poster

Svatební hostina

 • Tchaj-wan

  Xi yan

 • Tchaj-wan

  Si yan

 • Tchaj-wan

  喜宴

 • anglický

  The Wedding Banquet

 • Slovensko

  Svadobná hostina

Komedie / Drama / Romantický

Tchaj-wan / USA, 1993, 106 min

Režie:

Ang Lee

Kamera:

Jong Lin

Hudba:

Mader

Producenti:

James Schamus, Ted Hope

Střih:

Tim Squyres

Scénografie:

Steve Rosenzweig

Kostýmy:

Michael Clancy
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (22)

 • Bluntman
  ****

  (KDV) Ang Lee předtím, než ve Spojených státech začal natáčet především literární adaptace a slavit obrovské komerční i kritické úspěchy za pozvednutí žánru wuxia, natočil volnou asijskou trilogii, která se zabývala vztahem odlišných kultur a pojetím tradic v rámci nich. „Prostřední“ část – SVATEBNÍ HOSTINA – pak bývá vnímána v kontextu TLAČIT RUKAMA a JÍST, PÍT, MUŽ, ŽENA a je upozorňováno na to, že si díky ní otevřel dveře do Hollywoodu, když tematizoval vztah Asie – USA a postoj k homosexualitě, což mu vyneslo nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film._____ Takové vnímání se dá ale přepólovat a chápat SVATEBNÍ HOSTINU jako první část volné „queer“ trilogie, jejíž následující díly by byly ZKROCENÁ HORA a ZAŽÍT WOODSTOCK. V rámci dané trilogie demytizuje to, co je s danou (sub)kulturou spojováno (tchajwanské svatební hostiny a lpění na tradicích, machismus westernového prostředí a nekoordinovanost akce se zdánlivými liberálními základy) a zároveň přepracovává konvence romantického, westernového a coming-(out)-of-age (sub)žánru._____ V roce PHILADELPHIE se může jevit jako kalkul, když někdo přijde s ukázáním „výsledku víc jak 500 let trvajícího potlačení sexuální identity“, jak prohlásí Ang Lee v cameo roli a dá tak návod na čtení celého snímku. Se znalostí dalších queer titulů tvůrce je ale patrné, že se jedná o jedno ze stěžejních témat celé Angovy filmografie a na místo midcultové exploatace a podtrhávání hloupých stereotypů, které charakterizují po napravení si medální image Jonathana Demma (MLČENÍ JEHŇÁTEK) a akademickém uznání prahnoucí PHILADELPHII, SVATEBNÍ HOSTINA nabízí vzhledem k době vzniku a uvedení do kin docela odvážně alternativní rodinný model.(22.5.2011)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film. . . . . Zlatý Medvěd(9.3.2004)

 • T2

  Rozpočet $1miliónTržby USA $6,933,459Tržby Celosvetovo $36,933,000(9.5.2010)

 • mandes

  rozpočet : $1,000,000 tržby americké : $6,933,459(14.12.2006)

 • ORIN
  ****

  Velmi inovativní tematizace Anga Lee klasického asijského modelu rodiny (typicky patriarchální vzorec), v tomto případě otec jako hlava rodiny, matka starající se o domácnost a syn jedináček, který se nicméně v dospělosti osamostatní a odstěhuje se do USA, přesto rodiče synův život v mnohém ovlivňují a neustále se mu snaží najít vhodnou manželku (dobrý původ, dostatečné vzdělání, stejné vyznání a rasa - jakékoli odlišnosti jsou nepřípustné). Ang Lee ve Svatební hostině tradiční rodinný vzorec důmyslně porušuje - syn s homosexuální orientací, který má navíc ještě amerického přítele, fingovaná svatba a především bolestné ale racionální přijetí skutečnosti oběma rodiči, kdy se se synovou orientací paradoxně lépe vyrovnává otec nežli matka.(16.6.2011)

 • molotov
  *****

  Vynikající film na téma, z kterého by se dala jednoduše udělat ztřeštěná komedie a to fingované svatby. Film je většinou vážný a působí velmi realisticky. Optimistický závěr mě moc potěšil. Výborný film.(14.10.2007)

 • JANARYBA
  ****

  Ať v poslední době vezmu do ruky jakýkoli film, tak "nějakou náhodou" se v něm objeví téma homosexuality. Vůbec jsem netušila, že Ang Lee takové téma točil ještě před Zkrocenou horou. Ale ať se k tomu přistupuje jakkoli - tady čínští rodiče až dojemně tolerantní, každopádně není pochyb, že je ideální , když se kluci nemusí nutit do toho, aby chodili s holkama a holky, když chodí s klukama. Pokud nastane nějaká jiná kombinace, každopádně ti jedinci pak mají těžký život i v sebetolerantnější společnosti.(22.9.2008)

