Film měl v amerických kinech premiéru 22. prosince 1965 a příští rok při udělování Cen akademie získal celkem pět Oscarů (nejlepší scénář podle předlohy, barevná kamera, barevná výprava, barevné kostýmy, hudba) a v dalších pěti kategoriích byl ještě nominován (nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli - Tom Courtenay, střih, zvuk). Oscarovým vítězem se však stal muzikál Za zvuků hudby se stejným počtem zlatých sošek, včetně té nejcennější za nejlepší film roku... Rozsáhlá stejnojmenná předloha ruského básníka a romanopisce Borise Pasternaka (1890-1960) obsahuje řadu autobiografických prvků. Autor ji dokončil v roce 1956, ale ve své vlasti ji nemohl uveřejnit. Rukopis se nejdřív dostal do Itálie a v roce 1958 byl s velkým úspěchem vydán v překladech do osmnácti jazyků. Téhož roku mu byla udělena Nobelova cena za literaturu, ale Pasternak ji musel na nátlak sovětských úřadů odmítnout (cenu přijal až básníkův syn Jevgenij v roce 1989). Poslední léta svého života strávil ve svém domě v Peredělkinu blízko Moskvy. Doktor Živago byl v Sovětském svazu vydán teprve v roce 1987... Anglický dramatik a scenárista Robert Bolt (1924-1995) spolupracoval s Davidem Leanem už na Lawrenci z Arábie (1962) a ve své adaptaci dějově i myšlenkově složitý Pasternakův román značně zjednodušil a zhutnil do podoby epického kostýmního dramatu. Rovněž v souladu s hollywoodskými požadavky poněkud otupil jeho tragické vyznění. Za svůj scénář obdržel prvního ze svých dvou Oscarů (druhý následoval hned příští rok za adaptaci vlastní divadelní hry Člověk pro každé počasí)... Klasik světové kinematografie, anglický režisér David Lean (1908-1991) se do dějin filmu zapsal jako čelný představitel britského civilismu (Pouto nejsilnější), skvělý tlumočník děl Charlese Dickense (Velké naděje, Oliver Twist) a především jako tvůrce výpravných velkofilmů, v nichž na rozdíl od běžných monumentálních podívaných dokázal přesvědčivě skloubit výtvarnou krásu obrazu a epické vypravěčství s přesvědčivým vykreslením pocitů a motivací svých nejednoznačných hrdinů (Most přes řeku Kwai, Lawrence z Arábie, za něž dostal Oscary, Doktor Živago, později už s menším úspěchem Ryanova dcera a Cesta do Indie)... Velkou zásluhu na majestátní kráse Doktora Živaga, který byl natočen na 70mm formát, měl stálý Leanův spolupracovník, kameraman Freddie Young (1902-1998), jenž všechny své Oscary získal za Leanovy filmy (Lawrence z Arábie, Doktor Živago, Ryanova dcera). Z pochopitelných důvodů se nedalo natáčet v autentickém prostředí, a tak film vznikal v rozsáhlých dekoracích předrevoluční Moskvy, postavených ve Španělsku, venkovské zimní exteriéry byly natočeny ve Finsku a některé záběry strastiplné pouti vlakem v Kanadě... Filmová verze Doktora Živaga se po svém vzniku hrála s ohromným úspěchem po celém světě, s výjimkou několika zemí, mezi něž patřilo i tehdejší Československo. Nicméně hudba z filmu, především její romantický balalajkový motiv (Lara's Theme), se stala nesmírně populární i u nás. Jejím autorem je francouzský skladatel Maurice Jarre (1924-2009), který stejně jako kameraman Freddie Young patřil do stálého Leanova tvůrčího týmu a stejně jako on obdržel své tři Oscary za Leanovy snímky (Lawrence z Arábie, Doktor Živago, Cesta do Indie)... Dobová kritika Leanovi vytýkala zjednodušené, příliš idealizované zobrazení bolševické revoluce a násilné zapojení milostného příběhu do bouřlivých historických událostí. Lean, který byl proslulý bezmeznou trpělivostí s lidmi i s rozmary přírody a perfekcionistou do morku kostí, strávil přípravami a realizací Doktora Živaga tři roky. Dávno po tom, kdy se na většinu Leanových kritiků a jejich příkré soudy zapomnělo, si Doktor Živago získává další generace diváků, kteří se rádi nechají unášet příběhem "lásky uchvácené ohněm revoluce", jak trefně hlásal dobový slogan. (Česká televize)

zette

Tady se dostavilo velke zklamani. I kdyz se vyprava hodne snazila, tak proste Americane nemohou tocit film o Rusech (stejne tomu je i v opacnem pripade). V mnoha scenach film pusobi divadelne a podle me film trpi i slabsimi dialogy. Vedle me oblibenkyne Julie Christie u me film dominuje pouze v hudbe, ta je vyborna. ()

