Yellowstone

USA, (2018–2023), 45 h 19 min (Minutáž: 37–93 min)

Kevin Costner, Kelly Reilly, Dave Annable, Kelsey Asbille, Wes Bentley, Gil Birmingham, Ian Bohen, Luke Grimes, Cole Hauser, Jill Hennessy, Danny Huston (více)

Série(5) / Epizody(53)

Původní dramatický seriál zachycuje rodinu Duttonových v čele s Johnem Duttonem (Kevin Costner), která ovládá největší dobytčí ranč ve Spojených státech. Uprostřed měnících se aliancí, nevyřešených vražd, starých ran a těžce získávaného respektu je ranč v neustálém konfliktu se svými sousedy – rozrůstajícím se městem, indiánskou rezervací a prvním americkým národním parkem. (Paramount Network)

HonzysKISS

Pecka!! Pokud hledáte seriál pro opravdové chlapy, tak je to tento. Protože je to western dnešní doby. Kdo si myslel, že kovbojové už nejsou in, tak ať se kouknou na Yellowstone. Hlavními směry jsou přenádherná příroda, úžasné ranče, několik druhů skutečných zvířat a moc příjemná muzika. Prostě velký klid, žádné velkoměsto. Já nejsem nějak extra milovník těchto předností, ale sakra díky seriálu bych si takový život chtěl vyzkoušet na vlastní pěst. Kevin Costner je stopro zaslouženým tahounem. Je to přesně ten tvrdý tatík, který se snaží bojovat o ranč a chránit ho před indiány, novináři, turisty, odbory nebo jinými státními byrokraty. Slova jsou absolutně na místě, protože politika hraje velkou roli. Sledování tohoto neustálého boje je vážně zajímavé. Především když se jedná o staré indiány, kteří jsou neustále naštvaní, že před stovkami let přišli o území. Právní spory jsou tu pěkně napjaté. Tvůrce Taylor Sheridan to má dobře promyšlené, protože jeden ze synů hlavní postavy je skvělým právníkem. Ale pozor, občas přijde i na krev. Ačkoli hlavní příběh o „dobývání území“ je tu spíš vedlejší. Většina tvůrčích záměrů je o tom, aby diváci sledovali, jaký může být život na ranči. Naštěstí je to opravdu paráda a snad všechny postavy jsou tu správně charakteristické. Třeba drsňák Rip, který je pravá ruka šéfa a jde z něj opravdu strach. (Tedy, dokud si nesundá klobouk a brýle, potom se začne culit a jde vidět, že je to taky člověk.) Nebo když jsem psal, že je to seriál pro chlapy, tak si tu stopro najdou místo i ženský. Protože je tu taková nebezpečná mrcha Beth, ze které si musí vzít respekt každý. Její herečka to hraje tak skvěle, že bych ji snad ani nechtěl potkat v reálu. Akorát by mě pěkně setřela nějakou svojí hláškou. Ovšem všechno je takto geniální díky tvůrci Sheridanovi. Nevím, jak to říct, ale jako bych měl opravdu pocit, že v backstage opravdu je a celé to sleduje. Jako že jasně, že je, ale tady je to fakticky cítit. Co se týče ranče, můžeme tu narazit snad opravdu na vše. Starání se o zvířata, jak připoutat koni sedlo, chytání krav, ochočování, různé soutěže jako třeba rodeo, uklízení hoven atd. Co jsem si všiml, tak v každém díle zazní i mnoho motivačních mouder. Někdy je to možná otrava, ale dává to smysl. Normálně mi to v seriálech vážně vadí, ale tady ani ne. Co má tento skvost za velký mínus je to, že se po delší době může stát repetitivním. Je to takový typ seriálu, kde se v každé sérii objeví noví protivník a musí se najít způsob, jak ho zastavit. Naštěstí platí to, co jsem psal, a hlavní příběh je tu spíš vedlejším. Potom mi tu vadí některé chování postav. Klasika, někdo se stále bezvýznamně hádá, tamten se zase nemůže rozhodnout na jakou stranu se přidat nebo vztah nějakého páru začne být idiotský. A abych se přiznal, trochu mi začalo být i divný, že v pozdějších sérií už to přestávalo být reálné. Myslím tím až moc nezákonných potyček a všem to prochází. Zajímavější mi přijde ten formálnější boj. Co musím zmínit, tak je skvělé, že existuje prequel, který je fantasticky propojen. 88/100 () (méně) (více)

