Spjaščije

• Rusko Спящие (více)

Série(2) / Epizody(12)

Seriál Spiaci agenti, je fiktívnym príbehom, ktorý začína teroristickým útokom na Ruské veľvyslanectvo v Líbyi, pri ktorom zomrie 17 diplomatických zamestnancov. Útočili ľudia miestneho poľného veliteľa Ahmeda Salima. Ruská spravodajská služba FSB pri zásahu v Salimovom dome našla u jeho syna Fataha video s informáciou o pripravovanom teroristickom útoku v Moskve. Ústrednou postavou seriálu je Andrej Rodionov ktorý útok na veľvyslanectvo prežil. Pre FSB pracuje ako špecialista na blízky východ a antiteroristickú činnosť. Po pätnástich rokoch služby na blízkom východe sa vracia späť do Moskvy, kde dostane za úlohu zistiť viac informácií o pripravovanom útoku. V priebehu vyšetrovania Rodionov prichádza na to, že isté udalosti, ktoré majú spojitosť s útokom na ambasádu v Líbyi, sa nedejú náhodne, ale sú súčasťou viacstupňovej operácie pravdepodobne zahraničných spravodajských služieb, ktoré sa začali sústreďovať okolo pripravovaného rusko-čínskeho kontraktu na veľkú stavbu plynovodu, ktorý je tesne pred podpisom. Súčasne s tým sa odvíja aj Rodionov osobný život, nakoľko po pätnástich rokoch sa stretáva so svojou starou, nenaplnenou láskou Kirou, ktorá je dnes manželkou jeho dobrého kamaráta z mladosti. (RTVS)

Marius

Áno, je to propaganda, ovšem tak sofistikovaná, že si pri nej uvedomíte, že všetky náprotivky z druhej strany mláky sú vlastne rovnakou propagandou z druhej strany. Neskrývane prezentuje celý diapazón prostriedkov, ktorým tajné služby dokážu ovplyvniť verejnú mienku a to tak, že defenzíva môže vypáliť len zle alebo horšie. Ruské seriály sú niekde úplne inde a výborné na nich je že nie sú robené podľa jednej šablóny. 9/10 P.S. 15.9.2020 Veľká vďaka RTVSza odvahu, že to odvysiela. Teda, ak to vôbec v časoch problémov v Bielorusku a čajovej party Navaľného odvysiela. ()

Arsenal83

Je to príjemné ruské prekvapenie, špionážna dráma, v ktorej ja ale žiadnu prílišnú proruskú propagandu nevidím. Teda ak si to porovnám s americkými seriálmi podobného typu, patriotizmu tu je oveľa menej a to že sa v pozadí robia rôzne revolúcie západného typu, veď to je realita, len slepý to nevidí. Okrem hlavnej línie sa mi páčilo, ako boli rozpracované osobné životy hlavných postáv, ktoré sa náhle skĺbili s nosnou témou. Mužské charaktery sa mi niekedy mýlili, proste tí muži sa mi tam nejak podobali, ale ženy to je niečo iné, taká Paulina Andrejeva to je fakt výstavný exponát. ()

Necrotongue

Kdyby disponovala Ruská federace ministerstvem propagandy, bylo by na tento seriál jistě pyšné. Tvůrci se po většinu času vůbec nesnažili skrývat za koho kopou, to mi ale paradoxně vůbec nevadilo, protože nejsem tupátko, které hopsá, jak kdo píská, navíc tzv. demokratické státy dělají vlastně totéž jen v bledě modré. Mně spíš vadilo, že tvůrcům občas nedělalo potíže protlačit čtverec trojúhelníkovým otvorem a k některým záležitostem přistoupili příliš naivně. Seriál každopádně nebyl vůbec špatný, po celou dobu mě ani na chvíli nenudil a vyloženě mě potěšila ruština, angličtina už mi připadá všudypřítomná a občasná změna není na škodu. ()

