Pět let potom, co strašlivá, nevídaná síla většinu lidí přiměla k sebevraždě, se jedna z přeživších se dvěma dětmi odhodlává k zoufalému pokusu o útěk do bezpečí. (Netflix)

misterz

Susanne Bier nesklamala, rozhodne v jej prípade ide o zaujímavý a nezvyklý počin vzhľadom na jej predchádzajúce snímky. Mám rád námet, kde sú ľudia niekde zavretí a vonku ich ohrozuje nejaké to tajomné "zlo", niečo v štýle ako Hmla od Darabonta. Treba uznať, že z tohto pohľadu mal film grády a dusnota či všeobecná neistota medzi jednotlivými postavami v niektorých miestach pekne narastala. Na druhú stranu chcelo to ale troška prepracovanejší scifi základ a nejaké to vysvetlenie k tomu. Som myslel, že sa niečoho dočkám aspoň na konci, no ale nedočkal som sa ničoho. Skrátka otázky, ktoré hrýzli moju zvedavosť po celý čas, tak zostali nezodpovedané, čo je škoda. Na slabší nadpriemer to však stačí. 70/100 ()

liskam

Já mám prostě rád když není nic vydět a moje představivost není vymezena představivostí výrobců. Minimalistické mysteriózní drama zvládnuté od A do Zet. Malkovich naprosto excelentní. Za mě 80% a Netflixu opět tleskám. ()

pornogrind

" Bird Box " oproti " Tichému místu " sice nabízí známější tváře i větší rozpočet, ale i tak mě tahle slepecká jízda moc nebrala. Kdybych to neviděl o nic bych nepřišel. ()

Vančura

Zle obsazené (nikdy jsem nepochopil zdroj popularity Sandry Bullock - zde je krajně nesympatická jako vždy) i zahrané, no atmosféra je ale vcelku funkční. Taky mi to přišlo dost předvídatelné, hodně věcí jsem odtušil dlouho předem, jak dopadnou. Co ovšem považuji za zločin na divákovi a čím mě ten film nejvíc otrávil, je skutečnost, že se člověk až do konce nedozví, co se vlastně stalo. Ano, pár náznaků tam sice je (repliky toho tlustého černocha plus ty příšerně strašidelné obrázky toho magora, co si ho pustili dovnitř), ale prostě jsem to nepochopil, co teda vlastně decimuje světovou populaci, a proč to funguje jenom venku a do interiérů se to nedostane - ve filmu pro to není sdělen žádný racionální důvod. Navíc mi bylo vyloženě nepříjemné to sledovat, tyhle filmy ve mně vyvolávají strašnou úzkost, protože si do posledního detailu umím představit, že by něco takového mohlo nastat, a nadto nemám rád filmy, které brnkají na současnou apokalyptickou strunu, že konec světa je už už na dohled, mám na to extrémní alergii. Takže proto hodnotím, jak hodnotím. ()

Goldbeater

Může si každý tvrdit jak chce, že jde jen o klon Tichého místa, nelze ovšem Bird Box upřít kvalitu a fakt, že si to jde vlastní cestou a po technické i herecké stránce je to velice povedené (zejména Johnu Malkovichovi a jeho postavě bych přál daleko více prostoru a času). Ale to retrospektivní vyprávění mi přišlo na škodu - člověk kvůli němu už od začátku ví, jak to s většinou charakterů dopadne, a tak vlastně není vůbec překvapen, když se něco zlého stane. Divák je tím zbytečně ochuzen o napětí a jakékoliv emocionální spojení s postavami od začátku postrádá, což je u tohoto typu filmu velká škoda. No a ten konec by snad mohli uvěřit jen naprostí sluníčkáři. ()

