• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2018, 112 min

• silentname

"Sorry To Bother You" je filmom, ktorý mi absolútne, ale skutočne absolútne nezapasoval. Zaujímavý námet, musím dokonca povedať, že je to aj vcelku originálne, no najviac som si celý čas uvedomoval, že toto mala byť komédia, no akosi som sa pri nej nebol schopný smiať. To čo sa dialo mi neprišlo v ničom vtipné. Viem, o čom tvorcom išlo. Tento film sa snaží byť ostrou satirou vykorisťovania bežných ľudí bohatými papalášmi, ktorí len hľadajú spôsob, ako by mohli ľudia robiť viac, aby mali viac peňazí. Lenže akosi tie scénky pre mňa nedokážu poriadne spraviť žiadnu zábavu. Lebo pre mňa je to asi osobne viac desivé a nepríjemné na pozeranie. Plus je pre mňa problémom, že som sa do toho ani nedokázal poriadne ponoriť. Hlavný hrdina je okey, no je tu kopec scénok, ktoré sú vysoko artové a príde mi to, že je to film pre náročných divákov. Ja osobne sa za náročného diváka síce považujem, ale potrebujem vo filme nájsť aspoň nejaký zmysel, alebo pocit, že ma niečím dokáže pripútať. Tento film ma na začiatku celkom zaujal. Prvé scénky sú celkom dobré. Budujú sa vzťahy, otvára sa priestor pre Cashovu novú prácu a bol som minimálne zvedavý kam sa posunieme. Bohužiaľ čím ďalej film išiel, tým komplikovanejšie na mňa pôsobil a o to viac som ho mal chuť vypnúť a radšej si pozrieť niečo iné. Lebo som sa v tom už absolútne strácal a mal som pocit, že ani tvorcovia pomaly netušili kam sa s tým majú pohnúť. Tento typ humoru mi asi absolútne nesedí a preto nemôže film nijakým spôsobom oceniť. Možno to bude raz vyzdvihované ako artový zázrak, no mne to skutočne nič nepridalo. Hodnotenie: C-(15.10.2018)

Vůbec neutáhne vlastní stopáž. Jednodimenzionální postavy můžou fungovat ve skeči, případně v rámci půl hodinové epizody, ale na dvě hodiny je to zatraceně málo. A tak jeden je odhodlaný odborář, druhý je postupně se ohýbající srab, třetí revolucionářkou s dobrým srdcem, čtvrtý prohnilým kapitalistou, ale nikdo z nich není víc, než první vlastností, kterou u nich potkáte. Přitom je to škoda, protože ta chuť sureálna je hrozně přitažlivá, pár momentů je hodně dobrejch, moc hezky se o tom zpětně povídá. Ale užít si to moc nejde, když přetaženě dlouhá je téměř každá scéna.(14.1.2019)

~Videno na pre-screening na University of Chicago~ Velmi hypnotizujici (i kdyz ne doslova, jako v Get Out) zazitek, ktery se snazi vmestnat mnoho teorie do pomerne kratkeho casu. Urcite to funguje jako pripominky na texty, ktere americti studenti socialnich ved ctou k ranni kave, ale prislo mi to trochu uspechane. Bohuzel to obcas vychazelo jako delsi, ale inteligentnejsi, epizoda Black Mirror.(18.4.2018)

Při sledování Sorry to Bother You jsem si vybavil Fincherův Fight Club, ne snad že by Boots Riley vládl stejně pevnou a mechanicky precizní režijní rukou, ale podařilo se mu natočit stejně trefný komentář současné společnosti s velkým kultovním potenciálem, stejně jako se to Davidu Fincherovi podařilo v roce 1999. Boots Riley natočil svůj první celovečerák a odvážněji snad dveře do světa filmové tvorby vykopnout nemohl. Sorry to Bother You je originální, zvláštní, odvážný a pro spoustu konzervativců bude nejspíš trnem v oku. Je to po stranách neopracována dělová koule, která vletěla do světa filmu jako blesk z čistého nebe. Riley toho má nejspíš hodně na srdci a skrze tenhle film to dává najevo. Sorry to Bother You má rozhodně co říct, někdy svoje sdělení bere hodně klikatou cestou, ale jako celek slouží k poukázání na některá klišé, které má současná americká společnost v sobě zakořeněné, aniž by si některá z nich přímo uvědomovala. Riley vynáší na povrch špínu a dělá to podivně zábavným způsobem, ukazuje se jako režisér s duší umělce, který má svou vizi a nebojí se jí bez jakýchkoliv okolků pustit do světa. Lakeith Stanfield konečně dostal prostor na plno dokázat svůj herecký potenciál a že bylo na čase, protože jestli Sorry to Bother You něco ukázalo, tak je to že by měl dostat daleko víc hlavních rolí, zároveň tak Tessa Thompson v roli Detroit (trošku laciná metafora, ale v rámci tohohle filmu vlastně proč ne), která to letos nakopla v Annihilation a tady jen potvrzuje svoje kvality a speciální cenu za dabing by měl dostat David Cross (Cassiusův bílý korporátní hlas) za nejbělejší hlas vůbec. Sorry to Bother You je skvělá satira, u které se někdy budete smát, někdy budete znechuceni (hlavně v závěru) a někdy se jen budete divit co se to sakra děje? Pokud chcete něco provokativního a originálního Sorry to Bother You tyhle dvě kritéria plní na plné čáře. 80%(20.10.2018)

vtipná,zábavná a řádně bizarní satira v Gondryho stylu,která sice ne vždy úplně funguje,ale ty slabší momenty dokáže vynahradit jinými.Všechny ty témata konzumu,rasismu,novodobého "otroctví" atd jsou tu tentokrát naštěstí servírována nenásilně,a díky tomu tak Sorry For Bother You nepůsobí jako další prázdná agitka.Nahoru to táhne i dobře vybrané obsazení a životné postavy...70%(27.10.2018)