Jeruzalem

Horor

Izrael, 2015, 94 min

Doron Paz, Yoav Paz

Doron Paz, Yoav Paz

V Svätom Písme sa píše o tom, že na svete sú tri brány do pekla: jedna v púšti, druhá v oceáne a tretia v Jeruzaleme. Do tohto mesta odlieta aj američanka Sarah (Danielle Jadelyn) so svojou kamarátkou Rachel (Yael Grobglas). Otec Sarah kúpil pre tento trip nové inteligentné okuliare, pomocou ktorých s ním môže Sarah komunikovať a taktiež používať rôzne aplikácie, ktoré v zahraničí potrebuje. Zo začiatku sa dievčatá na svojom výlete parádne zabávajú. Uprostred jednej noci sa však nad mestom začnú objavovať stíhačky, ktoré začnú mesto bombardovať. Sarah so skupinou preživších sa spoja a rozhodnú sa z mesta utiecť. To sa im ale nepodarí, pretože mesto je uzatvorené. Nezostáva im nič iné, ako boj s dávnovekými temnými silami, ktoré sa prebudili počas tejto noci, aby sa pomstili svetu. - Je velká škoda, že JeruZalem sa vydáva za čistokrvný horor, ale prevažujú v ňom skôr akčné prvky. A to je podla mňa dôvod, prečo nenaplnil svoj obrovský potenciál. Príšery vyzerali perfektne a mali výzor, ktorý pôsobil velmi dobre, lenže dostali naozaj velmi málo priestoru. Tvorcovia uprednostnili skôr naháňačky úzkymi uličkami a prestrelky, čo bolo skôr na škodu. Found Footage koncept nepôsobil vôbec zle, keďže technika fungovala dobre a až na pár krátkych momentov bolo všetko prehladné aj napriek tomu, že sa velká časť tohto hororu odohrávala v tme. Postavy sú velmi dobré a zmiešanie kultúr na mňa urobilo fakt dobrý dojem. Yael Grobglas je ohromná kráska a dúfam, že po JeruZalem na horor nezanevrie, a ešte ju niekedy uvidím. Cudzinci mali fakt silné charaktery a pripomínali mi to, keď mi otec hovorí svoje zážitky z Iránu, a nikdy nezabudne dodať yalla, aj keď sa vraj Izrael a Irán nemajú vôbec v láske. Stret kultúr sa mi páčil a musím povedať, že v mestských častiach, v ktorých je tento horor natočený, by som sa nechcel stratiť ani uprostred dňa. Opieranie sa o náboženskú tématiku okrajovo bolo podla mňa dobrou volbou, pretože sa v JeruZaleme stretá množstvo pohladov na vieru a rôzne biblické úkazy, čiže tento kontext nebude podla mňa pôsobiť otravne na ludí, ktorí tieto veci zrovna nemusia. S JeruZalemom som v podstate spokojný, pretože zvolené prostredie ukázalo v horore znovu niečo nové, a štýl natáčania bol taktiež velmi zaujímavý. Počas tohto týždňa sa to na hororovej scéne celkom slušne rozbehlo, takže mám velkú radosť.(24.1.2016)

• pornogrind

Úvod mě celkem chytil a navnadil mě na celkem slušnou hororovou podívanou. Pak ale přišel prostředek filmu, kterej byl v podstatě o ničem, ale pořád se to dalo vydržet. Vše pohřbila až závěrečná část. To byla neskutečná 3,14čovina. Takový fantazmagorie jdou mimo mě. Za sebe říkám nebrat. Nebýt povedenýho začátku dám jasnej odpad.(5.7.2017)

Průměrný FFko, který je spíš mysteriózní než hororový, ale atmosféru docela má a hlavně to není ruční kamera s rozpočtem 10k dolarů. Scénář měl ve svých jednotlivých etapách větší potenciál, ale koukatelný to je. Mnohem lepší něž The Pyramid. 60%(25.1.2016)

• Beckett51

Atmosféra hodně fajnová, nápad taky super (připomnělo mi to hru Jericho, což je fajn), ale totálně to zasíraj efekty dělaný v Malování a postavy, který se chovaj, jak kdyby nikdy nebyly na výletě. Korunu tomu dodává závěrečná scéna, kdy člověk čeká, že tvůrci aspoň upustí na fantasii a vono velký nic. Škoda.(26.1.2016)

No na jednej strane úplna hovadina, s množstvom nelogických činov postáv, ale zas, musím priznať, že som sa celkom bavil a veľa sa aj nasmial.. čo pri horore nie je zrovna chváleniahodné, nemám pravdu? A však čo, nejaký účel to u mňa splnilo, aj keď úplne odlišný ako malo. Ale v rámci prehliadky Jeruzalemu by mali byť spokojní všetci. Uvidíte z neho dosť, takže v podstate môžeme Jeruzalem označiť aj za turistickú prehliadku.(23.3.2016)