Juto

Ako vždy, Leanovo narábanie s čisto fyzickými aspektmi materiálu je veľkolepé. Scény revolúcie, krutých ruských zím a Živagovho putovania cez stepi je jednoducho nezabudnuteľné. 9/10 ()

mortak

Sovětský Svaz byl na počátku šedesátých let skryt za železnou oponou, informace o něm byly kusé, skutečnost byla západními marxisty zatajována (viz román Mandaríni od Simone de Beauvoir), takže se nelze divit, že David Lean obrazově zahalil film do lehkého pohádkově romantického oparu. Skutečnost totiž byla nezobrazitelná. Zrůda N. A. Frenkel se proháněl vlakem po stavbách (jako Strelnikov) a přitom optimalizoval chod GULagu tak, že vytvořil skutečné peklo na zemi a hrůza na stavbách typu Bělomořského kanálu přesahovala vše myslitelné. Ale i když si Amerika přispůsobila román k svému obrazu, takže tu máme vlastně klasickou love story s femme fatale na pozadí dějinných událostí, přesto se britskému dramatikovi Robertu Boltovi podařilo zachytit ve scénáři vše podstatné. Vznikl fascinující film, který ale nemůže dostat plných pět - je na něm krásně vidět, jak si hollywoodská produkce přetvoří cizojazyčné romány k obrazu svému a tím je vlastně zničí. ()

majo25

Doktor Živágo a Boris Pasternak boli jednými z významnými predstaviteľov ruskej literatúry, ktorú sme preberali na strednej škole, aspoň teda za mojich čias. Na obsah diela som si už vôbec nespomínal, sú to roky. Pred pozretím sfilmovaného diela som mal mierne obavy. Nie zo spracovania, to vôbec, čoho zárukou mal byť David Lean na režisérskej stoličke a tiež na tú dobu štedrý rozpočet, ale skôr z ruského prostredia a ruských tém a tiež monštróznej stopáže. Obavy sa našťastie nenaplnili. Ide o veľmi solídny snímok, či po režijnej, či po scenáristickej stránke, ktorý sa môže oprieť o kvalitných hercoch, krásnu kameru i velkolepú výpravu. Dej je napriek silnej romantickej línii dostatočne pútavý a bonbónikom je tichá kritika boľševického Ruska. Za čo musel byť autor i dielo v pomyslenom trezorovom šuflíku ruskej kultúry. Je síce pravda, že druhá časť tohoto veľdiela už mierne upadá a do popredia sa dostáva predovšetkým romantika, no napriek tomu a napriek spomínanej monštróznej stopáži (filmy by mali mať povinne dĺžkový limit) ide o veľmi poctivé a kvalitné dielo a príjemný filmový zážitok. ()

LeoH

Vítězství formy nad obsahem. Bombastickou výpravu a vypiplanou kameru nelze neocenit, kéž by ale byla stejná pozornost věnována Pasternakovým myšlenkám. Samotný košatý příběh je proklatě málo a sterilní čistota provedení se tluče s drsnými reáliemi – desetidenní cesta v přecpaném vagóně na pryčnách podestlaných páchnoucí slámou pak působí jako idylická kratochvíle a mrazíkovské ledové paláce a duhy na obloze málem jako nechtěná ironie. A nic na tom nezmění ani fakt, že Julie Christie je nádherná bytost, o které by se básně psaly samy. Skoro mě začíná přemáhat hloupý předsudek, že o ruských revolucích by přece jen měli točit radši Rusové. Anebo, chcete-li nezapomenutelnou rozmáchlou fresku ze života kultivovaného citlivého chlapíka čelícího totalitní mašinérii, včetně silného milostného příběhu a osamělého potácení sněhovými vánicemi, dejte si Kobajašiho. ()

Jizni Tlapa

Táhna se to, jak čekání Ivana na žvanec při okupaci Moskvy! Ten se ale přeci jen nakonec dočkal zlomu. Ja to štěstí neměl a překvápko se nekonalo. 4h natahovaní a naprostého průměru.. 50 % a dobrou ()

Cushing

Tenhle komentář je pitomě osobní, ale to je snad fuk: Máma ten snímek miluje, viděla to v mládí, jejich generace to měla div ne jak modlu. Pro mě je to příliš melodramatické. Navíc jsem Julii Christie nikdy nepřišel na chuť, s výjimkou filmu The Go Between od Loseyho -- tam byla výborná a pekelně chladná (možná ani nemusela moc hrát). ()