NinonL

Velmi zajímavý seriál z prostředí tajných služeb, vysoké politiky, mainstreamových médií a mezinárodních vztahů. Dozvíte se ledacos o praktikách uvedených institucí a o tom, jak to vesměs chodí ve vysoké politice s mezinárodním podtextem. Hlavní část seriálu se odehrává v Moskvě a dalších ruských městech, hlavní hrdinové jsou Rusové. ()

slunicko2

Podprůměrný špionážní příběh s hodnými Rusy a zlými Američany. Jinak nevidíme nic, co bychom ze západních filmů už neznali. ()

Bernhardiner

Kde se vzal, tu se vzal, do Moskvy dorazil šéf revolucí lásky a porozumění v nejrůznějších zemích světa a okamžitě aktivoval spící i naprosto probuzené milovníky státu horkého čokla. Z toho aby se jeden utopil ve vodce! Faktem je, že se jedná o dobrý studijní materiál i pro české bezpečnostní služby (pokud nejsou ideologicky zaslepené nebo Česko vůbec nereprezentující), poněvadž jsou zde skvěle ukázány způsoby majdanizování společnosti. Nutno podotknout, že to vypadalo velmi reálně, až na pár lehce nevěrohodných situací (Sokolovův konec) těžko hledat jakékoli námitky. Je zkrátka vidět, že na scénáři se podíleli i lidé, kteří toho v reálu zvládli víc než jen čtení špionážních románů. Pasáže, v nichž hrdinové řeší své vztahové problémy, se zdají být trochu nudnějšími, nicméně vcelku vhodně dokreslují morální úroveň jednotlivých postav. Co se herců týče, nemám vůbec žádný problém, vyzdvihl bych hlavně Alexandra Rapoporta jako architekta revolucí a zároveň si mi vždycky líbila hudba znějící snad pokaždé, kdy se objevil na scéně. Ano, je to typický souboj dobra a zla, nic nového pod sluncem. Je ale podán nepřijemně a syrově, zkrátka tak, jak to má být, navíc myšlenkově jsou mi zdejší kladní hrdinové blíže než jejich západní analogy. Vzhledem k tomu, že v topce seriálů mám poloprázdno, nemám problém tuto osmidílnou sérii do ni zapracovat. Není divu, že se točí už třetí řada, autoři zdá se mají námětů na rozdávání. 95% ()

kolemjdouc

kdybych chtěla něco napsat musela bych opakovat napsané uživatelem Marius z 10.3.++++++.24.9.2020 -dopisuji=seriál měl být otitulkován než opatřen nevýrazným až šušlavým dabingem.A že Slováci dabing opravdu umí! ()

Echelon1

Verím, že bežný človek v tom bude vidieť veľa, pre trochu oboznámenejšieho diváka je to skôr opakovanie si známych skutočností, avšak máloktorá kinematografická tvorba to ponúka v tomto podaní. Ale kinematograficky sa majú ešte veľa čo učiť od americkej produkcie. Nečakal som Bournovu trilógiu 2.0, ale tento seriál má viacero nedostatkov. Scény, kde sa riešia vzťahy medzi postavami sú tak smrtiaco nudné, že tá nuda až fyzicky ubližuje divákovi. Nepomáha tomu ani Ruština, ktorá je svojou monotónnosťou a slabým citovým zafarbením nepoužiteľná pre filmy. Soundtrack väčšinu času veľká mizéria, absolútne nevhodný pre politický žáner, ale skôr pre nejakú komornú barovú drámičku. Hlavne počas tej - nič moc - automobilovej naháňačky som myslel, že s tou hudbou pozerám nejakú komédiu. Z jedného pixelu vytiahnu ostrosť 4K kamery či postavy sa niekedy chovajú hlúpo (alebo samotné scény sú hlúpe) len preto, aby zápletka mohla byť smerovaná tam, kam má. Podľa hodnotení som čakal skôr niečo viac realistické, ale s kinematografickým prifarbením, niečo na štýl Francúzskej spojky. Ano, bežný človek si hneď všimne, že existujú trolie farmy (ach bože, a že koľko aj na slovenských stránkach sa nachádza zradcovských debilov s 20 účtami), alebo že sa použije človek na vyvolanie štátnych nepokojov (mnohí z nás na SK sme spomínali pri pozeraní na incident Kuciaka, podobný Ukrajinskému incidentu), či vecí okolo Stredného východu. V základe je to ale veľmi umelá zápletka s tradičnými chybami (spomínanými vyššie), postavená ale na skutočných základoch súčasných dianí a politicky tak nekorektná, že ju naše "nestranné", "vôbec nie liberálne" a "nerusofóbne" média odmietli vysielať. Takže zhrnuté: politické pozadie je realistické. Dej nie. ()

