Terapie

• angličtina In Treatment (festivalový název)
Drama / Psychologický
Česko, (2011–2019), 48 h 6 min (Minutáž: 21–29 min)

Série(3) / Epizody(116)

Terapie je český seriál věnující se terapii lidem s psychickými problémy. Psycholog Marek Pošta (Karel Roden) se každý týden setkává s pěti klienty – pacienty, kterým se věnuje od pondělí do pátku. Formát seriálu je převzatý z izraelského seriálu BeTipul, ze kterého vycházel i americký seriál V odborné péči. (sator)

Recenze uživatele TroiMae k tomuto seriálu (20)

Terapie (2011)

Mám k seriálu ambivalentní postoj a první řadu jsem ani neodkoukal. Na třetí jsem se začal dívat jen kvůli postavě Vojty Dyka. A seriál se mi líbil, přišlo mi, že dobře zobrazuje charakter terapie… Ale ten dojem se víc a víc vytrácel. K terapeutovi Markovi bych potřetí nešel. Že jemu samotnému není divné, že kvůli té jeho neustálé konfrontaci a postoji, že on ví všechno lépe mu na konzultacích běžně „pacienti/ky“ říkají, že se tam necítí dobře, že příště nechtějí přijít a dané setkání sami ukončují, nebo se alespoň ptají, zda už není konec. To je tragikomické. A to „rogeriánské“ terapie to má hodně daleko. Nicméně vedle ne zrovna vřelé a empatické terapie jsou tak vyložené lapsusy a obávám se, že to pak obraz profesionální terapie dost narušuje. Pro mě jako terapeuta je nemyslitelné, když mám klienta, abych za jeho zády konzultoval s jeho manželkou a s ní, ne s mým klientem, se také domluvil na společném setkání. Vyhnu se tak tomu, co dělá terapeut Marek v seriálu – že klientovi lže. Terapie přitom má být o vzájemné důvěře. Chce, aby k němu klienti/ky byli upřímní, ale sám lže. Manželka ale nepřijde, zdrží se, terapeut klientovi nabídne, že začnou bez ní. A zároveň mu říká, o čem nemůže mluvit, protože přijde manželka. To vše jen proto, aby mu na posledních pár minutách sezení řekla, že ho opouští, načeš v nejvypjatějším momentu terapeut z místnost stejně odejde. A to vše slyší z kuchyně, která je s terapeutickou místností propojena, terapeutova partnerka, protože se soukromím si terapeut starosti nedělá. Jindy syn jeho přítelkyně vidí skrz skleněné dveře. ()

Série 3 (2019) (S03)

Trochu mě leká, že si lidé budou představovat, že takhle terapie skutečně probíhá. Zvlášť když terapeut Marek Pošta vysvětluje její pravidla. Která přitom scénáristé dost násilně ohýbají. ()

Epizoda 1 (2019) (S03E01)

Viděl jsem první díl Terapie a ulevilo se mi. I když se pořád bojím, co z toho bude. Nicméně přišlo mi mile vtipné, že to byl takový instruktážní díl o psychoterapii :) Jako že něco jako YouTube návod. ()

Epizoda 2 (2019) (S03E02)

Tohle vypadá opravdu slibně a autenticky, tak doufám, že nebudu zklamán. ()

Epizoda 3 (2019) (S03E03)

Vadí mi to pojmosloví. Pokud není doktor, ale terapeut a nepracuje v klinickém prostředí, proč o svých klientech/klientkách mluví jako o pacientech/pacientkách? Jinak to bylo (jako vždy) autentické. Autenticky frustrující. Úplně se vidím v pondělí v práci :D (PS: ad heterák SimcaJB - "teplouš" taky není zrovna korektní označení ;) ()

Epizoda 4 (2019) (S03E04)

Je hezké, jak jsou vysvětlovány principy terapie. Jen pochybuji, že cena za pár je stejná jako za terapie jednotlivce. ()

Epizoda 5 (2019) (S03E05)

Jen trnu, aby to nebyl obecný rys terapeutického stylu Marka Pošty. Že on ví lépe, než jeho „pacientky/i“, jak to mají. A že je neustále konfrontuje a snaží se je chytit na švestkách. ()

Epizoda 6 (2019) (S03E06)

