Fantazie

Nadčasové veledílo z dílny Walta Disneyho je báječnou směsí zvuku a obrazu, dnes navíc ve skvělé digitální úpravě! Na disku navíc naleznete objevné kometáře a zajímavé bonusy. Zážitek z filmu Fantazie tak pro vás dostane nový rozměr a generace diváků budou mít příležitost si tento hudební skvost užít jako nikdy dřív! Bez filmu Fantazie nemůže být žádná domácí kolekce Disneyho filmů úplná. Na vlastní oči spatříte hudbu, která ožije, na vlastní uši uslyšíte obrazy, které začnou zpívat, a srdce si tuto směs bude žádat znovu a znovu! (oficiální text distributora)

BrMikes

Toto je umělecké dílo. Sice je možná o trochu delší než by mělo být ale s každou další skladbou je lepší a lepší. Prostě originální a skvělé dílo. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 6/10. Film je vhodný například do hodin hudební výchovy. ()

Kivis

Rodinný? No leda ve smyslu, že si každý člen rodiny možná najde těch svých 30 minut. Nevím, jak před sedmdesáti lety, ale současné děti by od filmu odešly asi po čtvrt hodině a ani druhý příběh, v němž se začnou míhat víly a další postavičky by je asi neoslovil, protože mu chybí příběh. Pro dnešní dětské publikum by bylo potřeba příběhy celkově přeskládat - na začátek dát třeba Mickyho kouzelníka, potom další výpravné příběhy a nakonec jako bonus pro vytrvalé první dva a poslední dva příběhy. Jakožto už trochu odrostlý divák přiznávám, že ani mě vizuální ztvárnění první skladby připomínající třeba film Naqoyqatsi nijak nevzalo. Ať si kdo chce co chce říká, já mám Disneyho animaci a příběhy rád - kýč nekýč, Ameirka neAmerika. Ale na takový experiment mi přijdou jeho výrazové prostředky krátké. I ve Fantazii jsou nejpovedenější příběhy, kde se něco děje a kde vystupují klasické Disneyovské postavy. Nejvíc jsem se pobavil u baletek hrošic. Nicméně hodnocení uděluji z dnešního pohledu. Pokud se dokážete vcítit do role diváků v roce 1940, kdy byla Disneyho animace něčím ojedinělým a ještě neokoukaným, osloví vás třeba i jeho vizuální experimenty a přidáte o hvězdičku víc. ()

dogrose

Naprosto ojedinělý nadčasový projekt propojující kreslený svět a vážnou hudbu za podpory Filadelfského symfonického orchestru pod vedením legendárního Leopolda Stokowskeho. Už samotný nástup orchestru, kdy se ocitáme jakoby v hledišti a vidíme přicházet hudebníky pouze jako siluety na kontrastujícím světle modrém pozadí, je estetickým počinem. Seznam skladeb: Bachova Toccata a fuga d-moll; Čajkovského Louskáček; soudobá variace na legendu o čarodějově učni (zde jako groteska s Myšákem Mikym); Stravinského Svěcení jara; Beethovenova VI. symfonie F-dur zvaná Pastorální; baletní číslo Tanec hodin z opery La Gioconda od italského skladatele Amilcare Ponchielliho; Musorgského Noc na Lysé hoře a Schubertova Ave Maria. Ano, je to vlastně výchovný koncert na vysoké úrovni. Doporučuji ke shlédnutí všem učitelům hudebky a výtvarky jako inspiraci, jak současným dětem zprostředkovávat estetické zážitky. Malým dětem doporučuji Tanec hodin, které svým ztvárněním nejvíc směřují ke klasické grotesce: konečně, kdy se vám podaří zažít pštrosy, hrochy, slony a krokodýly baletit v piškotkách? Pozornost holčiček přitáhne Pastorální symfonie ukazující (trochu kýčovitě) život bohů na Olympu včetně rejdění andílků a pegasů: budou si připadat jak v hračkářství mezi svými oblíbenými kousky. Kluci určitě ocení Svěcení jara, když navzdory názvu se jim před zraky mihne vývoj života na Zemi od jednobuněčných organismů po vznik dinosaurů všech barev a velikostí. A cítíte-li se na kreslený horor, pak vydržte až do konce: ďábel na Lysé hoře vás skutečně ohromí.... Bohužel, Fantasia ve své době propadla, přesto se stala inspirací pro další projekty: např. Disney současně pracoval na Bambim. Moje oblíbené místo: minutový tanec hub v Louskáčkovi jako doklad animátorského mistrovství s něčím tak nicotným, jako je jednoduchá kresba houby. ()