petikacka

Větší propagandistickou sračku jsem neviděla od dob CCCP...!!!....Otřesné herecké výkony, které byly, tak toporné, že topornější už může být pouze strom...To tlačení na pilu, kdožejetadynepřítel...USA ty byt zly...China ty byt továrišč i drug...S tím běžte do prdele...Toho jsme si myslím užili dost...A jestli si někdo myslí, že po uplynutí 30.-i let od "plyšáku" se v Rusku něco změnilo, tak se šeredně plete...Rusáci vždycky byli...jsou a budou...ROZPÍNAVÍ...Ten seroš to navíc ani nezkrýval...Bylo mi z toho fyzicky špatně a jenom jsem z utrpením čekala, až to KONEČNĚ skončí...Protože jsem chtěla vědět jestli do jde ještě více domrvit...A jde...Za mě 40% ()

Tipko

Dávam 4 hviezdy za hlavnú myšlienku pravdivého odmaskovania pripravovaných nadnárodných revolúcii zvlášť prevádzaných americkou CIA. Čakal som však, že mravnosť a vernosť v rodinnom živote v Rusku je trochu väčšia ako na západe, ale nestalo sa v seriáli tak. ()

Maniik88

Prvá séria bola zvládnutá oveľa lepšie. Spoznávali sme postavy, zamotávali sa do zložitej operácie tajných služieb, niektoré diely sme sa viac venovali postavám, niektoré samotnému vyšetrovaniu. Bolo to super. Hlavné miesto bolo Moskva a trochu veľvyslanectvo v Líbyi. Nie nadarmo pred začatím každého dielu je varovanie, že akékoľvek podobnosti so skutočnými postavami sú náhodné. Pretože to, čo sme videli v prvej sérii nápadne pripomína čo sa deje vo svete. Plukovník Andrej Rodionov a generál FSB sú moje obľúbené postavy. Ich herci vybraní super. No a záporák agent CIA tiež výborný. No musím uznať, že niektorí herci hrali toporne a neboli z tých najlepších. Zamrzelo len pár náhod a nelogičností a aj ten záver bol pritiahnutý za vlasy. Zaujímavé boli spovede postáv a zobrazenie Moskovskej smotánky. Druhá séria sa rozbehla ako smršť na 4 fronty. No mala iba 4 diely a všetko to bolo moc urýchlené, moc náhodné stretnutia a menej zaujímavá zápletka. Postavy sme už poznali, takže sa im moc pozornosti nevenovalo. Malo to pár skvelých momentov, ako vysvetlovanie Etana kolegom novinárom, ako zo všetkého zlého obviniť vládu, akými metódami a kľučkami (inak office mali v Prahe). Pašovanie ropy - paralela so Sýriou. Ak vznikne ďalšia séria, dúfam, že bude podobných kvalít ako tá prvá. Obdivuhodné, že RTVS odvysielala túto "Ruskú propagandu". ()

dogma97

Takže tohle odvysílala RTVS? No tak už mám celkem zřetelnou představu, jaké seriály nám bude naše veřejnoprávní televize servírovat poté, co duo Zeman & Babiš dosadí do jejího vedení svého člověka... Pohádky o hodném vlku, prodejných novinářích, kritizujících za mrzký dolar soudruhy z KGB, a o britských trolích farmách v Moskvě... ()

