Ryanova dcera

Ryan's Daughter

Drama / Romantický

Velká Británie, 1970, 187 min

David Lean

Robert Bolt (původní scénář)

Freddie Young

Maurice Jarre

Norman Savage

Scénografie:

Stephen B. Grimes

Kostýmy:

Jocelyn Rickards

Snáď to mohlo byť kratšie, ale ak to má byť majsterštyk, tak do obligátnej filmovej hodiny a pol by sa nevošli všetky tie veľkolepé zábery, úchvatné scény, krutosť prenikajúca aj z veľmi vzdialenej vojny a pomalý vývoj postáv. Od naivity k poznaniu života u nevinnej dievčiny, alebo u diváka od zavrhnutia osoby k jej pochopeniu. Zimomriavky nemávam pri filme často, ale pri stretnutí trojice v hostinci som ich mal. Posledná polhodina naberie nesmierny spád a byť v takom tempe celý film, neváhal by som s piatimi hviezdami. –––– Rosie, nehýčkej si svá přání. Zbavit se jich nemůžeš, ale nehýčkej je! Nebo, to mi věř, dostaneš, co si přeješ.(27.8.2018)

DAVID LEAN a kameraman FREDDIE YOUNG,u nich zaznamenávam už tretiu úspešnú spoluprácu ocenenú Oscarom,vôbec režisér Lean je jediný v histórii udeľovania zlatých plešivcov,ktorý má 5 snímkov,ktoré získali oscara za kameru,tri sú práve s Youngom na snímkoch:Lawrence of Arabia,Doctor Zhivago a tento,potom ešte kameraman Jack Hildyard na snímku The Bridge on the River Kwai a kameraman Guy Green na GREAT EXPECTATIONS,ktorý som nevidel. A ako som spomínal tieto predchádzajúce snímky,ktoré sa vyznačujú výpravnosťou a extrémnou dĺžkou trvania,tak aj Ryanova dcéra sa môže pýšiť jednak dĺžkou,kamerou,hereckými výkonmi v náročnej Odysei vzťahov,že aj ELIA KAZAN,ktorý je expertom,by sa mal čo učiť... Hrá tu taký velikán ako je ROBERT MITCHUM,ale najlepší výkon,kto tu podáva je JOHN MILLS,ktorý hrá mrzáka Michaela,ktorý je taký fascinujúci,že po celý čas nepovie ani slovo,a ja som si myslel,že tento výkon patrí Otcovi Collinsovi,až v záverečných titulkoch som zistil,kde je pravda. Okrem Younga si prizval Lean starého známeho MAURICA JARREHO,ktorý takpovediac môže vďačiť za úspechy práve tomuto legendárnemu režisérovi. Na jednej strane vidím zo začiatku prekvitajúci novomanželský vzťah,ktorý strieda podvádzanie,všetko to prebieha na írskom území,do toho sa vojde jeden britský dôstojník,nenávisť miestnych,konflikty medzi Írmi a Britmi... Niekedy to môže vyznieť ako z telenovely,ktorú má na starosti nik iný ako DAVID LEAN.(29.8.2014)

dlhokánsky nádherný filmový román. S nádhernou kamerou krásnym írskym pobrežím a zaujímavými hercami. Film prebieha v dvoch častiach a zároveň v dvoch líniách - ľúbostný vzťah mladej Írky (herecký prejav podobný ako Emily Watson) a odbojové protianglické hnutie miestneho írskeho obyvateľstva. No a v tom vyše troj hodinovom diele moje sympatie od začiatku mal Howard čoby všeobecne rešpektovaný írsky kňaz s úžasnou prirodzenou autoritou.(18.6.2016)

Hluboký snímek, který se slavným Leanovým eposům podobá nejen svou délkou. Neobyčejně silný, pravdivý příběh ženy, která následovala svoji lásku v době a v místě, které na to nebyly připravené. Sarah Miles, jež se zklamala v manželství, které pro ní nebylo, ač si ho vysnila. Robert Mitchum, jako snad nejsmutnější postava, která nenese na celé tragédii ani špetku viny. Christopher Jones, kterého zmrzačila válka - fyzicky i psychicky; jenž v sobě však nalezl dostatek místa na lásku. A samozřejmě deus ex machina v podobě místního blázna Johna Millse - postava, spojující jak nemilosrdnou, tak úsměvnou ironii lidských osudů, jako z Boschových apokalyptických obrazů. Úchvatné scénerie západoirského pobřeží v kontrastu s drobnými nádherami přírody i lásky - lesní milování. Výjimečné kompozice - major poprvé na scéně a setkání dvou tak odlišných mrzáků. A vrcholný prožitek lásky provedený takřka jako ono Hemingwayovo zemětřesení slasti. David Lean, můj režisérský bůh, se opět vznesl ještě do vyšších nebeských sfér.(8.1.2006)

Ryanova dcéra asi nepatrí medzi obľúbené vianočné klasiky medzi obyvateľmi zeleného ostrova... Deň po novej verzii Ďaleko od hlučného davu vidím presne opačný prístup k historickej látke. V tom prvom prípade sa scenár snažil košatý dej čo najviac zhustiť do kratšej stopáže, v tom druhom naopak scenár naťahuje jednoduchý príbeh na tri hodiny. Dôvod je aj v tom, že Lean sa občas zabudne a usúdi, že natáča prírodopisný dokument. Nakoniec ale sú to práve tieto zábery, ktoré z filmu robia slušný zážitok a k tomu vyhrotená posledná hodinka. Kontrast nádhernej prírody a škaredých (v zmysle povahovom, ale koniec koncov aj fyzickom) ľudí už nemohol byť väčší.(27.8.2018)