• Opsha

Jedno vám řeknu: Pavel Matějka (překladatel) a Petr Tichý (režisér dabigu) jsou imbecilové a zasloužili by si zředkvičkovat. Takhle zmršený dabing jsem neviděl od dob jednohlasých véháesek(za všechno mluví november čili říjen a oslovení "Můj lorde"). Jiří Prágr se jako Černá zmije sice snaží (a ještě dabérka královny není úplně mimo), ovšem to co provedli Radovan Vaculík a Jiří Kodeš Baldrickovi a králi je na minutové posazení v mučícím stroji. Tak ale k jednotlivým dílům: 1* Věštba Nejlepší díl celé série, od téměř cimrmanovského výkladu po osudný omyl čarodějnic. Vysoká kadence i kvalita vtipů, jen zamrzí že se na linku s Jindřichem Tudorem dál nenavázalo 9/10 --- 2* Zrozen pro kralování Tady už se to láme k horšímu, až na skotského válečníka (který je málem tak drsný, že nemá bradavky) a hru Smrt skota žádná sláva. Konec pak připomíná více Beana než zmiji 4/10 --- 3* Arcibiskup Podle všech reakcí asi nejméně oblíbený díl tady na csfd mi zas tak špatný nepřišel. Už zase to má trochu lepší tempo a scénka s umírajícím zvrhlým lordem je vysloveně kouzelná. 6/10 --- 4* Vousy španělské královny Edmund se má ženit.No každopádně, humor tohohle dílu je na mě dost sexistický a tak mě nejvíc rozesmál všudypřítomný překladatel. A ještě novácký dadaismus že španělská princezna mluví italsky 5/10 --- 5* Lovec čarodějnic K tomuhůle dílu se dá říct jediné: Sledovat pouze s titulky. Hlášky pošahaného inkvizitora Nova spálila a pohřbila šest stop pod zem. Ale jinak druhý nejlepší díl. 7/10 --- 6* Černá pečeť Do šestice všeho dobrého a hlavně zlého. Nejslabší díl série, kde scénář plave na vodě (zvláště ve finále) a o vtipy se stará pouze dvouminutová přítomnost Šíleného Geralda. 3/10 --- Nejslabší série Zmije, kde jsou vtipy nejvulgárnější a Atkinson připomíná žvanivější verzi Beana. Navíc překlad je zde nejhorší z celé zmije. . Ale zase závěrečný song je mého srdce šampion Celkový dojem 5/10, zaokrouhleno dolů kvůli nevyužitému potenciálu prostředí a postav(17.12.2007)

Černá zmije nabízí zcela odlišný humor, než na jaký jsme u Atkinsona zvyklí. První série je celkem nadprůměrný sit-com, který je ovšem hrozně zdevastován naprosto špatným až zrůdným, a trestuhodně odflákntým dabingem. Celý seriál dabují snad 4 lidi, hrůza. Také je úplně potlačen zlověstný a škodolibý smích hlavního hrdiny. Zrušte dabing!(11.2.2005)

Začátek Atkinsonovi kariéry nemohl odstartovat lépe. Sám si svoji postavu napsal a dokonale se k němu hodí. Sice to chvíli trvá než si člověk zvykne na tento druh humoru ale druhá půlku seriálu (respektive 3 díly) je opravdu výborná. Příběh se odehrává mezi 13-14 století, a je až podivuhodné jak se autorům podařilo do této ponuré doby vměstnat tolik humoru. Jediné co seriálu kazí na genialitě je náš dabing, který jako by dělali na koleně a je to vcelku škoda. Řada vtipů vyzní jakoby do prázdna. 7/10(19.1.2007)

Ve skutečnosti ne jeden seriál, ale 4 série (starověk, středověk,novověk a první světová válka). Kdo by za tváří Rowana Atkinsona hledal pitomce, měl by se podívat na tento čtyřseriál. Je tedy dosti náročný a stoprocentně si jej vychutnáte pouze při dobré znalosti britské historie a literatury, ale nenechte se odradit. Spousta scének je srozumitelná všem a mnohde zjistíte přímou návaznost i na českou politickou scénu (pane, vy jste mne vyhodil? -Jistě, co s tebou? -Ale já vám sloužím od vašich dvou let!- Tak dlouho, že jsem s Tebou vydržel? Měl jsem Tě vyhodit už dávno!-Pane budu vám sloužit třeba zadarmo!- Zadarmo? No pak by to snad mohl akceptovat...) Není to zajímavý dialog?(22.6.2005)

Naprosto geniální dílko od tvůrců Mr. Beana prošpikované skvělými situacemi a hláškami britského humoru. Jedinečný a originální sitcom ze středověku, plný úžasně vymyšlených a napsaných postav. Vévoda edmund Černá zmije a jeho sluhové Percy Percy a Baldrick, syn Robina, kydače hnoje mě zaujaly už od první sekundy a teď jimi doslova žiji. Pravda, vtipy se sice občas ztratí v nenávratnu a ne vždy vyzní situace tak vtipně, jak by měly, ale to nic nemění na tom, že je to úžasná série. Rowan Atkinson je prostě génius a ostatní herci mu skvěle sekundují. Hudba Howarda Goodala se vám vryje do paměti a i obsah samotných epizod svědčí o tom, jak je ta série skvělá. Tento sitcom ukazuje středověk opravdu ve všech jeho podobách - nejlepší epizodou je Čáryčichač a lovec čarodějnic, kde je Edmund obviněn z čarodějnictví. Nový český dabing s Jiřím Prágrem mě také naprosto dostal. A ta jeho matka a španělská královna jsou také skvěle napsané vedlejší postavy. geniální věc, tahle Černá zmije. 100%.(3.9.2012)

• - V roce 2004 se seriál umístil na 2. místě v anketě "nejlepší britský sitcom" vedené televizemi BBC, ITV a Channel 4. (M4rkl4r)

• - Britský filmový časopis Říše zařadil snímek v žebříčku nejlepších seriálů všech dob na 20. pozici. (Terva)

• - S nápadem původně přišli Rowan Atkinson a Richard Curtis. (Mr.Critic)