Louvre v Abú Dhabí (TV film)

• Francie

Louvre Abu Dhabi - Naissance d'un musée

The Louvre Abu Dhabi, Genesis of a Collection

Dokumentární

Francie, 2014, 52 min

Bernard George

V titulcích filmu uvedeno: český název Louvre Abú Zabí - zrod muzea; originální název Le Louvre Abu Dhabi. Naissance d'un musée; rok výroby 2017.(10.12.2018)

Emiráty si za miliardu Euro koupily znalosti francouzských muzejníků, zapůjčili mnoho uměleckých děl z fr. galerií a na deset let jméno Louvre. Zdá se, že v ceně byl i tento dokument, který oslavuje architekturu nového Louvru a výběr a kvalitu umění v něm. Oslavuje tak moc, že nezbývá téměř čas na detaily o architektuře ani umění. Další víc propagační video než dokument. Přesto bych se tam rád někdy podíval.(20.11.2018)

Zajímavý dokument o velké moci peněz. Je skvělé se dívat na to, co dokážou v současnosti lidé vytvořit pokud mají k dispozici dostatek financí. Mám ale obavy, že tam ty památky nejsou v bezpečí. Oblast Arabských Emirátů neskýtá záruku, že při nepokojích dokáže ochránit shromážděné kulturní skvosty před útoky muslimských radikálů či raket. Ukázkou, jak si některé národy neváží své minulosti je Syrská historická Palmýra, která odolala času, ale útoky islámského státu se ji staly osudné. Snad bude její osud mementem pro budoucnost.(25.11.2018)