Silnější

• Nizozemsko

Stronger

Drama / Životopisný

USA, 2017, 116 min

Po Marathon: The Patriots Day Bombing a Patriots Day třetí ambiciózní film věnovaný teroristickému útoku během bostonského maratonu. Gordon Green zvolil namísto mozaikovité rekonstrukce události z různých hledisek komornější přístup a natočil velmi intimní portrét jednoho člověka.___Výborná je zejména první hodina, velmi syrově, skoro v reálném čase zachycující lékařské úkony, které musí Jeff podstupovat (sundávání obvazů patří zásluhou Gyllenhaalova herectví k nejbolestivějším scénám, co jsem letos viděl). Sledujeme jednotlivé fáze jeho léčby a jeho prohlubující se depresi, nepochopení blízkých (kteří oproti podobným filmům nejsou vždy milí a ve všem nápomocní) i jeho nevděk (protože jej ponižuje odkázanost na pomoc druhých) a nahlížíme do zákulisí přípravy vítězoslavných okamžiků jako je zahájení utkání NHL. Namísto patetické oslavy hrdinství, která byla prezentována veřejnosti, vidíme bolest, stud, únavu, nejistotu, rezignaci (v tematizaci toho, co a za jakou cenu dělá člověka hrdinou, připomíná Stronger některé pozdní filmy Clinta Eastwooda).___Většina sick-flicks vypráví o hrdinech, kteří díky milujícím bližním a solidnímu materiálnímu zabezpečení nemusejí bojovat s ničím jiným než svým zdravotním stavem. Jeff má jako příslušník pracující třídy, jehož přítelkyně si není jistá, zda s ním chce zůstat (před útokem se v podstatě rozešli), spoustu jiných starostí a namísto toho, aby získával sílu a šířil lásku, padá na dno. Kameraman Sean Bobbitt hodně využívá (tělesných) detailů a záběrů s malou hloubkou ostrosti, takže stejně jako Jeff pořádně nevíme, co se děje kolem, náš i jeho „dosah“ je výrazně limitovaný, což prohlubuje frustraci.___Druhá polovina už není tak semknutá, protože se Greenovi nedaří najít klíč k tomu, jak propojit tři roviny vyprávění (Jeff jako člověk s osobním traumatem, Jeff jako partner, Jeff jako člověk inspirující druhé), a poslední minuty jsou plné laciného patosu, kterému se sympaticky věcný film jinak vesměs dokázal vyhnout. Místo u moře tak sice zůstává nejkomplexnějším a nejpravdivějším dramatem o vztazích a traumatech z poslední doby, ale jestli se chcete dojmout a zároveň nemít pocit, že vás někdo zneužil, tohle je taky dobrá volba (a Gyllenhaal zaslouží přinejmenším nominaci na Oscara, kterého měl získat už za Slídila). 75%(13.12.2017)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,211,129 Tržby Celosvetovo $7,074,489▐ David Gordon Green je na svojom režisérskom poste ako na hojdačke, a tak pôsobí aj tento film. Miestami dosť urvané, alebo lepšie povedané agresívne voči divákovi, hlavne čo sa týka správania rodiny zdecimovaného chlapca po bombovom útoku. Nie je to správne vyvážene, nedokáže to vystihnúť podstatu daného utrpenia. Jake Gyllenhaal tiež bojuje zo svojou postavou a nevie sa tak úplne v nej nájsť. /40%/(16.2.2018)

