• Austrálie

Scénografie:

Réjean Labrie

Kostýmy:

Heather Neale

Příběh o tom, kterak se mladý chlapec v malém městečku Severní Dakoty spřátelí s potenciálně nebezpečným uprchlíkem, kterého si postaví do pozice svého otce. A ten chlapec je navíc hluchý. Co to znamená. Emoční příběh o podivném přátelství? No, jak se to vezme. Krapet je v tom znát použitý motiv snímku 'Dokonalý svět' (1993), kde se v obou případech ve své podstatě mladý chlapec vzhlédne k cizinci, který ve svém zájmu nemá daleko k použití násilí. A kterého samozřejmě nahání policie. Děj tak v plné parádě sleduje jejich vzájemný vztah, přednosti a nedostatky. Jako thriller není námět zpracovaný nejhůř, ale celkovému dojmu přeci jen kazí velice nízká dramatičnost a pomalé tempo. Zkrátka a dobře, občas to diváka přinutí si ledabyle zívnout. Ve scénáři sice jsou zajímavá místa, ale jich tak málo, že se velmi zdařile vytrácí z povědomí diváka. Herecké výkony jsou přijatelné, ale když je slabý scénář, tu správnou atmosféru to stejně bohužel nezvýšilo.(8.12.2019)

• kinderman

Scenárista si vzal patrně jako předlohu Eastwoodův Dokonalý svět, ale důsledně jej zbavil veškeré akce a humoru. Chlapce zbavil navíc i sluchu. Léto vyměnil za zimu, uprchlého zločince nepustil na cestu, nýbrž jej usalašil v hospodářské budově. Režisér se místo budování napětí soustředil na "artový" způsob vyprávění, výsledkem je film, který pocitově trvá dvojnásobek své skutečné délky.(13.10.2019)

Tak nevim, jestli na starý kolena měknu, ale tohle mě prostě dostalo, že jsem si po skončení musel dát něco tvrdýho (pro uživatele typu Verbal mám na mysli panáka). Nechápu, proč Logan Creran je zde uváděn až na šestém místě, když měl ve filmu hlavní roli, které se zhostil velmi působivě. Ono v deseti letech zahrát hluchého kluka, který má problémy s rodiči, není nic jednoduchého, i když v jeho věku jsem si na hluchého hrál taky. No, a jednoho dne ten hluchej kluk potká zraněnýho padoucha, kterej vyloupil místní banku a ten padouch se ke klukovi chová hezky, protože ho momentálně potřebuje. Na nějakej morální aspekt režisér ve svý prvotině v podstatě kašle, takže se zákonitě musej objevit rozporuplný hodnocení, kdy jeden dá hvězd pět a druhej odpad. Přestože nepatřím mezi milovníky dlouhých záběrů a natahovaných dialogů (zde ty dialogy zas tak dlouhý nebyly, protože sáhodlouhej rozhovor s hluchym by nezvládl ani Spielberg) tohle se prostě vůbec netáhlo, naopak to utíkalo rychlejc, než prostitutka před mravnostní policií.(13.10.2019)

• Tipko

Okrem toho horoskopu pekný film o hluchom chlapcovi, ktorý pomohol zranenému zlodejovi a napokon sa stali z nich priatelia. No pre lupiča to skončilo tragicky. Myslím že film riešil aj častú rodinnú dilemu, že tam, kde zlyháva autorita otca pred deťmi (najmä u syna), tak tam nastupuje priateľstvo detí k cudziemu človekovi.(2.11.2019)