Letní opojení

David Lean

David Lean

Jack Hildyard

Peter Taylor

Veľmi pekná romanca ale nerozsekalo ma to tak ako podobný Brief Encounter od rovnakého režiséra, takže trošičku sklamanie. V súčasnosti je z filmu "iba" parádne (nádherná kamera!!!) natočená "steelovka" s úžasnou Kathenire Hepburn a posledný Leanov komorný nádych pred pred megatriom Kwai - Lawrence -Zhivago. Ale mám pocit, že skvelá Linklaterova Before trilógia tomuto filmu mnohé dlží, takže je to v podstate povinný študijný materiál. Čo som napísal vyzerá trošku kriticky ale je to fakt výborné a záver budem mať v hlave a srdci ešte veľmi dlho. 8/10(4.10.2015)

Asi se budu opakovat, ale nejde nepřipomenout, jak nádherné jsou Benátky, zvlášť když jsou všechny exteriéry tohoto snímku (jak tvrdí úvodní titulky a jak se to i jeví) natočeny v reálu. Kate tentokrát v trochu jiné poloze, než v jaké jsem na ni zvyklá. Ne tak hrdá a sebejistá, ale křehčí, zranitelná, toužící po lásce. Nezvyklá romance využívající (a zdůrazňující) krásy města, ve kterém se celý film odehrává, se uzavírá koncem, o jaký asi u daného žánru moc nestojíme..(15.9.2007)

Pre mňa osobne menšie sklamanie a najslabší David Lean doteraz ! Neviem, čím to je, možno českým dabingom, lebo dabing pre Katharine Hepburn je nemožný, alebo samotný príbeh o tom, ako sa Američanka zamiluje v Benátkach ! Voľakedy som videl excelentnú romancu Prázdniny v Ríme s rozkošnou Audrey Hepburn, Hepburn Katharine nepôjde v jej stopách, a ani sa nekoná pokračovanie Prázdnin v Ríme ! Katharine zvláda zahrať postavu, ktorej niečo v živote chýba, a to je porozumenie, alebo asi najdôležitejší FAKT Lásky, ktorú hľadá, nájde, okúsi, stratí, niečo v živote získa, niečo stratí, skúsenosti, ktoré zúročí do budúcnosti a možno sa sem ešte vráti a navštívi Renata de Rossi ? Brutálne krásne prostredie, kde by si takmer každý dokázal predstaviť žiť, plaviť sa na gondolách, stretnúť lásku svojho života, zostárnuť, zomrieť a byť šťastný. Tak to funguje vo filmoch, ale v tomto prípade nie dobre, strašne nudné, strašne zvláštne, skrátka Katharine nie je Audrey, aspoň, čo sa týka romantik žáner !(22.8.2015)

• Gemini

Spousta krásných obrázků, několik opravdu silných scén. A ten zbytek mi naprosto nedával smysl. Což je pravděpodobně chyba jen a pouze mě samého a mých názorů na některé...věci. S panem velkotvůrcem Davidem Leanem jsem si nikdy příliš nerozuměl a ani tímto snímkem se to nemění. Ale mám takový dojem, že se v Benátkách ještě setkáme, i když teď a tady jsem nucen dát 50%.(18.6.2008)

Lépe než uživatel sportovec to vyjádřit nedovedu, takže se nebudu opakovat. Tento film má v sobě něco nepopsatelného. Řekl bych to zjednodušeně tak, že prostě září... Jestli bych si měl někdy vybrat favorita ze všech romantických filmů, tak by to byl právě tento. A přece jen budu citovat: "... film, který upoutává naši pozornost a natrvalo zaměstná naši paměť..." Protože tato věta je i z mého pohledu do nebe volající skutečnost.(8.11.2011)

• - Katharine Hepburn (Jane Hudson) vyjádřila ve své autobiografii obdiv k režiséru Leanovi a několikrát požádala o to, aby mohla být přítomna editování filmu, kde pozorovala režisérovu práci. Podle ní měl úžasný dar fotografického vidění a dokázal zachytit moment a pak záběr, kdy se v úzkých benátských ulicích objevilo slunce třeba jen na pár minut. (aniiicka)

• - Nejoblíbenější film režiséra Davida Leana. (Kulmon)

• - Katharine Hepburn (Jane Hudson) natáčela v průměru dvanáct hodin denně a měla nekolikrát poznamenat, že v Benátkách bylo více horko a ostřejší slunce než při filmování Africké královny (1951) v Africe. (aniiicka)