Sladký ničema

Sweet and Lowdown

Sladký ničomník

Komedie / Drama / Hudební

USA, 1999, 95 min

nádherný film, páči sa mi už to samotné spracovanie, akoby fiktívny dokument, a vôbec nie je podstatné, či nejaký Emmet Ray existoval, alebo je to len výplod Woodyho predstavivosti, pretože sledovať príhody a životné cesty takej výstrednej postavičky navyše v podaní skvelého Seana Penn, ktorému čo sa hereckých výkonov na păty šliape úžasná nemá Hattie a v spojení s nádhernou swingovou hudbou je jednoducho nádhera, krásny filmový zážitok(19.9.2005)

Řekl bych, že Allen dal do tohoto snímku nejvíc ze sebe, ale bude to asi jen blbý dohad... Podle mě je škoda, že je film rozmělněný na lepší či horší scénky a vtípky. Nejvíc mě asi dostal ten s měsícem a Emmetova posedlost skládkami, potkany a vlaky. Penn je vynikající a Allenův scénář dává i nehudebníkovi-nejazzmanovi celistvý obrázek o jakési "komunitě" v určité době. Ovšem poslední scény a Emmetův konec mě málem rozplakaly...(17.9.2003)

Nosí brýle, miluje New York, třicátá léta, jazz a osudy ztroskotanců - tak to sedí! Ocenění : Oscar 1999 - nominace: hlavní herec (S. Penn), vedlejší herečka (S. Morton) Zlaté glóby - nominace: herec v komedii/muzikálu (S. Penn), vedlejší herečka (S. Morton) London Critics Circle Film Awards - vedlejší herečka (S. Morton) .....Scénář : Woody Allen. Kamera : Zhao Fei. Hudba : Dick Hyman. První píseň ve filmu je „When Day is Done" od Django Reihardta. http://www.youtube.com/watch?v=SdJT89yZPvw(22.5.2011)

Po Virgilovi ze Seber prachy a zmiz a Zeligovi si Allen dal dalsi dokumentarne ladenej film a zase o vymysleny postave. Takze opet nechybi par prostrihu na rozhovory, mimo jine se samotnym Allenem, kterej jinak ve filmu nehraje. Pribeh je tentokrat podavanej formou historek, takze je to ve stylu "Povida se, ze Emmet jednou..." a vidime tu historku, ale i pres to se film na jednotlivy sceny nerozpada a i kdyz to diky tomuhle obcas poskoci v deji, vetsinou jde vypraveni hezky za sebou. A i kdyz to je hlavne drama, nechybi komicky momenty a celej film svizne odsejpa v takovym pohodovym duchu. K cemuz taky prispiva paradni hudba a hlavne herci. Sean Penn je tady naprosto dokonalej, v podstate parchant, kterej nema problem kohokoliv okrast, chlastat, delat pasaka a machrovat, ale diky jeho sarmu proste musite mit jeho postavu radi. Pak tu je megaroztomila Samantha Morton, ktera nemluvi, takze se vetsinu casu jen usmiva, ale je fakt dokonala. Jeste stoji za zminku Uma Thurman, ktera sice spatna neni, ale je ve stinu Penna a Morton a nijak zvlast mi sem nesedla. Celkove fakt paradni zivotopisnej film a je uplne jedno, ze ta postava je vymyslena.(27.1.2009)

Český název je neuvěřitelně výstižný a tenhle film se Woodymu neuvěřitelně povedl. Že by to bylo tím, že je tak zapálený fanoušek jazzu ? :-) Mimochodem, hudební čísla jsou úžasná, asi si půjdu koupit nějakou jazzovou nahrávku. A na Seanovi Pennovi je vidět, jak moc si tuhle roli užil, v mém žebříčku oblíbených herců se zas posunul o stupínek výš.(10.9.2005)

• - Všetky gitarové sóla nahral gitarista Howard Allen, ktorý aj naučil hrať Seana Penna gitarové sekvencie z filmu. (Richard_Ba)

• - "Sweet and Lowdown" je skladba od George Gershwina, která se mj. nachází na soundtracku k filmu Woodyho Allena Manhattan (1979). (PogoJoe)

• - Původní nerealizovaná verze scénáře se jmenovala The Jazz Baby. (Witta)