• marvan

Plakal jsem. Smíchy. Americká verze In Treatment byla remakem izraelského seriálu, který dokázala věrohodně převést do amerických reálií. Česká verze je remakem remaku. Interiéry jsou téměř kopií interiéru americké verze, jen s nepodstatnými obměnami. Výsledek odpovídá stavu současného českého filmu. Působí jako zpráva z paralelního vesmíru, která s tím v čem reálně žijeme nemá mnoho společného. Čeští neumětelové si jen chtějí hrát na velký svět a velké emoce. Smysl tohoto remaku mi zcela uniká, když nesrovnatelně lépe zvládnutá americká verze už v České televizi běžela.(27.10.2011)

Vypadalo to, že takovýhle typ seriálu nejsme v Čechách schopni točit a ejhle, přišla HBO Central Europe a v její české divizi vznikne dílo, které splňuje všechna vysoká kriteria trademarku HBO. Jsem nepoznamenán původní americkou a prapůvodní izraelskou předlohou (mimochodem pěkné geneze, teď už jen aby třeba taková Česká televize Ostrava natočila svou vlastní verzi... :-) ), takže přistupuji k Terapii coby tabula rasa (těžko sám posoudím, zda je to výhodou či spíše hendikepem), každopádně tu je mých několik diváckých postřehů - Myslel jsem zpočátku, že je to až příliš prvoplánové, pak ale přišel pátý díl a celý projekt náhle dostal hlubší smysl - terapeut co sám potřebuje terapeuta, reflektování krize středního věku, syndrom vyhoření, chybějící zpětná vazba...velká osobní témata, k nimž je potřeba zestárnout do toho správného věku...což mně už se bohužel podařilo... Každý z nás je vlastně stále tak trochu v obou židlích, jak na pohovce pacienta, tak v terapeutickém křesle. A každý se také někdy zamiloval do svého psychologa... Seriálová událost sezony...(7.1.2012)

Možná jednotlivé problémy jednotlivých pacientů vycházejí z reality, ale přijde mi, že jsou vybrány schválně s příklonem k bulváru. Hodně se probírá sex, což proč ne, ale popravdě osobně bych řešil spíš problémy komunikační s manželkou, případně krizi středního věku, prostě takové obyčejné "drobnosti", ale právě že ty jsou na takový seriál moc obyčejné. Roden vlastně nemá co hrát, a tak je to na jeho sparing partnerech, kteří ale někdy svou roli přepísknou a vedou ji ad absurdum. Nevím, jistou atmosféru to má, že je to statické, nu, to se dalo čekat, ale ty problémy, co se řeší, mi přijdou tak nějak mimo můj svět.(18.9.2012)