Přijde mi dost frustrující konzultovat v místě bydliště a mít konzultovny tak spojenou s domem, kuchyní. Hlavně, že ujišťuje, jaké soukromí „pacientky/ti“ mají. A jednou tam kouká jeho syn skrz skleněné dveře, podruhé přijde jeho přítelkyně a řeší před „pacientem“, jestli bude dole, nebo nahoře, jestli terapeut zatáhne závěsy, nebo co. Ale příběh se Šimonem se zase o kousek vyvrbil… drogy, travesty, transky, převléknutí za ženu… ale příště si to už zakáže… a jsme doma :) ()

Epizoda 7 (2019) (S03E07)

Tohle je vážně roztomilý. Jak si jsou terapeut Marek a manažer Jarda podobní :) ()

Epizoda 8 (2019) (S03E08)

Ha, tentokrát se terapeut Marek „přeřekl“ a řekl, že přišly „klientky“, ne „pacientky“. Já jsem vám to říkal :P ()

Epizoda 13 (2019) (S03E13)

Vadí mi ten neustále konfrontační duch terapie Marka Pošty. Chápu to jako televizní zkratku, ale v takové terapii by člověk nevydržel ani zadarmo a na to, jak má seriál být i edukační, tak toto je medvědí služba. Terapeut, co ví víc, než klient/ka, co to ví lépe, co ví lépe než ony/i, jak se „ve skutečnosti“ cítili*y… Stejná zkratka je to rýpání se v minulosti a starých traumatech, protože to v terapii ve skutečnosti může být kontraproduktivní a vést ke zhoršení stavu klienta/ky, otvírání starých ran, vracení se do minulosti a místo řešení přítomnosti a budoucnosti. Považuje se to za jedno z rizik terapii a možného poškození. A taky mi vadí, že to jsou v zásadě klienti/ky, kdo končí dané sezení. Ani se nepamatuji, že by ho někdy končil terapeut. Klient/ka zavelí, rozhodne se, že je konec, vytáhne peníze a odejde. ()

Epizoda 14 (2019) (S03E14)

Na čtvrtém sezení, ve čtvrtém (celkově 14.) díle se Šimon (Vojtěch Dyk) konečně vyoutuje. Mně tahle celá dějová linka přijde autentická. Připomíná mi to různé zkušenosti, co mi říkají (trans/nebinární)klientky. Ano, je to taková Dánská dívka, ale to napětí, popírání, obava z homosexuality a uvolnění v ženských šatech, respektive roli mi je povědomé. A přijde mi autentický i Marek Pošta (Karel Roden) jako terapeut, i vtom pnutí a tápání. Jako že mám víru, že to dobře dopadne a že i ten terapeut, ale nevím, se od Šimona něco také naučí. Ano, je to „transsexualita“, „pohlavní identita“, „pravé já v cizím těle“, ale hlavně že Šimona už netlačí (jako všechny klienty/klientky – jako na to, že to má být rogerián, nechápu, kde bere ty psychoanalytický kecy a interpretace, které na všechny valí, je to stále konfrontace, já bych potřetí nepřišel) do fetišismu a transvestitismu. Ale to taky vím, že sexuologové/poradci dělají. „Takže vy mi nevěříte, že se cítím jako žena?“ „Proč vám tak záleží na tom, abych tomu věřil?“ Já chápu, kam tím asi míří a vrací otázky a nepřebírá odpovědnost za klienta a nakonec nemusí tomu věřit, ale být s klientem… ale jako já jsem ho v duchu za tuhle otázku praštil. Proč asi chci, aby mi terapeut věřil?! :D ()

Epizoda 15 (2019) (S03E15)