mzss1

[69%] BIRD BOX je takovým tím typem postapo filmů, které mám rád. Je to takový mix všeho možného, že to třeba připomene Tiché místo, TWD apod. Jasná kvalita tu je, zajímavý nápad, který byl v tomto snímku přiměřeně pojat a ve finále se bude trochu více rozvíjet, ale ne až do úplného vysvětlení celé zkázy lidstva, což mi nevadilo. Sebevraždící scénky byly přiměřeně a reálně krvavé. Co mi zde chybělo, tak trochu hlubší atmosféru a především nějaký ten větší náboj/tempo. Tohle má dvě hodiny délku a já myslel, že je to ještě delší. Prostě nějak se nepodařilo sladit tempo filmu s větším napětím a zaujetím co se týče postav. Jinak to kritizovat moc nemůžu. Určitě mě to bavilo. Ne tak, abych to musel nutně vidět opakovaně, jen tu prostě něco chybělo. Sandra Bullock to herecky zvládla výborně. Sakra, i vypadala o 10 až 15 let méně, než jí zde bylo. Ostatní herci už u mě tak výrazní nebyly, včetně Johna Malkoviche, kterého jsem zde sice rád viděl, ale moc mě zde neuchvátil. Film je tvořen 2 časovými liniemi. Minulost jak celá apokalypsa začala a přítomnost na člunu. Líbila se mi spíš ta minulost, ale ve finále i ta budoucí linie měla co do sebe, včetně zajímavého závěru, který mě teda moc nepřekvapil. Takže jo, dobrý film to určitě je, jen se to dost táhlo. A určitě bych to neudělal tak, abych to zkrátil o půl hodiny, jen to chtělo prostě jinak udělat, ale dost o tom. Kéž by vzniklo pokračování, docela bych to bral. ()

kingik

Sandra Bullock konečně ukojila profesní závist/mindrák směrem k herecké kolegyni Emily Blunt. Podala si pysky s Netflixem a vyprodukovala si (televizní) variaci kinohitu "Tiché místo". Vyztužena botoxem, mateřstvím a ženskou silou se vydala s drobotinou na nehostinnou řeku zlomit globální kletbu, na kterou dojel i Bystrozraký, takže k povinné výbavě patřily šátky přes bulvy, ale též ptáci v krabici, ale fakt opeření. Film je vyprávěn převážně v retrospektivní rovině, takže pendlujeme mezi zkázonosnými událostmi, k nimž došlo před pěti lety, a současností, bezprostředně po vypuknutí zkázy, kterou přinesla neviditelná monstra. Narychlo je divák seznámen s početnou skupinkou lidí, u níž není vyloučeno, že se bude tenčit i rozrůstat, vzhledem k těhotenství dvou členek. Film mně ve své podstatě nepřišel extra originální, má dvě hodiny, takže i trpí scenáristickými neduhy, je však kvalitně obsazen, přičemž Sádra dobře herecky sádruje a v dalších rolích vyniká zejména John Malkovich, a nadto se blýskla dobrou režií Susanne Bier. Příznivci speciálních efektů nebudou úplně u vytržení, neb monster si neužijí vůbec, jsou neviditelná, snad tohle pojetí podnítí jejich fantazii. Úmrtí jsou fádní, sice je doprovází i nějaká ta krevní kalužina, ale hnusem nikdo neomdlí. Kamera zkušeného Salvatore Totina si až nadstandardně umně vyhrává s důležitými momenty i úseky filmu. Nejblbější/dementní/banální je závěr, který určitě nepochválím, přičemž toleruji i několik logických klopýtnutí, kterým se nevyhnulo ani oslavované Tiché místo. A na hudební doprovod bych už příště neangažoval Trent Reznora, který nepředvedl ve stěžejních scénách vůbec nic podmanivého. Celkově se jedná o solidní podívanou, která ideálně podporuje vzkvétající žánrový růst (Tiché místo (2018), Perfect Sense (2011) a další). 8/10 ()

InJo

"Zrakové" Tiché místo, naštěstí však s naprosto odlišnou dějovou stavbou (dvě paralelně probíhající časové linie, mnohem více postav, rozmanitější situace, přirozeněji působící závěr), takže si i přes prvoplánově podobnou zápletku a prorodinné poselství (k němuž však Bird Box dochází jinou, mně osobně o něco bližší cestou) nijak zásadně nekonkurují/nepřekážejí, naopak se hezky "doplňují" (bylo by to skvělé kombo na nějaký tematický sci-fi hororový večer). Za mě je BB možná ještě o procento nebo dvě lepší, protože mi připadá soudržnější jako celek (TM je holt velmi očividně "rozpůlené"), není v něm tolik zjevných nelogičností, má zajímavější postavy (Sandra, sympaťák Trevante Rhodes a hlavně výborná cynická svině Johna Malkoviche), a navíc nabídne minimálně jedno poměrně odvážné autorské rozhodnutí, které je v přímém rozporu právě s TM (a jež bude určitě nemálo divákům vadit), ale podle mě je zcela legitimní a smysluplné... Velké přesahy bych v BB asi radši moc nehledal, bohatě mi totiž stačí, že jako relativně komorní apokalyptický survival nadprůměrně splňuje vše potřebné - je permanentně napínavý, příběhově poutavě uchopený, dobře graduje a má pár hodně silných scén, které ústřední nápad rozvíjejí a/nebo solidně vytěžují. 80 % ()