Nejdříve bych chtěla říct, že tu budou SPOILERY, takže pokud právě seriál sledujete a nechcete vědět, co se stane, tak si můj komentář nečtěte :-). Vezmu to tak trochu od konce: Dneska jsem se podívala na poslední díl a SAKRA! SAKRA! Ten konec mě neskutečně naštval! Vážně - nejradši bych rozkopala monitor :)). A proč? Protože naprosto upřímně musím říct, že Karel Roden a Tatiana Pauhofová své postavy ztvárnili tak neskutečně věrohodně, že jsem měla pocit, že úplně cítím tu chemii mezi nimi, tu vzájemnou přitažlivost, napětí. Něco neskutečnýho, tohle jsem u nějakého televizního páru hodně dlouho nezažila. Možná nikdy. Nebo alespoň ne v české tvorbě… Strašně jsem jim fandila a doufala jsem, že se spolu v posledním díle konečně vyspí. Nestalo se, místo toho Roden sedí na lavičce a je z toho takový konec-nekonec, achjo! O seriálu Terapie mi vykládalo poměrně dost lidí, HBO bohužel nemám, takže jsem tak nějak vůbec netušila, co to vlastně ta Terapie je. Nakonec jsem si všechny díly stáhla :-) a řekla si, že to po těch oslavných článcích v médiích vyzkouším. Seriál jsem si představovala úplně jinak, vůbec jsem netušila, že to bude mít koncept pěti všedních dnů a opakujících se sezení se stejnými postavami. Originál jsem neviděla, takže s ním nebudu srovnávat. Prvních 10 dílů nuda. Teď, když se na ně dívám znovu, tak mi už samozřejmě nudné nepřijdou, ale před týdnem, když jsem koukala na první díly, jsem vůbec nechápala, co na tom seriálu ostatní vidí. Tlachání o ničem a zároveň o všem, třicetiminutový dialog. Říkala jsem si, že to snad ani neni možný, aby každej druhej vychvaloval takovejhle seriál. No ale někdy kolem patnáctýho dílu mě to samozřejmě úplně vtáhlo a během pěti dnů jsem zkoukla všech 45 epizod. Každá postava má něco do sebe, takže bych je ráda rozebrala popořadě. Ještě však nechci zapomenout zmínit to, že tenhle seriál má naprosto dokonalou hudbu. Nevím, zda je taky převzatá, ale je naprosto úžasná. Tak a teď k postavám: MAREK (Karel Roden) - do týhle postavy jsem se postupně naprosto zamilovala. Vážně mám teď pocit, že jsem do Karla Rodena zamilovaná jako malá holka do nějakýho idolu z Bravíčka. Karel Roden (prý ve skutečnosti extremní introvert a trochu podivín) a jeho úsměv… co k tomu dodat? Tomuhle říkám HERECTVÍ! Chválím, jak nejvíc mohu. Marek mi byl trochu nesympatický při jednání s rodinou, ale například při sezení s Lindou (gymnastka) byl prostě "k sežrání". Já nevím, co víc bych k tomu mohla napsat, prostě a jednoduše mě hodně dlouho žádná televizní postava tak neohromila. SANDRA (Tatiana Pauhofová) - Přiznám se, že moc nemám ráda slovenské herce a herečky v českých seriálech a filmech. Ale v tomhle případě musím říct, že jsem strašně ráda, že Sandru ztvárnila právě Tatiana Pauhofová. Její slovenština tomu dodávala kouzlo. Postava Sandry je na jednu stranu trochu vulgární, ale společně s Markem se pomalu dozvídáme, proč tomu tak je. Jak už jsem psala na začátku - pár Marek a Sandra (ačkoliv se sebe téměř nedotkli) je pro mě "highlight" celýho seriálu. Právě proto mě mrzí ten konec. IGOR (Lukáš Hejlík) - ze začátku mě tahle postava dost štvala. Arogantní namyšlenej kretén, na kterym mi bylo sympatický snad jen to, že to je voják a že má hezkou bundu. Nakonec jsem si ale i jeho oblíbila a byla jsem NAPROSTO šokovaná, když najednou Marek držel v ruce parte. To jsem, přiznám se, docela dlouho rozdejchávala. Bylo mi to dost líto. LINDA (Michaela Doubravová) - jestli si někdo zaslouží pochvalu asi jako Roden, tak to je tahle mladičká herečka. Její postava byla ze všech zřejmě nejvíce uvěřitelná a to očividně díky talentu Michaely Doubravový. Šikovná holka, doufám, že jí někdy uvidim v nějakym českym filmu. MANŽELSKÝ PÁR (Aňa Geislerová a Martin Hofmann) - nepamatuju si bohužel jména postav, ale i Martina Hofmanna, který mě na začátku hrozně iritoval, jsem si nakonec jako postavu oblíbila. Ale až v tu chvíli, kdy začal Markovi vyprávět o své rodině, o svém dospívání apod. Aně nemám, co vytknout. Čtvrtky byly hereckým koncertem. DITA (Kamila Magálová) - bohužel, tuhle postavu jsem si moc neoblíbila. Jo, na konci měla přece jen něco do sebe, ale pátky mi většinou připadaly nudný a k ničemu, trochu jsem se do nich nutila. Její terapie mi přišla podivná a o ničem, nevěřila sem, že by nějak Markovi mohla pomoci. Zajímavé mi přišlo vyprávění o Ivanovi, o setkávání terapeutů v bytě za komunismu apod. MARKOVA ŽENA (Klára Melíšková) - sorry, ale tahhle herečka mě vážně iritovala. Její intonace a hlas naprostá hrůza. V druhé polovině seriálu už jsem si zvykla, ale týhle postavě jsem fakt fandit nemohla. Navíc ta její výchova, no, nevím, ale to se snad ani nedá nazývat "výchova". Všechno pro ní bylo v pohodě - že její dcera bere trávu, chodí s polovičnim bláznem, v šestnácti je dva dny pryč zjevně na kalbě apod. To jsem vážně nepochopila. DĚTI MARKA - dceru jsem v podstatě popsala již výše - na 16 let si dovolovala až moc. No a syn, tomu bych dala za nějaký kecy facku. Ale herci to zahráli dobře, asi nemám připomínky. Tenhle seriál mě jednoduše zaujmul, na začátku jsem si říkala, že víc než tři hvězdy rozhodně nedám. Dnes bych uvažovala i o pěti, ale přece jen: 1. musela jsem se ze začátku do seriálu téměř nutit a přežít prvních 10 dílů. 2. Opět musím zmínit ten KONEC! Vím, že scénář je v podstatě přejatý, takže to nešlo udělat jinak. Třeba v americkém (nebo izraelské) verzi není taková "chemie" mezi terapeutem a jeho pacientkou, do které se zamiloval, ale holt tady to Roden zahrát tak strašně přesvědčivě, že je ten závěr jeden z důvodů, proč 5 hvězd nedám. 3. Některé dialogy nebyly úplně uvěřitelné. Resp. občas z úst postav padaly věty, které by nikdy neřekli. Naštěstí to nebylo často. Takže suma sumárum dávám 4 hvězdy. Jestli budou další série, nevím, zda se budu dívat. Tyhle postavy jsem si určitým způsobem zamilovala a moc se mi nechce zvykat si na nové. Ale uvidíme... A jestli někdy budu chodit k terapeutovi, chci, aby to byl Marek Pošta! :-)(11.2.2012)