F-red

Jedno je isté: Toto sa ani v Čechách, ani na Slovensku v TV nikdy neobjaví, ale na druhej strane je pravdepodobné, že sa o tom bude veľa hovoriť ako o propagande, takže výsledok bude nakoniec taký, že to väčšina ľudí odsúdi bez toho, aby si to pozreli. Takto si tu žijeme v našom malom "peknom" mikrokozmose. ()

helrohir

Výborný seriál, ktorý realisticky reflektuje súčasné politické dianie vo svete a v mnohom odzrkadľuje nedávne udalosti, ktoré sa udiali aj v našich končinách. V žiadnom prípade nejde o pro-ruskú propagandu, keďže tunajšie dialógy viackrát obrátia pozornosť aj na problematiku stavu ruskej politiky a spoločnosti. Herecky nie je seriálu čo vytknúť, ale treba povedať, že scenár sa pár krát v záujme zdramatizovania príbehu občas uchýli k zbytočne nelogickým krokom. Je však škoda, že tento seriál nebude v našej "demokratickej" spoločnosti pravdepodobne vôbec odvysielaný, takže si k nemu treba nájsť inú cestu. 90%. ()

spawnxp

Poměrně zvláštní počin (mluvím o 1. sérii) - námětem, typologii postav ale i scénářem. Rozhodně se to nedá odmávnout jen jako "Putinova propaganda". Doporučuju 5/5 ()

jopal

Vynikajuci serial, na moj vkus dost tazky (miestami som sa v tych postavach trochu stracal), avsak bojove sceny velmi realisticky natocene. Mnohe spinave praktiky zapadu vynikajuco "odhalene". (Tym nechcem povedat, ze "vychod" ich nevyuziva) ()

BoKo_CzT

Nie, myslím, že každý kto ma pozná vie, že nie som komunista, proputinovec ani nič podobné. No napriek tomu považujem vytvorenie tohto propagandistického seriálu sa skvelé a zvlášť chcem touto cestou oceniť hrdinstvo RTVS, že si vôbec v momentálnej rusofóbnej dobe trúfli seriál odvysielať. Za skvelé ho považujem preto, pretože producenti pracujú (pre mňa za mňa na Putinovu zakázku - áno aj ja ho nemám rád) na tom, aby bol svet opäť minimálne bipolárny, ak už nemôže byť multipolárny. Nejak aj samotný novinári pozabudli na novinársky kódex a osobnú česť. Aby bolo úplne jasno, ide o propagandistický seriál, podľa rovnakej mustry, ako sú americké špionážne seriály. Tentokrát je však propaganda v opačnom garde. Avšak ako nás učili už naše staré mamy, cti si pravidlo "zlatej strednej cesty". Takže je užitočné pozrieť si propagandistický seriál od amíkov, následne od rusákov a potom sa pokúsiť dopátrať až k primárnym zdrojom a prvotným správam z tlačových agentúr na oboch stranách. Následne spraviť niečo ako zlatý stred a človek má aj v dobe postfaktickej aspoň približný náhľad na geopolitickú situáciu a zahmlený obraz o tom, o čo komu vlastne ide. Len si priznajte, koľkí z nás poznali Navaľného predtým, ako ho údajne rusáci otrávili? A aké mal preferencie? Bol dôvod ho odstraňovať a následne predmet doličný odoslať na preskúmanie na územie NATO? Cui bono? Avšak na tomto serveri sú aj dospelí, či starší a skúsení ľudia, nielen tá prevaha detí a mládeže. Takže mládež do mňa. A nezabudnite ma osočiť, že to píšem z nejakého petrohradského troll centra :-) . Veta seriálu (necitujem presne): "U nás v Rusku tomu hovoríme ventilátor. Hodíte pár drobkov zopár bloggerom a tá informácia si už bude žiť svojim spôsobom, ako nabaľujúca sa snehová guľa" EDIT: Ešte dodatok pre našu budúcnosť, našu mládež. Verím vo vás a verím, že aj keď vás to možno zabudnú naučiť v škole, máte vysoký potenciál a kritickému mysleniu (a prirodzene aj čítaniu s pochopením, čo je podľa posledných prieskumov vašou slabšou stránkou, napriek tomu, že vaše IQ je oproti nám pardálom na vzostupe) sa naučíte aj sami. A nezabudnite, overovať fakty nerovná sa relativizovať. Ako vravieval náš český "kolega", "pravda a láska zvítezí nad lží a nenávistí". ()

GiuseppeS

Ruský pokus o "MI5". Bohužel hodně slabé: nereálné, místy slodkobolné, kape z toho ideologie ("za všechno může CIA, ale FSB se nedá"). ()