Velký tah (koncert)

Hudební / Dokumentární

Československo, 1986, 81 min

Alexej Nosek

Komentáře uživatelů ke koncertu (2)

• kingik

Dávám dechovce dva, maximálně tři takty. Konec roku 1986, Silvestr, bohatě národem zaplněná Lucerna, hraje dechovka, vládne optimistická a veselá nálada. Co by ne, je zde i tombola, a nerozkradená. Už ale nevidíme, co se děje před Lucernou. Venku veksláci, pasáci, šlapky, hašišáci, esenbáci. Čili pestrý výkvět socialistického zřízení. Venku vládne smíšená nálada. Vekslák vydělal, esenbáci si zkouší džíny v průchodu, jenže šlapce je zima, je otrávená a o klienta dnes ještě nezavadila, tak ji následně "zabásnou" kvůli nezákonným aktivitám, hašišák má dlouhé vlasy, je odvezen též k výslechu. V sále Lucerny probíhá bujará taneční merenda. Zíma netuší, Bek netuší, nikdo v sále netuší, že o tři zimy dál bude všechno jinak. A dechovka jede od podlahy. Gult, Bláha, Kohoutková, Trnka a spol. zpívají, až padá omítka. A v mezičasech je dán prostor i mluvenému slovu, které zařídí imitátor Faltus, komik Sobota a zaskočí i Mimtrio. Krajně podezřelé bylo, když se do sálu nesměl vetřít jiný hudební žánr. I klasické písně jazzových autorů se dočkaly nelichotivého dechovkového aranžmá. A tak jsem přetrpěl ten ryzí nevkus, abych se ujistil, že dechovka je mrtvý hudební útvar a Barrandov má v tomhle retro zábavném pořadu velkého konkurenta. A abych nekazil náladu v sále, uděluji jeden bodíček. 1/10(31.12.2017)

Silvestrovská show roku 1986. Pepíčkem Zímou a Josefem Bekem moderovaná skoro hodina a půl plná pravé, nefalšované dechovky s několika vtipnými vstupy imitátora Václava Faltuse, sexuologa Luďka Soboty a trojicí dědků Skopečkem, Trojanem a Lipským. V krátkém výstupu účinkuje také Jiří Lír. Ať už nám dnes dechovka něco říká či ne, jedno se musí nechat. Lidé se v sále Lucerny bavili, nefalšovaně smály a nic nevypadá aranžovaně, jak to v mnoha pořadech dnes bývá. I proto hodnotím tento pořad poměrně nadprůměrně, i když dnešním divákům už to asi nic moc neřekne. Ovšem pro starší generace rozhodně vděčný pořad.(9.1.2018)