Terapie (TV seriál)

In Treatment

(festivalový název)

Drama / Psychologický

Česko, 2011–2019, 48 h 6 min (Minutáž: 21–29 min)

Spoilery. V rámci zatuchlé české seriálové žumpy se samozřejmě jedná o naprostou bombu, ale v globálním měřítku to zbytečně často vyřazuje rychlost, i když je cíl ještě daleko, viz. parádně rozjetý předposlední díl, kde naprosto nepochopitelně přijde místo závěrečné gradace čecháčkovské stažení ocasu. Oproti rodinným masakrům třeba v Californication velký rozdíl. Každopádně Roden to táhne neskutečně, jeho mrtvolný pohled se pro roli terapeuta v těžké krizi středního věku, který ve své profesi dokonale selhává, skvěle hodí. První týden je očistec, ale pak se to slušně rozjede. Marek Pošta je skutečně velké dřevo, takže pokud někoho šokuje potrat přímo u něho na gauči, tak asi těžko rozdýchá velice zdařilých 14 dní, kdy se mu jedna pacientka pokusí spáchat sebevraždu přímo u něho doma, u druhé má problém, aby po ní nevyjel, dalšímu natáhne a manželský pár se mu podaří dohnat k rozvodu. Během toho se mu navíc dokonale zesere i manželství, když se jeho žena začne kurvit s nějakým stavařem a povedené děti tomu také nepřidají (Berenika jako hippie telátko hrozná a Cina jako hetero syn stejně pořád homo). Ano, terapie je přepálená jako svině, ale emoce skoro nevydoluje, takže někde je chyba. Chytřejší dialogy jsem skoro nezaregistroval. Ohánění se pár psychologickými termíny pořád dokola působí spíše pozérsky než odborně. Nejlepší díly jsou s Michalem a Janou. Většinu času jsou slušně vyhrocené a hlavně ukazují iracionálnost a možnou zákeřnost vztahů moderního střihu. 1. série: 60%.(18.1.2019)

• Arsenal83

To je neznesiteľné, Pauhofová jedine čo dokáže je ukazovať nahotu a keď ju neukáže tak len kecá o sexe. Nechápem, prečo sa nechala zaškatuľkovať do role prostej kurvičky. I tu už v prvú časť kecá celý čas len o tom, ako nedala jednému sráčovi na hajzloch, aby nepodviedla priateľa, ale nakoniec mu aspoň vyhonila... Strašne trápne.(15.1.2019)

Mám k seriálu ambivalentní postoj a první řadu jsem ani neodkoukal. Na třetí jsem se začal dívat jen kvůli postavě Vojty Dyka. A seriál se mi líbil, přišlo mi, že dobře zobrazuje charakter terapie… Ale ten dojem se víc a víc vytrácel. K terapeutovi Markovi bych potřetí nešel. Že jemu samotnému není divné, že kvůli té jeho neustálé konfrontaci a postoji, že on ví všechno lépe mu na konzultacích běžně „pacienti/ky“ říkají, že se tam necítí dobře, že příště nechtějí přijít a dané setkání sami ukončují, nebo se alespoň ptají, zda už není konec. To je tragikomické. A to „rogeriánské“ terapie to má hodně daleko. Nicméně vedle ne zrovna vřelé a empatické terapie jsou tak vyložené lapsusy a obávám se, že to pak obraz profesionální terapie dost narušuje. Pro mě jako terapeuta je nemyslitelné, když mám klienta, abych za jeho zády konzultoval s jeho manželkou a s ní, ne s mým klientem, se také domluvil na společném setkání. Vyhnu se tak tomu, co dělá terapeut Marek v seriálu – že klientovi lže. Terapie přitom má být o vzájemné důvěře. Chce, aby k němu klienti/ky byli upřímní, ale sám lže. Manželka ale nepřijde, zdrží se, terapeut klientovi nabídne, že začnou bez ní. A zároveň mu říká, o čem nemůže mluvit, protože přijde manželka. To vše jen proto, aby mu na posledních pár minutách sezení řekla, že ho opouští, načeš v nejvypjatějším momentu terapeut z místnost stejně odejde. A to vše slyší z kuchyně, která je s terapeutickou místností propojena, terapeutova partnerka, protože se soukromím si terapeut starosti nedělá. Jindy syn jeho přítelkyně vidí skrz skleněné dveře.(14.2.2019)

Výborný seriál, ke kterému jsem zprvu přistupoval s jistým despektem. Ale záhy si mě získal na plný úvazek, těšil jsem se stále víc a víc na každý další díl a na každé posunutí lidských příběhů. Ačkoli ho drží nad vodou charismatický Karel Roden, i další postavy byly vybrány pečlivě a všichni podávají zcela přesvědčivý a uvěřitelný výkon. Jen když dojde na vlastní problémy pana doktora, jaksi to začíná ztrácet na dechu. Díky tomu je i závěr první série takový podivně nijaký. A to je škoda. V nastoleném duchu se pokračuje i ve druhé sérii, kdy hlavní postava dostává více prostoru a tím dochází k jejímu zlidštění. Už to není onen neotřesitelný superman s kamennou tváří, ale má i další rozměry. O to silnější jsou ale příběhy dalších pacientů, které přímo plýtvají emocemi a snaží se diváka srazit na kolena. Docela úspěšně. Je to herecký koncert všech zúčastněných. Třetí série je zase trochu jiná. Opět skvěle zvolené obsazení. V tomto případě mají postavy asi nejviditelnější vývoj oproti prvnímu seznámení, které je takové nijaké a předem nic nenaznačuje. O to větší je to pak překvapení, co se z každého člověka vyloupne. Rodenova postava oproti předchozí sérii ustupuje opět do pozadí, což není na škodu. Velký prostor dostává až v závěru. Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o poslední sérii, je konec na můj vkus až moc otevřený.(18.1.2019)

Tento formát o terapeutovi a jeho pacientech se osvědčil i jinde ve světě například v USA a Izraeli. Tvůrci seriál trochu počeštili. Například jednou týdně vyhledá terapii i sám rogeriánský terapeut Marek. Rode umí krásně naslouchat. Jako v každém seriálu je nám vše servírováno přes obyčejné lidské vztahy. Struktura vyprávění je propracovaná a osoby se vzájemně ovlivňují, takže se nevyplatí vynechávat některé díly.(20.12.2018)

• - Karel Roden absolvoval doposud nejdelší natáčení ve svém životě. Seriálu Terapie věnoval úctyhodných 95 natáčecích dnů, na filmování odjížděl v půl šesté ráno a zpravidla se vracel domů po osmé večer. Natáčení probíhalo od pondělí do pátku včetně 6 pracovních sobot. (frings)

• - Vila, ve které Marek Pošta (Karel Roden) bydlí a provádí terapie, se nachází na adrese Dělostřelecká 652/5 ve Střešovicích. (sator)

• - Terapie je historicky prvním hraným seriálem kanálu HBO realizovaným na českém území. (dauni1)