Ježíši Kriste, tak teď si vzpomínám, proč jsem se na první řadu nemohl dodívat. Kvůli takovým lapsům. Marek je terapeutem manžela, řeší jeho potíže s pamětí po úraze, závislost na ženě i jeho předchozí četné nevěry. A onen manžel je zrovna v době sezení u zubaře, tak přijde manželka. Místo něj. Jako že aby to sezení nepropadlo. „Že bych si s váma promluvila, jak mu to u vás jde.“ „Aha, tak prosím,“ a vybídne ji, aby se posadila. To je jak Hra o trůny. A příště může přijít jeho tchýně. A pak mu řekla, že má poměr s jiným mužem a chce od manžela odejít. Terapeut nehnul ani brvou a prý, zda nechce vodu. Tak jsem zvědavý, jak na příštím setkání s tím manželem bude jako správný rogerián autenticky dělat, že o ničem neví. Také terapeutovi vysvětlí, že manžel neví, že tu je, a že schůzku manžela se zubařem domluvila schválně a manželovi namluvila, že si to on popletl. Terapeut je v pohodě a neřeší to. Hlavně že jí pak říká, že je jeho klientem nyní její manžel. Tak proč dává sezení jí (a zřejmě zdarma?). A pak jí vysvětluje, že nemá od manžela odcházet, že by se zhoršil, že má počkat pár týdnů. Možná by ještě mohl rozhodovat o tom, jak často spolu mají spát. Tak ona přeci není manželova ošetřovatelka. A co ohledy na ní, když manžel jí byl asi stokrát nevěrný? ()

Epizoda 19 (2019) (S03E19)

Epizoda 22 (2019) (S03E22)

Pokračuje terapie Šimona, respektive Simony, respektive Ely <3 Mám opět smíšené pocity. Přijde mi to jako dejme tomu dobrá terapie terapeuta, který trans/genderové identitě dostatečně nerozumí. Přijde mi dobré, že sexuolog (?), u kterého Ela byla, vyšel dobře včetně toho, že se zeptal na oslovování. Že je to zmíněno. Také že se mluví o rozvodu. Akorát k dokonalosti chybí, že to terapeut bere jako samozřejmost. Prostě se to tak dělá. Vůbec nereflektuje, jakou ztrátu to pro trans člověka může znamenat, nucený rozvod. Také se mluví o rodičovství a dceři, což je taky dobrý. Problém je, jak terapeut Elu od tranzice odrazuje, čímž mi připomíná sexuologickou praxi :/ Sice tvrdí, že chce zmínit všechny možnosti, ale na Elu to tak nepůsobí, sama říká, že čekala podporu a vnímá to jako odrazování. Ona se tam doslova zhroutí, jak je to složité, je v koupelně, potřebuje ujištění a podporu, a terapeut jí pak vykládá, jak si to má rozmyslet, jak je tranzice složitá, jak neví, jak na to bude reagovat okolí, a že také může zvolit variantu přizpůsobit se biologickému pohlaví (jako že na veřejnosti muž a doma žena). (A gayům by asi doporučil oženit se.) Já tuhle zkušenost sice také mám, ale od lidí, co to tak chtějí a neidentifikují se binárně. Terapeut to prezentuje jako nutnost, když někdo nemůže projít tranzicí (což je prostě fail) a taky jestli to pro Elu nebude pohodlnější, to vyznívá. Prostě terapeut řeší sebe, své potřeby a své nejistoty a neřeší ty od Ely, i když mu je ona sama výslovně říká, co od něj potřebuje. V každém případě Dyk tu postavu ztvárňuje uvěřitelně a opravdově, bez hysterie. Nevím, jestli je to náhoda, nebo záměr, v tomhle díle jak přišel, připadalo mi, že se posunul styl oblékání. Přijde mi, že Dyk ty nuance zachytí, aniž by přehrával a obrazně řečeno si vycpával podprsenku ponožkama… jako Dáša (Most!) :/ PS: Terapeut se Ely nezeptá, jak ji má oslovovat, v jakém rodě mluvit, opět, i když ona sama o tomhle tématu mluví. Přitom se to úplně nabízí. Jak jinak zkoumat její ženskou identitu a jak se v ní cítí? Terapeut ji odkazuje pořád na sexuologa, zbavuje se jí, nebo ať si na to hraje doma. A Ela se podruhé zeptá, jestli jí věří, že je žena, a terapeut podruhé odmítne odpovědět s tím, že to není důležité. Důležité to samozřejmě je (jak jinak budovat důvěru, vřelost, podporu) a tohle zní jako výmluva v situaci, kdy tomu terapeut nevěří. ()

Epizoda 23 (2019) (S03E23)