 • Disk
  *****

  Ang Lee je mistrem ve vykreslování rodinných vztahů. Jeho Svatební hostina budiž důkazem. Místy vtipné, poslední čtvrtina jede na vážnější notu, ale v žádném případě nejde o citovou vyděračku. SPOILER: Waj Tungův coming out před jeho mámou je jeden z nejlepších, které jsem kdy viděl. KONEC SPOILERU Dost neklišoidní záležitost, která i dnes dokáže příjemně překvapit. Už tady se objevil Angův cit pro křehkost a citlivost pro vážné situace, které ale nejsou vyhrocovány do extrému a netlačí se zde na pilu a to i v homosexuální oblasti, kde gayové jsou vykresleni jako lidé se zcela běžnými a rodinnými radostmi a starostmi. Jaký velký rozdíl oproti strašné Philadelphii, která vznikla ve stejném roce...(9.5.2012)

 • Deschain
  ****

  (Lumiere - 1.11.2018 - dozvuky Taiwanskej sezóny a Festivalu Inakosti)(4.11.2018)

 • jhrasko
  ****

  OK, Ang Lee. Ale Heath a Jake boli lepší:-)))(27.1.2009)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

 • Terva
  ****

  Kamera : Jong Lin. .....Hudba : Mader - teď 24.10 2013 tady mám hudbu a kameru, která není uvedena víše. Jen jak ji tam nějakej chytrák dopíše, bude můj komentář smazán.(25.4.2011)

 • Marci
  *****

  Jeden z filmů Anga Lee na téma homosexualita - na rozdíl od Zkrocené hory pojatý optimističtěji. Závěr filmu - pochopení a odpuštění bez zbytečného vysvětlování mě dostal.(25.2.2007)

 • kaylin
  ****

  Ang Lee mě tímhle filmem docela překvapil, ale on je prostě ukázkou režiséra, který zvládne dobře natočit v podstatě jakýkoli žánr. A tahle homosexuální komedie je podaná tak krásně lidsky, že vás prostě musí bavit. Není to tak vtipné, jak jsem očekával, ale právě lehkost humoru a celkového pojetí vás dovedou odzbrojit.(8.3.2016)

 • d-fens

  ocenenia : Oscar 1994 - Nominácia na najlepší zahraničný film(1.2.2012)

 • easaque
  ****

  nostalgické 4* tak tohle je můj první gay film, takže z nostalgie mu nemůžu dát méně. Sice je to minimálně 15let, co jsem ho neviděl, ale pamatuji že se mi líbit a pouštěl jsem ho i rodičům, aby pochopili jak se člověk cítí a proč to skrývá před svými nejbližšími. Prostě milá romantická komedie, kterou si určitě někdy rád zopakuju a věřím, že nezklame. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](15.8.2018)

 • zette
  ****

  Zajimave a citlive pojaty film o miseni dvou kultur, v tomto pripade taiwanske a americke. Pak urcite zaujme vztah rodicu ke svemu synovi. Muj paty film od Leeho, ktery jsem videl a musim konstatovat, ze je zatim jeho nejlepsi. Skoda garazove nahravky, kterou jsem mel k dispozici, no dala alespon vzpomenout na dobu, kdy vznikl tento film:-).(14.3.2015)

 • toma.baza
  ****

  Wai je Číňan a homosexuál, žije deset let v USA, má americké občanství a přítele Simona, se kterým žije 5 let. Jeho rodiče na Taiwanu nic netuší o jeho homosexualitě a stále mu dohazují nové a nové nevěsty. Jednoho den Waiovi dojde trpělivost a rozhodne se, že se naoko ožení s Wei-Wei, Číňakou z pevniny, která potřebuje získat zelenou kartu. Situace se začíná komplikovat, když se Waiovi rodiče rozhodnou, že si synovu svatbu nesmí nechat ujít a vypraví se za ním. *** Docela dobrý film s částečně předvídatelným dějem.(12.9.2005)

 • danecek24

  51. Zlatý Glóbus za rok 1993 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film - Taiwan(13.12.2008)

 • kersten
  ****

  Som rada že sa tohoto námetu nechytili američania. Tí by z toho spravili super bláznivú fekálnu komédiu na čele som Sendlerom alebo Stillerom. Takto to malo celkom realistický dej, nevtieravý humor. Celých 106 minút som si z chuti užívala.(15.6.2013)

 • muti
  ****

  Waj je mlady a bohaty cinan, ktory nie je schopny povedat svojim rodicom ze je gay. Oni mu teda zhanaju dievca na domacej zoznamke. Ked sa ich chce Waj zbavit tak im povie ze uz ma tajnu snubenku Wei Wei, ktora ale skutocne len potrebuje Zelenu kartu. Tymto sa to ale cele este len zacina pretoze rodicia prichadzaju okamzite do NY aby vystrojili tradicnu megasvadbu s rozpoctom do 30k$. na ich velke sklamanie sa mlady par snazi len o rychle "odbavenie formalit" bez svadobnych zvyklosti. Prichadza vsak ponuka ktora sa nemoze odmietnut a oslavy mozu zacat naplno. podari sa falosnym svadobcanom udrzat vsetko v tajnosti pocas svadobnej frasky? nezabudnime na Simona, ktory vystupuje v ulohe svedka, ktory sa musi nielenze prizerat na to ako sa jeho druh pompezne vydava, ale musi aj hasit nevestine neznalosti, kotre by ju mohli skompromitovat. Nevesta sa vsak rozhodla si celu maskaradu uzit.(17.9.2013)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace