Ryanova dcera (festivalový název)

Ryan's Daughter

Drama / Romantický

Velká Británie, 1970, 187 min

David Lean

Robert Bolt (původní scénář)

Freddie Young

Maurice Jarre

Norman Savage

Scénografie:

Stephen B. Grimes

Kostýmy:

Jocelyn Rickards

Pokud budeme mluvit o dokonalosti obrazů, o jejich dokonalosti ve všech detailech, které jsou navíc nejen půvabné a lehké, ale mají i vysokou vypovídací hodnotu, pak mluvit o Davidu Leanovi, je určitě na místě. Pokud se týče příběhu o hospodském Ryanovi a jeho rozmazlené dceři, kteří hrají v obou polohách (lidské i irské) na obě strany, pak už budeme asi trochu na rozpacích, zda dokonalost (a k ní patří i obsazení Roberta Mitchuma do role učitele Shaughnessyho) na jedné straně vykompenzuje druhou stranu, která je spíš fádní a nemotorná. David Lean by nejspíš řekl: "Nejde o samotný příběh, který být může pro někoho nezajímavý, jde o formu, jakým se pojedná. Kdo to umí lépe?" A bude mít nejspíš pravdu. Pro mě to ale stejně bude jen jeden z mnoha nadprůměrných filmů. Pozn.: Souhlasím s ženou, která se na film dívala se mnou, že že jedinou charakterovou (sympatickou) postavou je Otec Collins (Trevor Howard), pod jehož pastorací by se nikdo nemusel stydět být křesťanem.(25.1.2016)

Hluboký snímek, který se slavným Leanovým eposům podobá nejen svou délkou. Neobyčejně silný, pravdivý příběh ženy, která následovala svoji lásku v době a v místě, které na to nebyly připravené. Sarah Miles, jež se zklamala v manželství, které pro ní nebylo, ač si ho vysnila. Robert Mitchum, jako snad nejsmutnější postava, která nenese na celé tragédii ani špetku viny. Christopher Jones, kterého zmrzačila válka - fyzicky i psychicky; jenž v sobě však nalezl dostatek místa na lásku. A samozřejmě deus ex machina v podobě místního blázna Johna Millse - postava, spojující jak nemilosrdnou, tak úsměvnou ironii lidských osudů, jako z Boschových apokalyptických obrazů. Úchvatné scénerie západoirského pobřeží v kontrastu s drobnými nádherami přírody i lásky - lesní milování. Výjimečné kompozice - major poprvé na scéně a setkání dvou tak odlišných mrzáků. A vrcholný prožitek lásky provedený takřka jako ono Hemingwayovo zemětřesení slasti. David Lean, můj režisérský bůh, se opět vznesl ještě do vyšších nebeských sfér.(8.1.2006)

Jak se zde mnozí vyjadřují, tak jde opět o hluboké drama, kde se postavy postupně vyvíjí, ale já jsem ho dala na víckrát a to by se nemělo stát. Stopáž je neúměrně dlouhá a tentokrát se mně přes snahu režiséra jít do větší hloubky všech postav a děje, nepodařilo proniknout tak, jak bych chtěla a to přikládám skutečně přepálené stopáži. Souhlasím s uživatelem Aki a Laik_60.(15.6.2017)

DAVID LEAN a kameraman FREDDIE YOUNG,u nich zaznamenávam už tretiu úspešnú spoluprácu ocenenú Oscarom,vôbec režisér Lean je jediný v histórii udeľovania zlatých plešivcov,ktorý má 5 snímkov,ktoré získali oscara za kameru,tri sú práve s Youngom na snímkoch:Lawrence of Arabia,Doctor Zhivago a tento,potom ešte kameraman Jack Hildyard na snímku The Bridge on the River Kwai a kameraman Guy Green na GREAT EXPECTATIONS,ktorý som nevidel. A ako som spomínal tieto predchádzajúce snímky,ktoré sa vyznačujú výpravnosťou a extrémnou dĺžkou trvania,tak aj Ryanova dcéra sa môže pýšiť jednak dĺžkou,kamerou,hereckými výkonmi v náročnej Odysei vzťahov,že aj ELIA KAZAN,ktorý je expertom,by sa mal čo učiť... Hrá tu taký velikán ako je ROBERT MITCHUM,ale najlepší výkon,kto tu podáva je JOHN MILLS,ktorý hrá mrzáka Michaela,ktorý je taký fascinujúci,že po celý čas nepovie ani slovo,a ja som si myslel,že tento výkon patrí Otcovi Collinsovi,až v záverečných titulkoch som zistil,kde je pravda. Okrem Younga si prizval Lean starého známeho MAURICA JARREHO,ktorý takpovediac môže vďačiť za úspechy práve tomuto legendárnemu režisérovi. Na jednej strane vidím zo začiatku prekvitajúci novomanželský vzťah,ktorý strieda podvádzanie,všetko to prebieha na írskom území,do toho sa vojde jeden britský dôstojník,nenávisť miestnych,konflikty medzi Írmi a Britmi... Niekedy to môže vyznieť ako z telenovely,ktorú má na starosti nik iný ako DAVID LEAN.(29.8.2014)

David Lean byl vborný režisér a točil skvělé filmy. Lean byl znám tím, že dokázal vykreslit jednotlivé postavy a taky měl velmi dobrou ruku na herce při obsazování rolí. Po Brief Encounter, což považuju za zcela zásadní "romantické" drama, jsem objevila další skvost Ryan's Daughter a padla mi brada. Uchvacující záběry irského pobřeží, silný námět a skvělí herci - co víc si přát. Atmosférou mi to řipomínalo Calvary (2014). Upozornění: Délka filmu 3 hodiny. Nevhodné pro milovníky rychlých akcí.(18.6.2015)