Jordan

taká kombinácia Children of men, Blindness a A quiet place (aj keď miestami mi nabiehali spojitosti s Perfect sense ši Happening), napínavé, temné, depresívne, remeselne výborne zvládnuté, s geniálnou hudbou, sústredenými hereckými výkonmi (Bullock sa prekonáva, Malkovich má výborne napísaný charakter), nepríjemne-mrazivý kvalitný prírastok do survival/end-of-the-world (great again!) rodiny filmov. ()

Anderton

Nechceli by ste byť v koži Johna Malkovicha. Alebo v koži tých ostatných. Ale jedna skupina, v ktorej by ste sa cítili dobre, by tu bola. A ďalšia, kde by ste sa zase cítili bezpečne, tiež. Je cítiť, že scenár písal človek zodpovedný za Arrival. Hlavnou postavou bojujúcou proti nadprirodzeným silám, nech už sú čokoľvek a nech už čokoľvek predstavujú, je žena. V hre je opäť dieťa, respektíve deti a príšery sú iba prostriedkom na vyjadrenie myšlienky a metafory, či skôr toho, čo si z filmu sami vyčítate, ak budete mať o to záujem. A samozrejme aj prostriedkom pre Bierovú, aby rozohrala kvalitnú žánrovú hru. Bird Box začína trochu neisto, postupne ale naberá na obrátkach a na konci prekvapí, aj keď nejde o nič, čo by všetko malo otočiť hore nohami. Nad filmom ale premýšľavé typy budú nejakú dobu ešte dumať a o tom by primárne žáner sci-fi, aspoň myslím, mal byť. Jednou z teórií by mohlo byť zamyslenie sa nad menšinami vo všeobecnosti, ale jedna tu hrá prím, a čo by sa stalo, ak by sa ich, jej pohľad na svet stal v spoločnosti tým základným. Tém ale Bird Box ponúka viacero. ()

Socrates

Bejt Shyamalanem, tak Malermana zažaluju za vykrádačku. Ale třeba tu s tím byl někdo ještě před Indem, nevím. V každým případku, takovýhle cestování naslepo je úlet a nesmysl. Ale nudný to není a velkým plusem je - jako vždy - tajemný zlo, to prostě funguje. ()

Dzeyna

Sandru už jsem dlouho nikde neviděla a tady dokázala, že je pořád super herečka. Film je celkem hodně zajímavý, napívaný a nepředvídatelný, což je skvělé. A nechybí tam ani můj miláček MGK. ()

Kothy

Konečně se Netflixu daří dělat pořádné filmy. Po úspěchu Tichého místa tu máme podobně založený snímek. Tentokrát lidé nemohou používat zrak, aspoň ne venku. Sandra Bullock tu předvádí opravdu skvělý výkon jako obětavá matka. Kromě ní tu najdeme i Sarah Paulson nebo Johna Malkovice. Film má dvě roviny, minulost a přítomnost. Minulost mě bavila víc. Atmosféra je docela dobrá, ale hororem bych to nenazval. Třeba se časem objeví víc takových filmů. "Dívej se na mě!" ()

MikeCool

Zajímavý námět, který ovšem nenaplnil zcela mé očekávání. Občasná hra na city mě místy spíše iritovala, zvláště ke konečné třetině filmu. Obdobný, stejnoroční kolega A Quiet Place se mi zalíbil více. ()