progression

Nezapomenutelný Leanův epos podle Pasternakovy knižní předlohy. Už více než 50 let starý film, ale nadčasový a nezapomenutelný a neustále má co říci. Výstižně mapuje revoluční vývoj z minulého století té země neomezených možností (kde zítra znamená včera) . Hvězdné herecké obsazení, nádherná hudba, exteriéry i kamera a neopakovatelná režie Davida Leana až do strhujícího závěru. Drama básníka a lékaře mezi dvěma ženami v soukolí ruské revoluce, i když víceméně hodně trpké, je opravdu nezapomenutelné a na divákovi samozřejmě zanechá následky. Relativně "optimistický" závěr u přehrady sice ty "hrůzné mraky revolučních nespravedlivostí" malinko rozptýlí, ale historie ukázala, že mocní i jejich metody se bohužel nemění, důsledky si nakonec stejně "vyžere" ten mnohačetný kompars a jede se zase dál (i s eventuálním "přepřaháním"). A zdaleka to neplatí jen pro tu zem neomezených možností :-( ()

noriaki

Dokonalý v detailu, dokonalý v celku. Doktor Živago je svým způsobem rozporuplný film. Kritika ho strhala kvůli přílišné zkratkovitosti a starší z bratrů je zajímavější než samotná hlavní postava. Jenže diváci byli nadšení a není se čemu divit. David Lean natočil famózní historickou fresku, v níž sice občas upozadil jednotlivé figury, náladu doby ovšem vystihl perfektně. Často si stěžuji, že Západní produkce vytváří jakousi virutální verzi Ruska, v níž se mísí stereotypy s předsudky. Tady jsem měl poprvé pocit, že angličtina nevadí a Rusko je tak opravdové, jak je to jen možné. ()

nevermore

Lean umí natočit film bez všech těch míst, u kterých se člověk musí zardívat, jak jsou plné nahnaného patosu a přitom tolik silný. 90% ()

fefee

Film dlhý ako ruská zima u ktorého pointu pochopíte v prvých 30-tich minútach a potom sa len veľkopompézne vlečie a vlečie a vlečie... (2,5*) ()

Mishqo

80% ... Nenormálne dlhý epos o bolševickej revolúcii, ktorý je po technickej stránke bezchybný, ale možno až príliš dlhý. Navyše, mal málo takých tých wow momentov, ktoré sú nutné pri filme dĺžky 3,5 hodiny. ()

hroubek

Nádherný romantický velkofilm. Mé první setkání s geniálním režisérem Davidem Leanem, a určitě ne poslední. Lean mi nabídl velkolepou podívanou, která je skvěle natočená a je radost sledovat, to co se ve filmu odehrává, jelikož je to působivé a vtahující. Tolik nádherných scén, úžasná výprava a milostný příběh v době, kdy vznikalo Rusko. Navíc je ve filmu parádní herecké obsazení. Omar Sharif má obrovské charisma a je v titulní roli přesný. Julie Christie je nádherná a skvěle zahrála svou postavu, která se zmítá v lásce. Velmi se mi líbil výkon Geraldine Chaplin, protože obdařila svou postavu něhou a láskou. Jediný problém mám s příběhem, který mi tolik nesedl, nebo lépe řečeno, čekal jsem od něho trochu více. Netvrdím, že je špatný a z mého pohledu bylo hodně příjemné se dozvědět něco o ruských dějinách, jen mě to tolik nezasáhlo. Doktor Živago je moc krásný velkofilm. ()

JohnSmith

Omar Sharif podává sice skvělý výkon, ale minutáž je i tak příliš dlouhá, zvlášť, když se často vůbec nic neděje. ()

mandlova

Velkofilm, ke kterému se vracím a který s mladším a o hodně později shlédnutým Michalkovým Lazebníkem může za mou zkreslenou(?), romantickou představu o široširé ruské duši. Rozhodně doporučuji původní, širokoúhlou verzi, dojem je zcela jiný než z formátu, který byl předkládán českými televizemi. P.S.: Já bych nezkracovala ani o minutu... ()

MI-380

Dalo by se říct: jen taková sladkobolná romance, ale... Ta kamera, to pozadí tragických událostí, ta hudba, ti herci, a samozřejmě ta režie. Je to pro mně jeden z nejpůsobivějších filmů, ještě týden po zhlédnutí toho mám plnou hlavu: 95% (2903 hodnotících s průměrem 85%). ()

Autogram

Po rozdelení na trojdielny seriál sa to dalo zvládnuť a pozeral som aj celkom so záujmom. Záujmom ani nie o realistické stvárnenie Ruska, ale so záujmom o americkú predstavu o boľševickej krajine. Nakoniec to vyzeralo ako klasický western, len besnenie rudochov bolo nahradené besnením boľševických rudochov a namiesto gitary hrala balalajka. Najviac zo všetkého sa nevydaril asi sneh a zakliaty zamrznutý zámok ako vystrihnutý z Mrázika. Veľký romanticko-vojnovo-spoločenský roman takto dopadnúť nemal, ale aj tak som ho videl rád, takže lepšie tri hviezdy. ()

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015