Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po vypuknutí americké občanské války rozpoutají zlatokopové válku s kmenem Apačů, což nepřeje přátelství a už vůbec ne lásce.
Klasický, v barvě natočený western Válečné bubny překvapivě dokáže zkombinovat kladný postoj k Indiánům, Mexičanům a feminismu, aniž by se musel uchylovat ke kázání či snad obětovat filmovou zábavu, kterou nabízí. Lex Barker (u nás známý především jako Old Shatterhand či další hrdinové ze zfilmovaných „Mayovek“) zde ztvárnil apačského náčelníka jménem Mangas Coloradas, který je téměř ostrakizován svým kmenem poté, co si vezme za ženu zajatou mexickou dívku Rivu (Joan Taylor). Riva zároveň způsobuje konflikt mezi Mangasem a jeho přítelem, bílým obchodníkem Lukem Fargem (Ben Johnson), protože ji milují oba. Mangas je nakonec svým kmenem přijat zpět, ale Riva se odmítá chovat jako typická squaw, a tak se stane, že jí náčelník místo toho naučí být apačským válečníkem. Zklamaný Fargo dojedná mír mezi Apači a bílými osadníky, ale bezohlední zlatokopové vyvolají válku a Fargo nyní musí zabránit obrovskému krveprolití. Spolu s milostným trojúhelníkem snímek zdařile vykresluje napětí mezi Apači a bělochy v Arizoně 60. let 19. století, k němuž však neodmyslitelně patří i boje a násilí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

novoten 

všechny recenze uživatele

Lex Barker je nezapomenutelný hrdina, pistolník a hlavně Old Shatterhand. Fakt, že se pět let před Pokladem na Stříbrném jezeře objevil na plátně jako náčelník Apačů ale zní jako špatný vtip - a přesně tak i vypadá. Hlasitá Mexičanka přebírá chlapské práce, sympatický kovboj mlčky soupeří s rudým přítelem a těžce zranění muži pronášejí nesnesitelně dlouhé monology. Ne, tyhle westernové bubny vůbec netušily, co chtějí žánru zahrát. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Mexičany znásilňovaná krásná mexicko - indiánská dívka je vysvobozena ze svého otroctví náčelníkem Apačů, který ji následně chce učinit svojí squaw. Hezké holky mívají ale více obdivovatelů a přinášejí také spousty problémů, zvláště když se žena chce stát bojovníkem. Ve hře je i mírová smlouva mezi Apači a bílými, kterou však poruší zlatokopové a nad apačskou zemí zazní válečné bubny. Ajíí... Válečné bubny jsou napínavým vůbec ne špatným proindiánským westernem, který díky svému 75 minutovému trvání skončí s otevřeným koncem rychleji, než bych čekal. Slabinou je nenáročná výprava a dost jednoduchý příběh, silnou stránkou jsou barevní indiáni v barevném filmu (roku 1957) a dobře vykreslené charaktery hlavních postav. Lex Barker (před filmy s Old Shatterhandem) v roli černovlasého rudého náčelníka je navíc nečekaným překvapením. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=gNTF6HMlbdc ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Ještě předtím, než se Lex Barker setkal s Pierrem Bricem, aby společně utvořili kultovní dvojici z Mayových románů, vystřihl si sám roli apačského náčelníka, přičemž je nutné podotknout, že se této úlohy zhostil více než dobře a je ve své podstatě spolu s Benem Johnsonem největším lákadlem tohoto snímku, jemuž však nechybí ani určitá síla myšlenky ohledně utlačování indiánů. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Za veľkou mlákou bol síce populárnym predstaviteľom dobrodružných filmv ( hral Tarzana, piráta, trapera i mnoho civilných postáv ), ale vtedy ešte netušil, že najväčšiu kariéru urobí na starom kontinente legendárnou postavou Old Shatterhanda. Lenže než mu bolo súdené presláviť sa ako priateľ všetkých Indiánov, najprv si náčelníka Apačov zahral. Je to paradox, ak si uvedomíme, že 5 rokov po tomto filme sa z červeného stal biely brat. Tento film je značne naivný, vedenie komparzu je niekedy chaotické, po režisérskej stránke je film smutným prefabrikátom ďaleko vydarenejších westernov tých čias. Takže sympatie získava jedine dvojica hlavných predstaviteľov a to je spomínaný Lex Barker a jeho partnerka Joan Taylor. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Prostředí 9/10/// +Lex Barker jako náčelník apačů, třikrát Ajííí, na tak starý film je to barevné, napínavé, akční, poutavé a má to slušný příběh -ze záporů je nejvíce vidět slabší choreografie bojů a přestřelek, navíc u filmu který vás osloví a zaujme by jste si přáli aby byl o něco delší, je taky škoda, že dopředu víte, že to mezi indiány a bělochy nedopadne dobře/// Je tu příběh zabývající se jak milostným trojúhelníkem, tak i vztahem dvou odlišných přátel v prostředí, které jim nepřeje. Zároveň se děj odehrává na pozadí´událostí, které dost dobře známe z májovek. S podstatným rozdílem že hlavní postava filmu skutečně žila. I proto je film uvěřitelnější a přitom velmi zajímavý. Žasnu i nad tím, že tak kvalitní western zůstává opomíjen. A mimochodem Joan Taylor hraje "na ženu ve westernu" hodně výraznou postavu./// Celkem 86%/// ()

Galerie (8)

Zajímavosti (1)

  • Opasek, který ve filmu nosí náčelník Mangas, je stejný, jaký nosil později ve svých filmech Old Shatterhand. Jednalo se totiž o vlastní navajský opasek představitele obou postav Lexe Barkera. (vesper001)

Reklama

Reklama