• tron

Ohľadom bombového atentátu na Bostonskom maratóne 2013 ma viac zaujal Deň patriotov s Markom Wahlbergom. Stronger občas ponúkne inovatívnu scénu (hororová pasáž tesne po výbuchu) a snaží sa ukázať pre zdravého človeka bežné veci, ktoré sú ale pre telesne postihnutého takmer až nezdolateľné (dávanie dole obväzov, WC, sprcha). Za to dole klobúk. Bohužiaľ, film má strašne veľa mínusov. Je hrozne dlhý a nudný. Výkon Jakea Gyllenhaala je veľmi nesympatický (Jake to zároveň produkoval). Scenár hrozne nezáživný. No skutočnou bombou je až hrdinova rodina. Ak by to bola paródia alebo satira, nepoviem. Lenže je to film aj o sile rodiny. Prečo ju potom režisér ukazuje ako bandu hajzlov, ožranov, miestami ako keby až negramotných primitívov, otravných hulvátov, blbcov a hlučných kreténov, to je mi záhadou. Ak tvorcovia chceli vzdať týmto filmom hrdinovej rodine poklonu, myslím si, že im to hrubo nevyšlo a v skutočnosti ju do špiku kostí vyurážali. Spomínate si na bandu stroskotancov okolo Hilary Swank v Million Dollar Baby? Tak niečo také (jediný, kto má aspoň trochu rozumu je Clancy Brown, ale to sa od najpragmatickejšieho bachara zo Shawshanku dalo čakať). V neposlednom rade ma irituje americká posadnutosť zbraňami, vojnou a patriotizmom. Pripadá mi to tak, že sa strašne, ukrutne boja a týmto to maskujú. A to sa mi na tom ako Európanovi hnusí.(3.1.2018)

| Rozpočet: 30 miliónov $ | Tržby: 6.4 miliónov $ | Niet divu, že je to prepadák. Na základe plagátu, ktorý ma spolu s menom Gyllenhaala navnadil, som čakal príbeh plný mentálnej sily a znázornenia boja o znovuchodenie. Stronger je ale úplne iný typ scenára, a tak si každý musí o tom urobiť obraz sám, či je to správny spôsob spracovania skutočného príbehu. 3 len pre to, že Jake hrá opäť ako o život...(10.12.2017)

Vždy třetí pondělí v dubnu, poprvé už v roce 1897, pokaždé přes dvacet tisíc závodníků a zhruba půl milionu diváků podél trati. Jen nově s dvěma smrtícími náložemi, jejichž základ tvořily hřebíky. Dva přistěhovalci ze severního Kavkazu si holt oslavu Dne patriotů vyložili po svém. Jake Gyllenhaal neběžel, jen povzbuzoval partnerku, respektive se snažil, aby se k němu jedna z běžkyň bostonského maratonu vrátila. Rozchody totiž měli už tak nějak zmáknuté. Teď přijde mnohem obtížnější zkouška jejich vztahu. Režisér David Gordon Green, který dosud nijak zásadně nezabodoval, volí komornější přístup a k mladíkovi, který při útoku přijde o obě nohy, vytvoří pro diváky sympatický vztah. Žádný hrdina, prostě tam jen stál, říká si. Léčba, deprese, rezignace, hádky s nejbližšími. Zatímco první polovina je velmi příjemná a uvěřitelná (sundávání obvazů je díky Gyllenhaalově herectví bolestivé i pro diváka), druhá se drolí, nestrhne, je patetická a stále víc ukazuje hrdinovu rodinu jako bandu vidláků, kterou nezajímá, co dotyčný požaduje a zvládne, ale spíš to, jak omámí Oprah. Samozřejmě se bude zase hlavně mluvit o Gyllenhaalovi, neb jeho výkon je uhrančivý a strhující. Znovu, sluší se napsat. Protože už dávno si začal vybírat zatraceně zajímavé projekty a zatím ho to naštěstí neopustilo. Tady to chtělo jen krapet zajímavějšího režiséra.(18.12.2017)

• Xmilden

David Gordon Green mě opět nepřesvědčil o svých režisérských kvalitách. Jeho styl vyprávění mě prostě nesedí. Jake po Bojovníkovi předvádí další snaživý výkon, ale stejně jej mám raději jako Slídila. Američané tyhle filmy o silných událostech potřebují, já to respektuju. Víc než jedno shlédnutí ovšem tomuhle nedám. 40%(21.12.2017)

• Davies182

Byl to panečku ale vykutálený nápad, obsadit do vedlejší role tu nejburanštější americkou famílii pod sluncem! Sympatie nula nula prd. Jake ale skvělý, ždímání slz zrovna bohužel fungovalo (až sem se styděl) a subjektivně to má rozhodně méně než ty dvě hoďky. Průměr. A hrozně mi vadí to tlačení do oscarových nominací.(14.1.2018)

