poster

Stíny (TV seriál)

 • Česko

  Umbre

  (festivalový název)
 • Rumunsko

  Umbre

 • angličtina

  Umbre

Drama

Rumunsko, 2014–2019, 15 h 45 min (Minutáž: 45 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Arsenal83
  ****

  Ako by moja stará mama povedala: "Suburra, Gomora!" Či to bola Sodoma? Na tom nezáleží, ale Rumuni naozaj prekvapili. Dokázali sa dosť priblížiť spomínaným gangsterkám a to rumunské, bukureštské prostredie dáva divákovi trochu novú atmosféru, hoci sa tej talianskej vizuálne až tak nevdaľuje. Emočne vyprahnutý hlavný "hrdina" dobre zapasoval do deja a páčilo sa mi, že sa tu zbytočne nezveličovalo ako pri západnej produkcii. Žiadne zbytočné výbuchy, nevideli sme tu príliš veľa krvi tam, kde netreba, a obišlo sa to aj bez bezúčelového sexu (čo honibrkov môže na druhej strane odradiť).(6.12.2019)

 • gudaulin
  *****

  Sice si už řadu let pohrávám s myšlenkou navštívit Rumunsko, ale znáte to - skutek utek. Je proto ošidné argumentovat pocitem autentičnosti, ale přesně to ve mně Stíny vyvolávají. Nepředstavují univerzální produkt, který by se mohl odehrávat kdekoliv, v zobrazení bukurešťské galerky cítíte vliv Balkánu i východní Evropy. Organizovaný zločin po rumunském způsobu je drsný, špinavý a přízemní, vzhledem ke všudypřítomné korupci a neschopnosti státní správy zároveň obtížně postižitelný. Houževnatý vymahač dluhů Relu se v tomhle prostředí umí pohybovat jako ryba ve vodě a mezi sebrankou jednorozměrných kriminálníků sdružených v kapitánově brigádě díky své inteligenci a vynalézavosti, ale i pevným zásadám, vyčnívá a krok za krokem se stává bossovou volbou při řešení těch nejchoulostivějších a nejobtížnějších úkolů. Stíny disponují kvalitním scénářem se zajímavými postavami. Herci předvádějí přesvědčivé civilní herectví, snad jen postava psychopatického vyšetřovatele svými nekontrolovatelnými agresivními výlevy působí ve druhé sérii poněkud rušivě a kazí jinak mimořádný dojem. V rámci žánru Stíny spolehlivě vyčnívají, nebudu tedy váhat s nejvyšší známkou. Celkový dojem: 90 %.(13.5.2019)

 • misterz
  ***

  Prvá séria bola fantastická, krochkal som pri tom blahom. No ako sa príbeh vyvíjal ďalej, tak to začalo ísť z kopca. Druhá séria ešte ušla, no tretia bolo už pomerne fiasko. Keď sa upustilo od pohľadu hlavnej postavy chudáka taxikára a réžia sa snažila pozerať na udalosti tak akosi celkovo, tak to začalo byť čím ďalej tým viac menej pútavé. Na druhú stranu ale oceňujem tie miestne reálie a atmosféru života Bukurešti. To bolo super. Priemer. 60/100(18.2.2020)

 • sofiapetra
  ****

  Můj první rumunský seriál, který mohu hned doporučit. Prví díl sice nic moc mimořádného neslibuje, od druhého už je to jen lepší a lepší. Drsné, přesto domácky podané. Relu je skutečně samorost, dokonce mě ani nenapadá nikdo, komu by se z filmových gerojů podobal. V anotaci se píše, že je to muž se smyslem pro rodinu - v tom případě by mě ale zajímalo, jak by se měla chovat a vyjadřovat postava, která smysl pro rodinný život nemá ... :) Jeho manželka Gina ale naštěstí nebyla žádná chudinka. Úvodní minuty posledního dílu byly ale až příliš kruťácké - rumunský bejvák, kdy mučení hosta jakoby nic přihlížejí všichni členové rodiny včetně dětí, můj žaludek velel bleskem přetočit.(22.8.2016)

 • Rockerman
  ****

  Nesdílím to všeobecné nadšení ve zdejších komentářích. Dost dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl na to velmi pomalé tempo. Na ty dlouhé záběry, kdy se nic nedělo. Také slibovaného černého humoru jsem moc neviděl. Vlastně mě to chytlo až po čtvrté části. Viděl bych to tak na tři a půl hvězdy. Půl * přidávám za vynikající 3D úvod ke každému dílu.(29.11.2015)