poster

Němci proti Hitlerovi - Krvavý podzim 1938

Dokumentární / Historický

Česko, 2017, 52 min

 • topi
  ****

  Stanislav Motl objasňuje další temnou kapitolu z naší historie o sudetských Němcích, kteří se vzepřeli henlainovcům a náckům, aby chránili naši republiku a vzápětí jimi byli z pohraničí vyhnáni. Dále se pan Motl zabývá dalšími osudy německých uprchlíků, kteří se dostali do Kanady a založili si tam svoji vesnici. Nebo dokumentuje tragický osud Anny Jindřichové, která byla nacisty ve vězení umučena. Díky takovému tvůrci a specialistovi nejen na předválečnou a válečnou dobu, který nedělá jen dobré dokumenty, ale píše i kvalitní knihy. Pavel Dražan jako režisér je také velkým přínosem, škoda jen, že už se nevěnuje skládání filmové hudby jako dříve.(2.10.2018)

 • Kolssteyn
  ***

  Chvílemi reklama na knihu "Válka před válkou", jinak důležité téma.(6.10.2018)

 • Margherita.C
  *****

  Němci, kteří byli první v boji proti Hitlerovi a nezradili Československu republiku…Přestože dobře znám knihu S. Motla Válka před válkou, jeho film Němci proti Hitlerovi mi umožnil některé informace mnohem lépe pochopit. Kdo dnes třeba ví, že němečtí odpůrci nacismu, které v roce 1938 Hitler nenáviděl více než židy, protože své krajany, kteří se mu postavili, považoval za velezrádce, byli i po útěku z obsazeného pohraničí do českého vnitrozemí stále ohroženi? Kdo dnes ví, že představitelé naší Druhé republiky vydali zpět Hitlerovi více než 10 000 německých antifašistů? Kdo dnes ví, že jen pár dnů po mnichovské dohodě a po zabrání čs. pohraničí německými nacisty, uzavřeli zástupci čs. bezpečnostních orgánů smlouvu s nacistickými bezpečnostními orgány, čímž do Německa začaly, mimo jiné, putovat seznamy německých a českých odpůrců nacismu ? Tedy ještě několik měsíců předtím, než k nám nacisté vtrhli a zřídili protektorát…V tomto případě jde zřejmě opravdu o jediný dokument tohoto druhu, který u nás v poslední době vznikl. Scénář Stanislava Motla Je objektivní, bez jakéhokoliv ideologického nánosu. Z médií sice víme, že nás čeká jubilejní osmičkový rok, ale nevím, že by třeba Česká televize připravovala alespoň jeden filmový dokument na téma událostí osmatřicátého roku a vyhnání tisíců Čechů, Židů a německých odpůrců Adolfa Hitlera z našeho pohraničí. O to větší zásluha je, že tento film vůbec vznikl. Jinak mě tento snímek dostal skvělými, režijně (Pavel Dražan) a kamerou (Lubomír Stiburek) zvládnutými hranými scénami – více tím vyniká například příběh učitelky Anny Jindřichové, která zahynula ve vězení v Hostouni, dále dramatické setkání zatčené Emmy Jebautzké se svou malou dcerkou v pražském Petschkově paláci či vzpomínka Tonyho Kuenzla na vypjaté chvíle, kdy ho čeští četníci a vojáci hnali, společně s dalšími německými uprchlíky-antifašisty, do připravených vlaků směřujících na Cheb a zpět do Říše, k Hitlerovi. Film má neuvěřitelný spád a divák je napnutý do samého konce. Oceňuji i mimořádně zasvěcené vystoupení historika dr. Vladislava Jindry a badatele Luďka Štipla. Stejně jako skvělý střih Viktora Maliny. Je to opravdová pocta statečným německým odpůrcům nacismu, kterým Česká republika zůstává stále ještě hodně dlužna.(4.1.2018)

 • Nettrass

  Stanislav Motl by si měl objasnit vlastní temnou kapitolu ze své historie. Udávat za komunistů a hájit mlátičky ze 17. Listopadu se nemá. Lézt do zadele každému kdo je u moci a platí, také ne.(3.10.2018)

 • Manesma
  *****

  Stanislav Motl tento film, jako mnohé své další dokumenty, promítá především na přednáškách, na různých místech po celé republice. Měla jsem jedinečnou možnost zůčastnit se slavnostní premiéry filmu vloni v květnu v Novém Boru. V místech odkud pocházela jedna z aktérek filmů, antinacistka Emma Jebautzká. A kde se odehrávalo mnoho jiného v době napjatých časů před podzimem 1938 a poté, kdy pohraničí bylo nacisty obsazeno. Na tvářích místních obyvatel a také studentů škol, kterým byl film také později promítán, jsem viděla mnohdy překvapení, zděšení, dokonce i slzy. Na to všechno se úplně zapomnělo a Stanislav Motl to znovu oživil a vynesl na světlo. Ti kteří tehdy trpěli, bojovali, či zaplatili životem si to určitě zaslouží.(23.12.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace