Barový muzikant Milan (J.-M. Barr) si prochází vztahovou krizí s manželkou Táňou (O. Simonova), způsobenou jeho odhalenou nevěrou. Přes to se ale musí oba v tuto chvíli semknout, neboť jejich dcera Lenka (S. Hladká) se minulou noc nevrátila z venkovní party, na které oslavovala své šestnácté narozeniny. Nikdo z jejich přátel, co s ní byli, o ní ráno nic neví. Jen to, že odešla sama a předčasně. Rodičům nezbývá než doufat a spolehnout se na policii. Jejich naděje na nalezení se však postupně snižují vzhledem k nikam vedoucímu vyšetřování, kterému velí poručík Varga (M. Ondrík), a i rodičům je zcela patrné, že chlapci, co byli onu noc s Lenkou, něco tají a navzájem se kryjí. Zoufalému otci tak dojde trpělivost a vezme spravedlnost do vlastních rukou. (Česká televize)

gogo76

Som rád za každý nový slovenský film, ale tento mi je nejakou záhadou. Prečo točí ukrajinský režisér film na Slovensku s francúzkym hercom v hlavnej úlohe??? Hmm..., nič proti tomu, len je to u nás zatiaľ veľmi ojedinelé. Chcel by som písať chvály, ale tento film iba ako letný vánok pripomína veľmi známy film Denisa Villeneuvea - Zmizení. Herecky dobre zahrané, aspoň hlavné úlohy teda, zvyšok je na tom dosť kolísavo, ale asi najviac by som vytkol zvuk resp. dialógy, ktoré kritizujem pravidelne. Ja neviem, ale pri starších slovenských filmoch sa mi nikdy nestalo, aby som nerozumel , čo herec hovorí...V nových filmoch sa mi to stáva pravidelne. Herci neotvárajú ústa, neartikulujú a často sa mi stáva, že mrknem na manželku a pýtam sa "čo povedal??" a ona rovnako..."neviem"...Aj u mňa vychválený Milan Ondrík za film Nech je svetlo má v tomto smere čo zlepšovať. Mohol to byť celkom fajn film keby..., bol herecky presvedčivejší( v menších úlohách), temnejší a v dialógoch viac zrozumiteľnejší a údernejší. 50%. ()

Malarkey

Kdo to vymyslel? Slovenský film, který točí Ukrajinec a v hlavní roli je francouzský herec a režisér Jean-Marc Barr? Zajímavé. Pravda ale, že s tou mládeží jsem měl co dělat, abych jí ustál. Vadila mi ta drnost včetně hiphopové hudby, která jde totálně mimo mě. Na druhou stranu to mělo neotřelou, až mysteriózní atmosféru. Na úkor současné slovenské produkce spíš nadprůměrnou, než průměrnou. Příběh byl ale ničemný a Jean-Marc Barr to svojí divností úplně zachránit nedokázal do vyšších kruhů kvality. ()

Radko

Alfred Hitchock v slávnej knihe rozhovorov s Françoisom Truffautom povedal, že môžete mať akéhokoľvek výnimočného herca, no ak je scenár o ničom, môžu sa herci snažiť koľko môžu, film nijako nezachránia. Pivnica je toho žiarivým príkladom. Tvorcovia zaangažovali do titulnej úlohy známeho francúzskeho herca, jeho manželku stvárnila ruská herečka, v epizódnej úlohe opilca sa predstavil Roman Skamene z Česka. Nič nepomohlo, ani ruský režisér. Scenár je totiž deravý ako noty na bubon. Užívateľ anderton trefne poznamenal, že toto je voľne zameniteľné za akúkoľvek epizódu lokálneho kriminálneho seriálu. Jalový scenár, nikam nevedúce cesty autom, klišé na klišé. Aký psychologický ponor? Do čoho? Leda tak do hnusného scenára. Navyše, herecký "výkon" rapera Dalyba neskutočne iritoval. Niečo tak amatérske som dávno nevidel. A ešte: manžel (Jean Marc Barr v parochni vyzerá ako dlhánsky slovenský hudobník Marián Grexa) na začiatku vypaľuje na gitare odvážne sóla, no na koncertoch hráva ako klávesák podpriemerné, diskom bachnuté verzie piesní Paľa Hammela. ()

Radek99

Námětově jde o variaci brilantního mrazivého Zmizení Denise Villeneuvea, formálně sice ne tak vycizelovaného, ovšem tohle koprodukční slovensko-ruské spíše komorní psychologické drama má něco do sebe...příliš nechápu to místní podhodnocení...trochu mi vadily jen ty ne úplně dotažené postsynchrony a ne úplně povedený dabing ústředního hereckého páru, ale jinak tenhle film u mne překvapivě fungoval... ()

Slarque

Tenhle film není špatný. Europuding obsazení přináší víc problémů než užitku, ale vypadá to, že Olga Simonova je režisérova dvorní herečka a Jean-Marc Barr je jako stárnoucí rocker naprosto uvěřitelný. Asi to mělo být psychologické drama, i když až příliš pošilhává po kriminálním thrilleru. Bohužel mi připadalo, že psychologie tu občas funguje tak, jak se scenáristovi zrovna hodí. A úplně pitomá je scéna, kdy manželka sleduje muže nejnápadnějším autem v kraji, a on si ničeho nevšimne. ()

• Autor původního scénáře, slovenský spisovatel a scenárista Richard Pupala, není ve filmových titulcích uveden a zřejmě se od výsledného tvaru distancoval. Jako spoluautor scénáře býval uváděn také Marian Puobiš. V titulcích tak není uveden žádný scenárista. (SONY_)