Je to až tragikomické, že když jeho klienti/ky sdělí svůj náhled a pocity, tak terapeut je často popře a řekne, jak to je „ve skutečnosti“. Když Jarda sděluje své pocity, terapeut doslova zařve: „To není pravda!“ Nebo: „Já tomu odmítám věřit.“ A neustále moralizování, kvůli Jardovým nevěrám. Mezi terapeutem a klientem se doslova strhne souboj. Přitom může jít prostě jen o osobní téma terapeuta, odmítání nevěry tak moc, že vymyslí interpretaci o tom, že právě kvůli tomu Jarda havaroval. Začne to znít jako boží mlýny a karma. To, že to je terapeutovo osobní téma, je evidentní, a že může jít o protipřenos, ale vůbec to nereflektuje. Odmítne s klientem dál pracovat, pokud nepřestane s nevěrami. Což by samo o sobě bylo legitimní. Je to sice delikátní věc, ale pokud se morální světy terapeuta a klienta minou, je profesionální se k tomu přihlásit a ukončit spolupráci, tedy, jak terapeut výstižně říká, odmítnou asistovat u něčeho, o čeho asistovat nechce. Problém vidím v tom, že se k tomu terapeut kvůli své slepé skvrně nepřihlásí, ale hází odpovědnost na klienta. Když se klient přirozeně ptá, že by to znamenalo porušení slibu, důvěry o spolupráce, terapeut mu „vysvětlí, že vlastně na to nemá nárok, protože svými nevěrami dává najevo, že morální závazky neuznává. Pasivní agrese? A že si za to klient může sám, protože se nesnaží – tím terapeut myslí, že se klient nesnaží naplňovat terapeutova očekávání, přání a požadavky, jeho morálku. ()

Epizoda 25 (2019) (S03E25)

Já vím, že to má být dramatické. Ale proč to má být pitomé? Příště bude Marek Pošta dělat terapii pošťákovi, co mu doručí dopis od přítelkyně, co od něj odešla. ()

Epizoda 26 (2019) (S03E26)

A teď dělá Pošta terapii manželce svého klienta, který je v nemocnici. A podobně, jako když dělal terapii jiné manželce jiného klienta, jí říká, co má dělat, že nemá od manžela odcházet. Možná je to tím, že není jeho klientka, tak její potřeby pro ni nejsou prioritou. Fascinuje mě, že Šimonův lékař ze známosti po telefonu o Šimonově zdravotním stavu mluví s Poštou… ne se Šimonovou manželkou. ()

Epizoda 27 (2019) (S03E27)

Nic ve zlém, on opravdu působí, jako když má Aspergera. A jsem rád, že od něj přítelkyně odešla proto, ne kvůli nějakému pohlavku. A že se to při setkání s kamarádkou celé ukázalo a díky tomu to bylo věrohodné. Protože mi už přišlo pitomé, jak to nikdo nevidí. On se chová v profesním i osobní životě stejně – ignoruje pocity druhých a říká jim, jak to ve skutečnosti mají. Když mu kamarádka řekne, jak to jeho přítelkyně prožívala, brání se, že to není pravda, že on to nedělal /jako by tohle někdo říkal), byl u toho a nestalo se to. Zatímco manželce klienta vyčítá, že s manželem nemluví, jen nechala vzkaz, sám s manželkou nemluví, s výmluvou, že chrání soukromí pacientů, ač se daná situace manželky bezprostředně týkala. Kamarádce nemá problém vše o pacientovi říct, včetně nevěry. A na konci dílu sezdá, že odbornou pomoc, terapii, nebo aspoň supervizi, potřebuje. Aleluja. ()

Epizoda 30 (2019) (S03E30)

Jsem na rozpacích. Terapeut: „O tom, jestli člověk je transsexuál, nebo není, rozhoduje lékař.“ Musel jsem se smát. Myslel jsem, že řekne, že o tom rozhoduje daný člověk. (Tedy ne třeba manželka.) Jako by někdo rozhodoval o tom, jestli nějaký člověk je gay. Tenhle medicínský diskurz mě ruší. Ale jinak v zásadě dobrý. Terapeut obtížně bilancuje mezi potřebami Eli a Alžběty. To je pochopitelné. Byť mám dojem, že se v jednu chvíli přikloní spíš k tomu brát ohledy na Alžbětu a její ponížení, že se manžel převléká do ženských šatů. A ztratí se, že Ela v tom ale musí žít pořád a léta. Terapeutovo neustále brždění Eli, ať zpomalí, je více potřeba terapeuta a manželky, než Eli. ()