T2

Na dobytkárov Duttonovcov si teda neradno vyskakovať.  Taylor Sheridan je až dosť krute neohrabaný tvorca a scenárista, čo ho samozrejme predáva. Vytvoril obrovské impérium okolo rodiny Dutton, je neskutočné rozsiahle až priam kultového rozmeru. A ani v jednej etape ich rodokmeňu nestráca nič na sile. Dokáže stále niečim prekvapiť, doslova na drzovku pohlcuje pozornosť.  Máme tu hneď niekoľko výborných postáv, ktoré dokážu príbeh niečim poriadne okoreniť, prevažne štipľavo. Môžeme ich obdivovať ale aj nenávidieť za ich postoje, skutky, za ich oddanosť rodine a skalopevného chránenia "ich" Yellowstonu.  /90%/ ()

boo-boo

Jediná telenovela, ktorú kedy budem pozerať aj keby mala 5000 dielov. Taylor Sheridan zhruba v Hell or High Water prvýkrát trafil moju strunu a odvtedy si môže točiť čo chce, je to proste pre mňa. Rozmáchlosť Yellowstonu je pravé megalomanstvo, najsilnejší je ale podľa mňa v príbehoch neduttonovských postáv, ktoré si životom na ranči prechádzajú a rôznym spôsobom poznačené idú ďalej, pričom vo väčšine prípadov sú ich cesty nečakané a fandiť sa dá prakticky každému. Samotní Duttoni sú možno trocha plastelínoví a miestami až príliš nadpozemskí, ale to tiež svojim spôsobom slúži cieľu, keďže divák sa viac než čo iné cíti ako ich pozorovateľ a to je pre rozprávača Sheridanovho typu najvďačnejšia rola (viď Sicario). ()

CinemaRanger

Perfektní příklad vítězství formy nad obsahem. Výborná technická stránka – ano, krásně se na to kouká. Ale to by u tak opěvovaného seriálu nemělo být všechno.(Ikdyž například první Avatar dopadl přesně takhle.) Ač mají herci co hrát (páč Sheridan psát postavy umí) a odvádí skvělou práci, jsou většina postav nesympatičtí čuráci, ke kterým si nedokážu vybudovat vztah. Jedinou výjimkou je Luke Grimes se svojí krásnou manželkou a synem. Sheridanův scénáristický um tentokrát neplatí u děje. Celé to má atributy telenovely. V první sérii se skoro každou epizodu něco děje. Jenže velmi nahodile, na sílu a chvílemi zachází až do absurdna. Navíc dění v rámci série je nekonzistentní a díly působí antologicky. Finální hřebík do rakve je finále, které startuje celý děj od znova a je spíše druhý pilot. Následné série 2-4 jsou ovšem ještě horší. Motáme se kruzích, mnohdy se za celou sérii nikam neposuneme a na nějakou větší akci čekáme až do pilotu 4. řady, načež se zase nic neděje. Tvůrci už netuší kudy kam a snaží se udržet naživu seriál, který dávno odvyprávěl všechno, co mohl. Pátou řadu jsem zatím neviděl, počkám si až vyjde celá. Obrovské zklamání! V 1883 je Sheridan úplně někde jinde. ()

Katie88

Když se to vezme kolem a kolem, Yellowstone jako takový nepřináší mnoho nového - rančerský život, kovbojové, inidáni, rezervace, PŮDA, které s sebou nese další asociace, to vše tu už bylo v rámci westernů. A přece jen něco nového dostáváme; ve světě, kde se točí spousta seriálů na různá témata, moderně – westernový seriál chyběl. Yellowstone jde navíc do hloubky. Příběhy a osudy jednotlivých postav jsou docela drsné a postupně se divákovi skládá celý obrázek a dostává odpovědi. Místy člověku syrovost postav leze na nervy, ale vzápětí musí obdivovat skvěle zahrané role. Postavu Beth Dutton nelze na 100% milovat, ale vlastně ani nenávidět… Rozhodně stojí ještě za zmínku úžasná krajina Montany s výhledy na Rocky Mountains, která dotváří celkový dobrý dojem. Bez ní by to byl možná i lehce podprůměrný seriál. ()

• V závěrečné scéně této epizody mají bratři Beckovi na stole rozložené fotografie členů Duttonovy rodiny, včetně dat jejich narození. U většiny z nich se toto datum přesně shoduje s herci, kteří je hrají. (Crust)
  • V epizodě si zahrál roli obchodníka s koňmi samotný tvůrce, scenárista a režisér Taylor Sheridan. (Punisher)

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

20.09.2023

Ještě začátkem roku platil Yellowstone za jeden z nejsledovanějších a díky péči scenáristy Taylora Sheridana (Sicario, Wind River) taky nejstabilnějších seriálů v Americe. Jenže s tím, jak… (více)

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení