Spirituál kvintet 2005 (TV pořad)

Hudební / Dokumentární

Česko, 2005, 119 min

Viktor Polesný

Poněkud zavádějící podtitulek tohoto dokumentu (ne koncertu!!!) jen potvrzuje, že tenhle pořad je (mírně řečeno) neskutečně matoucí. Na jedné straně se jedná o natočený recitál Spirituál kvintetu v roce 2005 k jejich 45 výročí + k tomu spousta povídání tehdejších i bývalých členů skupiny a ještě jednoho hosta. Dvanáct lidí sedí na lavičkách na zahradě a doplňují vzpomínání lídra kapely Jiřího Tichoty. Do jejich povídání pak proskakují ukázky písniček z naprosto různých dob s naprosto různými členy kapely (první vystoupení je z roku 1962 se čtyřmi zakládajícími členy), uvidíme kratší medailon k desátému výročí kapely z roku 1970 s názvem "Medailon k deseti letům" a pak tam dokonce proskočí na 30 minut pořad "Spirituál kvintet - Tvorba a osobnosti hudební skupiny" (http://www.csfd.cz/film/387714-spiritual-kvintet/), který byl natočen v roce 1990 ke 30ti letému výročí kapely a zase tu vzpomínají její členové na jejich 30ti letou společnou minulost. Další část dokumentu jsou úryvky z koncertu v Lucerně v roce 1995, koncertu Spirituál kvintet U svatého Salvátora (1993) a společného koncertu s Hradišťanem z roku 1997. Pořad končí vzpomínkou na tragicky zesnulého Karla Zicha a závěrečnou písní zase v rámci recitálu z roku 2005. Ucelenost tohoto pořadu je mi opravdu záhadou. Ale na druhou stranu je to krásné vzpomínání na jednu úžasnou kapelu, která už 55 let (i když pořad vznikl k jejím 45 narozeninám!) svou hudební produkcí obohacuje spoustu generací. Mezi dvanácti sedícími na zahradě jsou: Spirituál Kvintet ve složení Jiří Tichota, Jiří Cerha, Zdenka Tichotová, Irena Budweiserová, Jiří Holoubek a Dušan Vančura (dnes v roce 2015 však už není v kapele Budweiserová, v roce 2011 ji nahradila Veronika Součková a přibyl Pavel Peroutka), jako bývalí členové Eva Kriz-Lifková, Růžena (Helebrantová) Lieslerová, Jan Nedvěd a Jan Thorovský, jako hosté František Novotný a Jan A. Pacák.(13.8.2015)

Pro mě, jako člověka Spirituálem téměř nepolíbeného, celkem zajímavý a poučný dokument o historii kapely a zároveň slušný hudební zážitek. 80%(7.9.2015)