Sklep

Podval

Cellar

Slovensko / Rusko / Česko, 2018, 114 min

• Arsenal83

Najhoršie je, keď do roly 16-ročnej puberťaky vyberú už len ksichtom evidentne oveľa staršiu herečku. Aby som nikoho nezmiatol, hovorím konkrétne o Simonette Hladkej, viem, že tu je ťažko hovoriť o herectve, ale tak to tu napísali. Ale dali jej koženku, takže cool, už nemusí hrať len v Susedských prípadoch, môže svoje drevené pohyby veselo prezentovať konečne aj v zahraničí. Dabing je príšerný, niekedy sa ani netrafia do otvorených úst herca. Ondrík, hoci sa hodí skôr do roly zločinca, tu hrá o tri galaxie pred ostatnými a taký otec s matkou a ten blbý chlapec to je len spolok ochotníkov. Po polhodine nastáva vyšetrovanie a keď všetky tie nedostatky prekusneme, začíname byť zvedavý aj na koniec. Dostaneme však okopírovaný záver zo známeho amerického filmu.(12.9.2019)

Komorní psychologické drama, želbohu na téma, které známe ze Zmizení. Úspěch to podle mě mít nebude, jelikož divák na to běží jako na kriminálku. Dostane se mu vynikajících hereckých výkonů, které ale masového diváka nebudou zajímat, jelikož on chce akci a rozhodně je mu fuk, jak se cítí nešťastný rodič, ztracené dcery. A to je škoda. Jean, Olga i Milan Ondrík hrají skvěle! Vejvodovou nesnáším, sem se tedy hodila. Kamera skvělá, lokace na vyhnálkově jsou výborné, atmosféra velmi dobře vystihnutá, dobrá režie a scénář? To je těžko, je totiž obšlehnutý. Každopádně vedle slovenských kravin (slátanina Únos a pro mě nedívatelná Čára) je Sklep povedený film. Možná proto, že je koprodukční.(27.9.2018)

• Quen11

Najväčší problém Pivnice je scenár. Ešte zo začiatku sa jedná o priemerný úvod, ktorý je aspoň nabitý dejom a pomerne slušnou technickou stránkou (Až na zvuk!), herci sa snažia a sú dobre obsadený, no ich výkony sú z väčšej časti pochované hrozným dabingom. Akonáhle Lenka zmizne a začne pátranie, začíname vidieť chyby scenáru. Od tohto momentu detektívne pátranie nikde nevedie. Postavy sa pri pátraní akoby celý čas točia v jednom kruhu. Divák pomaly stráca motiváciu sledovať dej ďalej, pretože sa nikde neposúva. Nedostávame sa postupne z bodu A do bodu B. Pátranie začína na bode A a pri priznaní Lukáša skočí na Z. Pri scéne ako Milan zavrie Lukáša do pivnice, som mal pocit že sa začalo to na čo sme čakali, no reálne postava Milana len nahradí detektíva. Chodí za tými istými ľuďmi a pýta sa ich takmer tie isté otázky. Samozrejme nedostáva odpovede. Postavy v tomto filme pri svojom vyšetrovaní takmer na nič neprídu. Aj tým stráca divák po hodine záujem o to, kde bude dej ďalej smerovať. Scenár filmu pôsobí v niektorých momentoch tak prázdne, až som mal pocit že bol nasilu vyplnený úplne zbytočnými a zdĺhavými scénami. Opakované jazdy autom, pri ktorých nevieme kde postavy idú, ale hlavne, že sú podkreslené dramatickým soundtrackom, alebo scény v ktorých postavy len fajčia cigarety. Najlepšie to definuje asi scéna, v ktorej Milan sleduje vo veľkom celku kotúľajúce sa poleno. Tento záber trvá 10 sekúnd. Absencia komplexnejšej detektívnej zápletky by mohla byť zachránená fungujúcou vzťahovou drámou ústrednej dvojice. Avšak na to aby to fungovalo sa o postavách dozvieme príliš málo. V treťom, najemocionálnejšom akte som bol už tak unavený z nikam nesmerujúcej detektívnej zápletky, že som už len chcel aby film skončil. Je to škoda, pretože vizuál nie je zlý a herci sa veľmi snažia. Film sťahuje dole scenár, ktorý tu je hlavným problémom a ktorý je pri takomto type filmu veľmi dôležitý. Taktiež znepokojuje fakt, že dej filmu až podozrivo pripomína geniálny mysteriózny thriller Denisa Villeneuva – „Prisoners“.(10.12.2018)

Skvelý námet, bohužiaľ, od ideálu to má ale ďaleko. Zmiznutie dcéry, veľa otáznikov, zamknutie a mučenie hlavného podozrivého v pivnici, šokujúce rozuzlenie. To všetko film mohol hrotiť, žmýkať, hrať sa s týmito aspektami, čím sa mohol stať parádnym thrillerom. Často sa však len naťahoval, akoby len vypĺňal čas a do extrémnych situácií, do ktorých sa mohol/mal dostať, sa nedostal. A niektoré herecké výkony to taktiež veru vôbec nepotiahli. Veľká škoda.(10.10.2018)

Slovenské drama, které zřejmě mělo ambice stát se světovým, ale výsledek spíše odpovídá dílu televizního kriminálního seriálu. Rodinné drama, kriminálka, psychologický thriller….tak nějak od všeho trochu a tak trochu nic z ničeho. Naprosto zbytečný Barr…..myslím, že nějaký slovenský herec by to zvládnul taky a dost možná přirozeněji. Za vlasy přitažený vyšetřovatel (Milan Ondrík). Docela mne bavila Simonova (i když to angažování zahraničních herců moc nechápu) a mile překvapil Dalyb (četl jsem na jeho herectví různorodé komentáře, ale za mne OK). Ale v pointě slušná syrovátka, u které se mohlo na některých aspektech ještě zapracovat a některé úplně překopat.(3.2.2020)