PONDĚLÍ 09:00 – SANDRA. ÚTERÝ 10:00 - IGOR. STŘEDA 16:00 - LINDA. ČTVRTEK 17:00 - JANA a MICHAL. PÁTEK 19:00 - DITA. /// Přehlídka lidskejch úzkostí v ordinaci, kde se nesvlíká (aspoň by se nemělo...). TERAPIE přináší (téměř) všechno, co jsem očekával. Konverzační napětí, sílu i vážnost okamžiku a pár perfektních hereckých výkonů. A přestože je některej díl kapku o hovně, myslím, že není ztrátou času. Jestli v sobě máte kus voyerismu, rádi sledujete ,,soukromý“ lidský emoce a potřebujete zjistit, že i psycholog je jen člověk a ne zrcadlo, co odráží pacientovi pocity....tak vás tenhle seriál, plnej ,,vztahovačnejch“ lidí, který maj potřebu, aby je někdo poslouchal nemůže zklamat. NĚKTERÝ VĚCI BY ČLOVĚK NEMĚL TAHAT NA DENNÍ SVĚTLO! A co vy? Mimochodem, myslím, že jsem dobrej posluchač... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Na Izraelskej originál BeTipul čumět nebudu. 2.) Erekci mám jen u slovenských hereček. 3.) Právě díky mě chcíplo několik civilistů. Válka je válka, ale.... 4.) Nevím, jestli se mám rozejít s Máňou. 5.) ,,Fr“ bydlí moc daleko. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(29.4.2012)

• - Postava Viktora, která se objeví v seriálu, byla vybírána z dětí které jezdí na herecké tábory s uměleckou agenturou Ambrozia. (('Butcher'))

• - První série seriálu zaznamenala na českém trhu obrovský úspěch a stanici HBO přinesla zvýšení sledovanosti i zvýšení počtu předplatitelů kanálu. O pokračování bylo rozhodnuto prakticky ihned. (gogos)

• - Kamila Magálová ve druhé řadě narozdíl od první mluví svým rodným jazykem - slovensky. (morgos)