Žiju Dunajem

(TV film)
  • Slovensko Žijem Dunajom

Každý člověk, který se narodí na horách, u moře nebo řeky, získá k tomuto prostředí silné pouto. U filmaře Braňa Molnára vznikl silný vztah k řece Dunaj. S dědečkem chodil k řece na ryby. Už jako malý chlapec se učil plést rybářské sítě, proutěné koše nebo dožínkové věnce. Kdysi ještě v jeho vzpomínkách nepoznamenaná řeka plná ryb a okolní dunajská příroda se ale už změnily. Přesto se rozhodl zapátrat s kamerou po ztraceném kouzle. Po deseti letech vznikl dokument, díky němuž do tohoto koutu planety můžete nahlédnout i vy. (Česká televize)

Arsenal83

Krásna hudba, nádherný vizuál, podmanivý hlas rozprávača. Nečakal by som, že z takéhoto dokumentu sa dá vytĺcť taká atmosféra. Skvelá práca: https://dokumenty.tv/ziju-dunajem-zijem-dunajom-dokument/ ()

Copacabana

,,Tati, aha aká špinavá voda.’’ Tak túto vetu som započula v MHD na nábreží Dunaja z úst malého chlapca. ,,No,hej.’’ to bola odpoved tatina. Rieky, ktorých sútokom vzniká Dunaj pramenia v Alpách a jeho voda pochádza z alpských ľadovcov. A ak sa nemýlim aj Evian má povod tiež v ľadovcoch. Tým nechcem povedať, že vody z Dunaja na nábreží by som sa napila, to nie. Je to iba jednoduchý príklad ako sa dá na veci pozrieť z oboch strán. Aby som sa ešte vrátila k tomu chlapcovi, mojou odpoveďou by asi bol tento práve tento film Žijem Dunajom. Predostiera scenérie, aký bol Dunaj kedysi, pred zásahom človeka, ukazuje jeho nedotknuté zákutia, unikátnu vnútrozemskú deltu, ale i príklad tejto rieky ako zimoviska pre rozne druhy vtáctva. Dáva však pohľad aj na tú naozaj ‘špinavú/znečistenú vodu’ ktorá je bohužiaľ smutným svedectvom o tom, kam by stav tejto rieky nemal dospieť. ()

Autogram

Pocitový dokument s krásnymi obrázkami prírody okolo Dunaja. Autor sa vyznal zo svojej lásky k Dunaju a k pôvodnej forme prírody bez znetvorenia človekom. Priznáva aj niekoľko pozitív vodného diela, ale prevažuje postoj negatívny, trochu sa tak prevtelíme do vodného vtáctva a jeho pohľadu na vec. Veľmi vydarený dokument. –––– Čoraz väčšmi ma zraňuje pohľad na odpad vznášajúci sa na hladine. Je ho čoraz viac. Konzum akoby skonzumoval zdravý rozum. ()

nascendi

Pekné obrázky, citlivý komentár s nezanedbateľnou prímesou nostalgie, drobnosti, ktoré by dokázali vrátiť krajine jej pôvodný ráz - to všetko obsahuje tento pozoruhodný a veľmi osobný dokument. V jeho pozadí sú neprehliadnuteľné príklady toho, ako človek svojou chamtivosťou a bezohľadnosťou narúša vekmi vytváranú krehkú rovnováhu prírody dunajských lužných lesov. ()

Marze

Autoři si dali záležet na překrásných, až uměleckých či meditačních  záběrech. Lužní lesy jsou překrásné, pokud jsou vymýceny nepůvodní dřeviny zasazené lesníky. ()