Filmu by víc slušel název Boston Strong. Člověk by hned věděl, o čem příběh pojednává a dle mého by to přitáhlo více diváků, kteří takhle nemají třeba doteď o filmu ani potuchy. Ale je možné, že tvůrci se raději snažili nekopírovat děj výborného filmu Patriots Day a místo toho se zaměřili čistě na životní trable postavy Jakea Gyllenhaala, jež by klidně šlo naroubovat na úplně jiné neštěstí. Jake si již tradičně krade celý film pro sebe, do této vděčné role opět dal maximum a stejně tak tradičně bude opomíjen v oscarovém klání za pár měsíců, na to je Stronger až příliš marketingově neambiciózní a co je důležitější zejména pro mě, až moc obyčejný, jelikož podobných filmů je každý rok jak hub po dešti a David Gordon Green z této škatulky úplně nevyčnívá. Ale zklamání to není.(2.1.2018)

Den Patriotů byl o stupínek lepší. Gyllenhaal je kvalitní herec a prakticky celý snímek stojí právě na něm. Komornější pojetí Bostonského masakru, který si vybírá jednoho člověka, kterého tato událost zasáhla. Příjemný, jednoduchý a emoční film, který neurazí. 6/10 = 68%(6.2.2018)

Bostonský rodák Jeff Bauman (Jake Gyllenhaal) jde podpořit svoji expřítelkyni Erin Hurley (Tatiana Maslany) do cíle maratonu, ale stává se obětí teroristického útoku při výbuchu bomby a přijde o obě nohy... Jake Gyllenhaal svým hereckým výkonem opět nezklamal, ale příběh celého film měl být stejně intenzivní jako poslední půlhodina, protože ta byla nejlepší.(29.12.2017)

Miestami ma súcit premohol, miestami ma humor milo prekvapil i pobavil zároveň. No od drámy, ktorá si zoberie na paškál tak smutnú story, som čakal akosi viac. No a zrejme nie som sám. Dobrý film najmä vďaka Gyllenhaal-ovi.(1.2.2018)

Rutinní, ale nabité realnými emocemi. Gyllenhaal si jde pro další oscarovou nominaci. Škoda, že zbytek filmu ho v tomhle ohledu moc nepodrží.(9.10.2017)

Jake Gyllenhaal je môj veľký obľúbenec a i vtomto kuse hrá štandartne nadštandartne. Podľa názvu filmu som síce očakával niečo na štýl, že chlapík bude ukážkou mentálnej sily a nezlomnej vôle, ale neprekážalo mi sa dívať ani na obyčajného týpka z buranskej rodiny plnej alkáčov. Film je napumpovaný emociami, ktorými na divákovi absolútne nešetrí a to som asi dnes večer potreboval- vypustiť paru a emočné tlaky, takže na nejaké nedostatky a posolstvá filmu kašlem a dávam za statočné a silnejšie štyri. 80%(9.12.2017)

Prečo by mal byť tento film zbytočný, však príbeh Jeffa Baumana určite mnohým pomohol. A určite nie je (ako každý očakával) o nezlomnej sile nejakého super hrdinu, veď väčšinu času bol ten chlapec na sračky. Je fajn, že sa z nich vyhrabal a tá trocha pátosu na konci mi vôbec nepokazila dojem z filmu. Spracovanie sa mi páčilo a Jake zase na jednotku s hviezdičkou.(17.12.2017)

• Dzeyna

Amíci a jejich drama. Vždycky je někde nějaký hrdina a nejlepší je, když je na vozíčku. Protože je jeden z mála, žejo.(5.2.2018)

Konečně. I k heroickému tématu se dá dodat něco reálného. Jak říká hlavní postava: "Jsem hrdina, protože mi ustřelili nohy?" Normální, nic moc extra kluk, který se dostal do hledáčku médií a těžce to nezvládá. Protože málokdo se rodí hrdinou. A tady to je. Ten stres. Ta hrůza, tréma, pocit nezasloužené výlučnosti. Ten kluk čistil grily v rychlém občerstvení a najednou má být Tváří Bostonu? Jen proto, že byl ve špatný čas na špatném místě? Najednou ho všichni tlačí do škatulky amerického hrdiny, do které on vůbec nepasuje. Lidi chtějí snít, ale člověk si chce žít po svém. SPOILER jak smutně realisticky, ale opravdově, zní zpráva, že tenhle kluk a ta holka, přestože spolu protrpěli kde co a narodila se jim dcera, se zanedlouho poté rozešli. Bylo to evidentní. Je to realita, ne hraní si na hrdinný film.(4.4.2018)

Stronger byl pro mě žhavým želízkem v ohni na rok 2017. Na film jsem se těšil a jasně jsem viděl výborné procítěné drama. Film se mi líbil, ale ze žhavého želízka se stalo "pouze" dobré drama se vším všudy. Hodně dělá Gyllenhaal, který si opět říká o Oscara. (Kterého měl dostat už v roce 2013 za Zmizení, 2014 za Slídila, 2015 za Demolition a 2016 za Noční zvířata.) Proto se film dělí na silné scény, a scény s Jakem. Bostonský výbuch totiž zažijeme v prvních deseti minutách a zbytek filmu koukáme na inspirující, těžký příběh muže, který ztratil obě nohy. Lidé ho vidí jako hrdinu a on samotný nechápe proč. Upřímně, kdyby hlavní roli měl někdo jiný, tak to jsou tři hvězdičky a průměrný film. Tím, že roli má výborný Gyllenhaal, tak je to na čtyři hvězdičky a film je nadprůměrný. Snímek není depresivní jízdou do naší lidskosti, ale je upřímný, smutný a závěr dojímá. Přesto se neubráním pocitu, že to mohlo být mnohem lepší. Explicitní scény výbuchu tu být ani nemusely. Režisér točí samé komedie, takže nechybí ani jedna humorná scéna v autě. Představoval jsem si to mnohem procítěnější, i když i takhle emoce fungují. Nakonec nemohu dát čtyři hvězdičky, protože i přestože se mi několik scén moc líbilo a něco mi zůstane v hlavě. Tak stejně mi to stačí vidět pouze jednou. (72 %)(7.1.2018)

Fenomenální herecký výkon Jakea Gyllenhaala o muži, který i navzdory amputaci obou nohou inspiroval téměř celý svět a navzdory svému hendikepu začal žít plnohodnotný život. Stronger je ve své podstatě takový klasický film o nezlomném duchu amerického národa, což je až po okraj "napěchováno" klasickým americkým patosem. Nic z toho by mi vážně nevadilo, je totiž už víceméně železným dogmatem Holywoodu tyto příběhy přikrášlovat. Co mi však na snímku vážně vadilo bylo ve formě nedotaženého scénáře, který občas "nabídne" několik hluchých míst, což jde ruku v ruce s přemrštěnou stopáží. Až na tyto detaily jsem se snímkem Stronger navýsost spokojen, takže vážně neváhejte se zhlédnutím! PS: Že by se na obzoru rýsovala nominace na Oscara pro Jakea Gyllenhaala? „I'm a hero for just standing there and getting my legs blown off?“(18.12.2017)

Hviezdy za Gyllenhaala.Inak sa jedná o nechutne propagandistickú sračku...(31.1.2018)

• kaposlav

Čo sú to dve odj*bané nohy oproti miliónu zavraždených ľudí (civilistov) v Iraku Američanmi na základe falošnej zámienky ušatého Tonyho Blaira z Británie. Prečo nespravia film o nich? Kto je vlastne terorista? Agresor (USA), alebo zúfalí pomstitelia? Milión ľudských životov je menej ako dve nohy Američana? Ani mi ho neprišlo ľúto, tak aspoň 2*. Ta prvá hviezdička je za nederavý scenár, čo pri filmoch mapujúcich skutočnú udalosť je asi aj samozrejmé a ta druhá za dobré maskovanie Gyllenhaalových nôh. Inač nič výnimočné. Takýchto prípadov sa rodí denne niekoľko a častokrát sa o to postarajú práve "mierumilovní" Američania hneď v niekoľkých krajinách, ktoré terorizujú a drancujú.(24.1.2018)

<< předchozí 1 2 3 4 5