Sladký ničema

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Drama / Hudební

USA, 1999, 95 min

Životopis druhého nejlepšího kytaristy na světě podle Woody Allena, chvílemi podávaný formou dokumentu a dokonce i v různých variantách podle toho, kdo tu samou epizodu vyprávěl. Emmet Ray se rád dívá na vlaky, střílí krysy na smetišti, na vystoupení chodí pozdě a někdy vůbec, jeho lásky jsou velmi zvláštní a jeho konec je zahalen tajemstvím. A to vše v podání skvělého Seana Penna.(23.9.2005)

Hypnotizující a zároveň strhující výkon Seana Penna v roli do sebe zahleděného kytaristy, který je určitě druhým nejlepším hráčem na tento nástroj na světe, ale ještě určitěji je tím nejegoističtějším troubou na celém širém světě. Hořkosladká komičnost celého vyprávění je jedním z mnoha vypravěčských talentů Woodyho Allena. On tuto náladu prostě navodit umí, a když k tomu ještě přidá svou lásku k jazzu a jemnocit ve vykreslení křehkosti lásky a vztahů obecně, vykoukne na vás další film Woodyho Allena, který ve vás zanechá pestrou dávku opravdových pocitů včetně závěrečné hořké pilulky. 100%(8.12.2019)

Tenhle film s jazzovým nádechem jednoznačně táhne naprosto skvělej Penn a jeho role roztomile chvástavýho egoistickýho paka :-) Člověk se těm jeho kecům musí smát.. on prostě baví.. Taky se mi líbila Samantha Morton v roli Hattie, ta ač neřekne za celej film ani slovo, je okouzlující. Celkově film tak nějak příjemně plyne...ale líp ho asi hodnotit nemůžu, protože při srovnání s některými dalšími Allenovými filmy je tenhle přeci jen malounko níže. Ale zklamanej nejsem, bylo to dobrý.(24.5.2011)

Skvělé retro, nudný film. Woody klasický a přesto jiný. Hudební vyznání době a stylu, kterou oba (on i já) máme rádi. Sean Penn je vždycky sázkou na jistotu a ani vypravěči orámovaný sled útržků života pocimrmannovsku vymyšleného génia nevadí, horší je to se zábavností, která kulhá od začátku až do konce.(14.7.2013)

Předem musím upozornit, že jazz, a vlastně jakoukoli "černošskou" hudbu, zrovna nemusím. Hlavní postavu hudebníka vůbec neznám, stejně tak ani jeho písničky. Proto jsem k filmu přistupoval dost skepticky. Mé obavy se ale rozplynuly velice záhy, hned po tom, co jsem se o Emmetu Rayovi dozvěděl několik důležitých informací. Posuďte sami: geniální hudebník, kleptoman a sukničkář, jehož největší zálibou je sledování vlaků a střílení potkanů na skládce (ani nemluvě o jeho lásce k alkoholu )film o takovém člověku musí být chtě nechtě zábavný a taky, že je. Skvělý Sean Penn předvádí vynikající představení, při kterém mu sekunduje hlavně neméně famózní Samantha Morton a pěknou roličku si střihla i Uma Thurman. Co dodat, 5* bez dlouhého rozmýšlení.(30.8.2005)