silentname

"Bird Box" vskutku upútalo moju pozornosť. Tento nenápadný film vyzeral zaujímavo a okrem toho mal obsadenie, ktoré si ma veľmi rýchlo získalo. Sandra Bullock, Trevante Rhodes, John Malkovich, Sarah Paulson a ďalší. Rozhodne to malo čo ponúknuť. Uvidel som trailer a nevedel som sa dočkať. A po tom, čo som film videl musím povedať, že ma to nesklamalo. Možno sú miesta, kde by sa dalo ísť trošku hlbšie, no na druhú stranu obdivujem tvorcov, ako to dali reálne dokopy. Osobne si myslím, že takto nejako mala vyzerať kniha od Kinga s názvom "Cell". Nie som fanúšikom tej knihy, lebo po solídnej dávke akcie prišla obrovská dávka veľkej nudy. Tu je to však úplne inak. A aj tie pomalšie momenty fungujú dobre a veľmi dobre ukazujú akí sú naši hrdinovia. Sandra Bullock sa do tejto role maximálne vžila a veril som jej to snáď každým nádychom. Dala do toho absolútne maximum a urobila by všetko, aby svoje deti zachránila. Trevante Rhodes je tiež skvelý. Opäť sa ocitá vo filme, ktorému môže ponúknuť veľa a robí skutočne maximum čo môže. A má veľmi príjemný charakter. Čo je na filme rovnako fascinujúce sú (budem ich volať) "prebudení". Pretože nie všetci, ktorí uvidia zareagujú rovnako. A sú aj takí, ktorí chcú, aby videli aj ostatní. Záverečná scénka v lese je podľa mňa absolútne fantastická. A úprimne som si hovoril, že keby som tam bol, asi by na mňa tie hlasy pôsobili rovnako silne a neodolal by som pokušeniu chcieť vidieť. Pretože manipulácie je tam skutočne dosť. Vážnejšie problém mám asi 2. V prvom rade aj keď si film zvoli dobrý naratív, tak neurobili poriadne jednu vec. Nakoľko vieme, že sa Malorie s deťmi vyberie na túto cestu sama, trošku vieme odhadnúť, že všetci ostatní to asi neprežijú. A je mi to ľúto keď ich spoznávame. Najmä keď vieme, že ten moment rozlúčky určite príde. A možno mohli skúsiť nejakú cestu okolo toho, aby to nebolo tak predvídateľné. A osobne som mal pocit, že sme sa mohli tomu času, kde sa snažia preplaviť cez rieku venovať trošku viac a v minulosti sme uviazli na moc dlho. Nevadilo mi to, nakoľko aj udalosti z minulosti boli zaujímavé, no rozhodne som dúfal. že viac by sme mohli vidieť z tej súčasnosti. Tam najviac vidíme tú bezmocnosť, ten strach a to, že nemôžu nič vidieť. Keď sú v dome, tak veci nie sú také intenzívne. Ale zaujímavé. Rozhodne film odporúčam k videniu. Myslím si, že má čo ponúknuť. Hodnotenie: A- ()

cukorek

Ozaj na nič netrebalo čakať, hneď od začiatku nasadené vysoké tempo. Zaujímavo pôsobilo aj skoré prelinanie deja , len škoda že uvodné tempo nevydržalo až do konca. Musím uznať, že šoferovanie podľa navigácie, či niektoré samovražebné nápady stály za to. Film ponúkol zas niečo nové a S. Bullock podala jeden z najlepších výkonov. Chýbalo mi, že neukázali to čo priviedlo ľudí k tak zúfalím činom a tiež plavba po tej rieke už nebola taká vieruhodná. 80% ()

PetrPan

Chodí pešek okolo, kdo se na něj koukne, tomu z toho jebne. Komorně podaná apokalypsa, v níž samozřejmě nebylo možné v rámci doslovného koloritu nevzít do Noemovy archy všechny rasy. Bylo by však víc než krátkozraké hodnotit ptačí klícku v tomhle prizmatu zvyklostí nejen amerického mainstreamu, on je to totiž sakra podařený konec světa! Podaný chladně, nesmiřitelně a neodvratně, ovšem nikoliv polopaticky a velkohubě. Index JPNND velmi vysoký a docela zdrcující, Bullocková zase jednou skvělá a uvěřitelná a ten sluníčkový, ovšem nijak definitivně (bude dvojka?), konec se dá odpustit. A ne a ne a ne nebudu srovnávat, vy víte s čím. JPNND - Jsme v Prdeli a Nejde s tím Nic Dělat ()

eLeR

Bird Box má zaujímavý námet, slušnú atmosféru, pasujúcu hudbu a dobre hrajúcich hercov ... a ja idem zajtra kúpiť zopár anduliek a kanárikov ... pre istotu. ()

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

29.05.2021

V pasti dostane španělský spin-off

V pasti dostane španělský spin-off

15.03.2021

Thriller Bird Box neboli V pasti od streamovací služby Netflix zaznamenal v roce 2018 ohromný úspěch. Snímek se Sandrou Bullock tak okamžitě dostal objednávku na sequel, jenž bude adaptací knižního… (více)

Netflix nabídne obsah zdarma

Netflix nabídne obsah zdarma

01.09.2020

Dva papežové, V pasti, první epizoda Stranger Things nebo komedie Vražda na jachtě – tyto a dalších několik titulů budou čerstvě na Netflixu dostupné všem lidem bez ohledu na to, jestli platí… (více)