku stihnul zmáčknout tak maximálně třikrát. Snažil jsem se sice trochu uvolnit kloub na ukazováčku kombinačkama a injektoval jsem si do něj wédéčtyřicítku, jenže následek byl pouze ten, že dodnes musím držet cigáro mezi prostředníkem a prsteníkem. Vypadá to sice děsně kůl, ale už jsem si párkrát tím ochrnutým ukazovákem málem vypíchl pravé oko. Ale abych to zkrátil. Po dvou hodinách rozcvičování prstu to obě kurvy přestalo bavit, otráveně odešly a mně se na 0K točit nechtělo, tudíž jsem se na to vysral. To tadyhle Štefan je jinačí kabrňák, ten to i s mnohem horším přístrojem dotáhl do konce! Jak všichni víme, I-Svinstva mají napiču optiku a ještě horší kompresní algoritmus, takže to celé vypadá hůř než z mojí Nokie, a navíc jakoby všichni čuměli do lžíce. Což ale v tomto případě rozhodně není až tak na škodu, poněvadž to z už tak peklotyčně odporné Klér Fuj udělalo cosi, co i otrlý divák nevydrží kontinuálně delší dobu sledovat, aniž by mu nemrzla záda, nezmítal jím celotělový třas, nezalézaly mu koule do břicha a hrůzou neodvracel zrak. A tak Džobsovo perpetum mobile na ždímání hloupých povrchních snobů udělalo z minimalisticky výborně napsaného, skvěle zdramatizovaného a výtečně civilně zahraného psychonapínače navíc i horor s monstrem, a to je třeba ocenit. Galakska, Pédesítka nebo Ikspérie by to určitě kvůli kvalitním čočkám a vytuněné kompresi až takhle děsivě nezmákly. Čili musím chca nechca připustit historicky první pro pro předraženého I-Zajícevpytli. Vypláchlý pičus, nevypláchlý pičus, chystáte-li se natáčet hrozná videa, je to prostě to pravé!(1.8.2018)

Chápal bych, že chce můj oblíbený režisér Steven Soderbergh natáčecím stylem zachytit tíživost oné situace, do které se božská Claire Foy dostane, ovšem tím, že film točil na svůj mobil mi celkem zkazil zážitek ze sledování. Až do konce jsem si nezvykl na podivnou formu a rozlišení. A co se týče příběhu, ani to mě extra neuchvátilo, pro mě tedy zatím nejslabší Soderberghův kousek, co jsem měl tu čest doposud vidět. A nejvíce mě zaujalo, že se hlavní hrdinka jmenuje Sawyer.(3.7.2018)

Film děsivější než 99% všelijakých prvoplánových horrorů, protože dostat se do spárů fašisticko-psychiatrické mašinérie je noční můra horší, než frontální útok stáda hladových zombií. Film Soderberghovsky minimalistický a strohý, postavený výhradně na dialozích a hereckých výkonech a připomínající tak divadelní hru. Film natočený na kvalitní mobil se stabilizátorem obrazu, kterážto kamera je ve výsledku nesrovnatelně lepší, než 99% naschvál skákajících ruček v ručkách všelijakých kvazikameramanských hovad. Film nízkorozpočtový, ale vysokozáživný. Film svou formou naoko amatérský, ale profesionálně zrejžovaný i zahraný. Zkrátka po nějakém čase zase film, který mě zaujal svým netradičním zjevem a kvůli kterému jsem vyžahnul přes dva litry coly, abych ho mohl dorazit vcelku a neusnout. Claire Foy z hlavní role je nejenom hodně pěkná baba, ale i výrazná a zajímavá herečka, budu si ji muset podrobněji proklepnout. Pátá hvězda po delším váhání za nevšední, alternativní a zapamatováníhodný filmový zážitek. (pozn.: Abych nebyl příliš obézní, piju zásadně colu bez cukru. A prohlašuju, že nejlepší cola bez cukru, která má zároveň dost kofeinu a stojí nejmíň merglí, je Freeway Cola z Lídlu. Takže pokud to čte někdo z firmy pana Lídla, tak ať mě laskavě ihned zkontaktuje skrze naší zdejší poštu a domluvíme se, kolik mi vysolí éček za tuhle parádní reklamu. Jinak to do roka a do dne přepíšu a budu tvrdit, že chlastám Pepsi.)(11.10.2018)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme: 5. (Astonko)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. února 2018 na filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)

• - Steven Soderbergh natočil celý film za 10 dní na svůj iPhone, a to v rozlišení 4K. Stal se tak prvním známým režisérem, který se k podobnému kroku odhodlal. (boni)