Nellie Lovett

Zcela okouzlující, radost pohledět a poslouchat. Ty dvě hodiny utekly jako nic a každá další animace něčím překvapila či zaujala. Doporučuju najít si i vystřiženou scénou se skladbou Clair De Lune. ()

wojciech

Proč sakra Svěcení jara a dinosauři? Proč sakra otravný komentátor? Proč sakra spousta věcí... Skutečná krása chybí, zbývá tu převážně jen prznění, neúcta, diletanství. ()

CheeseFigure

Úprimne, neviem ako to ohodnotiť, preto sa hodnotenia zdržím. Priznávam, že ma to nebavilo. Ale zase necítim, že by som tomu mal plesknúť odpad, jednu či dve hviezdy. Predsa len sa mi páčilo celé to prevedenie, keď uvádzač z mäsa a kostí uvádzal jednotlivé segmenty. Ani tie nie sú zlé, skvelo sa v nich kombinuje pekná hudba s nádhernou animáciou. Len ma nebavili. Asi som čakal niečo viac, ako len prehliadku ,,hudobných klipov". Za najlepší ale považujem ten s Mickeym ako čarodejníckym učňom. ()

Randall

Pokud jste tento film neviděli, zanechejte všech činností a okamžitě to napravte - on se totiž nijak recenzovat ani komentovat nedá. Tento film se musí vidět. Pro mne je to jeden z nejlepších Disneyho snímků vůbec. ()

Utnapishtim

Esence nudy. Animace, která zde doprovází tu nejprovařenější klasiku, je - navzdory názvu - po obsahové a invenční stránce naprosto plochá a banální a obsahuje asi tolik originality a děje jako spořič obrazovky. Možná, že film dokázal v roce 1940 ještě někoho nadchnout, dnes už ale (kromě nezasloužené pověsti) nemá co nabídnout. ()

Lukango

Výjimečné dílo, které nám zobrazuje krásy animace a hudby. Příběh tu dle mého názoru nehraje důležitou roli. Film je dělen do několika krátkometrážních filmů, z nichž je kvalita jednotlivých děl proměnlivá. Příběh tu však, jak už jsem řekl, není moc důležitý a film je spíš oslavou hudby a animace. Hudba je královská a kromě známých hudebních podkresů se tu také objeví některé z Disneyho dílny a společně s animací je radost film sledovat. Právě ta animace je buď krásně abstraktní a právě v ní můžeme vidět perfektně sladěnou hudbu s obrazem. Dále tu jsou konkrétní filmy, pro které byla hudba složena až po výrobě, a i tak tu je krásné sladění obrazu s hudbou. Jedná se o poctu hudbě a animaci, která nám tu ukazuje jak moc důležité obě skupiny jsou a jak to film může změnit, především to je však o hudbě, která právě dokazuje jak moc důležitý prvek ve filmu hraje. Tím, že film se pouze představuje skrze hudbu a animaci, tak tu mluvené slovo chybí a upřímně mě film často nudil. Některé příběhy jsou zajímavé, ale některé prostě ani s geniální hudbou a animací nestačí. Známka: 7/10 ()

Dedincan

Nezvyčajný formát koncertu klasickej hudby obohatený o pokrokovú Disneyho animáciu z čias, keď ešte aj Disney bol priekopníkom, klasikou a stál za to. ()

trilobit4

Je to celé barevné. Je to celé kýčovité. Tančící hrošíci jsou úžasní. Leopold Stokowski to celé jistí. Noc na Lysé Hoře v ďábelské instrumentaci šíleného Leopolda, to prostě něco je. Pravda je, že jsem musel odpočívat, aby mě to nezabilo. Ale jako fandovi klasické hudby a fanouškovi Maestra Stokowského mi nezbývá než dát plný počet ()