Ohromující mosty

(TV seriál)
  • Česko Nejúžasnější mosty světa (více)
Dokumentární
Německo, 2016, 5x45 min

Obrovité stavby sloužící současnému silničnímu provozu. Europabrücke, Ganterbrücke, Öresundský most, Sunshine Skyway Bridge a Viaduct de Millau... Silniční mosty jsou obrovité stavby sloužící současnému silničnímu provozu. Jsou symbolem celého regionu. Přes tyto mosty přejedou každý den stovky tisíc vozidel. Bez nich by hrozil dopravní kolaps a některé z těchto regionů by byly zcela odtrženy od napojení na silniční síť. Aby bylo možno obrovský nápor dopravy bez problémů a trvale zvládnout, jsou zapotřebí výjimečné stavby. Ruku v ruce s tím, jak se přes ně valí provoz, je třeba je neustále udržovat a sledovat, což je titánský úkol. Most Europabrücke je považován za spojnici severní a jižní Evropy. Tento most se každý den blíží hranici možného zatížení, a to v údolí, kde vanou extrémně silné větry. Ganterbrücke byl prvním mostem, u nějž byly předpínací kabely zapuštěny do trojúhelníkových betonových komor. Bylo to unikátní řešení šité na míru náročné geologii terénu. Největším problémem byly základy na sesouvajícím se svahu – dodnes je Ganterbrücke mistrovským inženýrským dílem. Most Sunshine Skyway je vlajkovou lodí Floridy a svou žlutou barvou symbolizuje tento Sluneční stát. Je to most s nejdelší betonovou zavěšenou mostovkou na světě. Zároveň je ale spjat s nejhorší katastrofou, která se na jeho předchůdci ve 20. století přihodila. Öresundský most je nejdelším evropským mostem, po němž jezdí jak vlaky, tak i automobily, a spojuje přes moře dvě velkoměsta ve dvou státech – dánské hlavní město Kodaň a švédské město Malmö. Uplatňuje se u něj jeden z nejnákladnějších monitorovacích systémů na světě a je pod neustálým dohledem. Viadukt Millau drží výškový rekord. Nejvyšší jeho bod je 343 m nad povrchem země, což je více než má například Eiffelova věž. Přestože je 2 460 m dlouhý, drží jej nad údolím řeky Tarn pouhých devět pilířů. Tento výjimečný estetický i technický monument náš výběr silničních mostů uzavírá. (Česká televize)

Brtniik

Su technický fanatik a podobné dokumenty mám rád, ale toto se nějak táhlo a furt ukazovali (WAU!) údržbáře. Ona nynější tlačítková generace (a téměř všichni na západ, natož za velkou louží) jsou ze všeho, co nevypadá jako auto či topinkovač, naprosto vypleskí. Proto jsou pro našince dokumenty určené pro tuto cílovku k nepřečkání. Obvykle varuje již název. ---- Mosty potažmo akvadukty jsou historicky asi prvními stavbařskými díly (katedrály přišly daleko později) a smekám před nimi. ()

Marze

To mě nenapadlo, že musí být velké mosty opravovány ve výškách po celý rok. Určitě za to mají němečtí nebo skotští pracovníci přes sto tisíc měsíčně. ()

Arsenal83

V jednotlivých častiach sa rozoberajú postupne: 1 - Cestné mosty, 2 - Pohyblivé mosty, 3 - Visuté mosty, 4 - Oceľové mosty, 5 - Železničné mosty. Všetky gigantické stavby tu prezentované sú na prvý pohľad technologickým zázrakom, o ktorom sa pred istým časom ani nesnilo. Na taký Most Európy pri Innsbrucku či Viaduc de Millau sa môžem pozerať donekonečna. Ohromujúce sú nielen tieto stavby, ale aj ich údržba, miestami naskakuje husia koža. Skúste si len predstaviť vymieňať diódu vo výške skoro 350 metrov...Alebo v Indii opravujú most bežne bez istenia, niektoré zábery boli fakt na infarkt. ()

otík

Rozhodně zajímavé, poučné a poutavé. Jen to nemá vůbec žádné tempo, ale to už tak u těchto dokumentů bývá. ()