Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (65)

  • Herec Roger Moore po zhlédnutí filmu prohlásil, že na něj snímek tak zapůsobil, až na chvíli uvažoval o zanechání herectví. (Martensson35)
  • Lawrence z Arábie je jedním z nemnoha filmů, které se vyhýbají klišé dvou spojených kruhů při pohledu skrz dalekohled. (L_O_U_S)
  • Americký filmový institut zařadil snímek v roce 2008 na 1. místo v kategorii epický film. (TheDude)
  • Plukovník Brighton (Anthony Quayle) sedí obrácen patami k Faisalovi (Alec Guinness), což je urážka, jakou by arabský kníže pravděpodobně nestrpěl. (topesto)
  • Arabské ženy ve filmu jsou dovezené egyptské křesťanky. Žádná ortodoxní muslimská arabská žena by se totiž nenechala filmovat. (topesto)
  • David Lean si nepřál žádný obrazový materiál k předehře a mezihře, proto obě znějí při ztemnělém plátnu. (L_O_U_S)
  • Film vznikl v letech, kdy kinematografie reagovala na výzvu televize zavedením širokoúhlých formátů a monumentální výpravou. Při premiéře měl Lawrence z Arábie 222 minut, ovšem krátce poté byl na naléhání distributora zkrácen o 20 minut a při druhém uvedení do kin v roce 1971 o dalších 15 minut. Po dlouholeté rekonstrukci producenta Roberta A. Harrise s pomocí samotného režiséra Davida Leana, střihačky Anne V. Coates a některých původních herců, nezbytných pro dodatečné postsynchrony, mohl být po 27 letech uveden definitivní režisérský sestřih filmu u příležitosti zahájení festivalu v Cannes roku 1989. (SeanBean)
  • Vzhled postavy Audy Abu Tayie (Anthony Quinn) byl pozměněn obrovským falešným skobovitým nosem. (Hans.)
  • José Ferrer (Bey) byl zklamán ze své příliš malé role. Přijal ji pouze pod podmínkou, že dostane zaplaceno 25 tisíc amerických dolarů – tedy více než dostali Peter O'Toole (Lawrence) a Omar Sharif (Sherif Ali) dohromady – a tovární Porsche. (HellFire)
  • Natáčení probíhalo 14 měsíců, a to v Jordánsku, Velké Británii a Maroku. Scéna útoku na Akabu a železnici pak byla natáčena poblíž španělského města Almería. Lokace byly převážně na skutečných místech děje, čímž film zprostředkovává realistický obraz jednoho z vedlejších bojišť první světové války. (HellFire)
  • Peter O'Toole (Lawrence) byl málem zabit při filmování útoku na Akabu. Předčasný výstřel ze signalizační pistole mu splašil velblouda, který jej shodil na zem právě ve chvíli, kdy se rozjela armáda Arabů na koních. Velbloud zůstal naštěstí stát na místě a O'Toola tak zachránil. (HellFire)
  • Ve filmu je téměř všechen pohyb veden zleva doprava. David Lean řekl, že chtěl, aby film vypadal jako cesta. (HellFire)
  • V roce 2007 označil Americký filmový institut tento film jako sedmý nejlepší všech dob. (Kulmon)
  • Někteří vojáci jsou „hráni“ skutečnými vojáky. Byli do filmu „zapůjčeni“ jordánským králem Husajnem. (Kulmon)
  • Motocykl, na kterém se T. E. Lawrence zabil, byl Brough Superior. Lawrence jich vlastnil hned sedm. (Kulmon)
  • Výkon Petera O'Toolea (Lawrence) byl magazínem Premiere označen za nejlepší herecký výkon všech dob. (Kulmon)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama