Epizody(8)

Klasický príbeh Anny Kareninovej, ktorá sa rozhodla ísť za svojím srdcom aj naprieč spoločenským konvenciám, vyrozprávaný z novej perspektívy. V roku 1904, počas Rusko-japonskej vojny, sa v odľahlej mandžuskej dedinke stretne Sergej Karenin, syn Anny Kareninovej s Alexejom Vronským. Osud im umožní, vrátiť sa späť k udalostiam, ktoré sa kedysi stali a nájsť odpovede na nezodpovedané otázky, ktoré v nich zostali. (RTVS)

mrtvej pes

Originálnější pojetí než u dosavadních adaptací Anny Kareniny, které původní časovou přímku obohacuje o řekněme jakýsi epilog, o uvěřitelné pokračování Vronského příběhu. Jsem téměř pokaždé pro oživení klasiky novými styly a úhly pohledu, jak je to například v Karenině z roku 2012 (kde film imituje divadlo) nebo v Romeo+Juliet z roku 1996 (kde staroanglické dialogy doplňují moderní prostředí Verona Beach). Proto mě nápad nadchl. Co ale zní teoreticky dobře, dopadlo trochu jako chcípáček. Záběrům ze "současnosti" se věnovalo příliš screentimu, přestože se v nich nic nedělo. Záběrům z minulosti pak naopak musím uznat věrnost k předloze, díky které Annin spád do paranoiy a majetnickosti vypadá víc věrohodně. Přesto se konečný výsledek ani z půlky nevyrovná verzi z roku 2000, která nepotřebuje ani přidaný materiál, ani retrospektivu pro oživení něčeho už mrtvého, ani nezachází do až otrockých detailů, aby vysvětlila Anniny pohnutky. ()

Puxxx

Je to spracované veľmi netradične; koniec-koncov robil to pán Šachnazarov a on to má tak trochu vo zvyku. Navyše do predlohy treba pridať aj román Vinkentija V. Veresajeva "Zápisky z Japonskej vojny". Videl som asi všetky spracovania tohto Tolstého diela a toto je úplne nový spôsob. Navyše tu úplne absentujú postavy Levina a Kitty a najmä s absenciou Levina by Lev Nikolajevič asi nesúhlasil; veď jeho prostredníctvom prezentoval veľa-veľa svojich názorov na spoločnosť, rodinu, postavenie ženy... Inak je to - napriek vyššie napísanému - skvelo odvedená práca; herci, kamera, výprava vrátane kostýmov, výber krajiny (kdesi som čítal, že to točili niekde na Kryme - to Mandžusko), dostihovú dráhu postavili iba pre tento seriál ... pán Šachnazarov rozhodne nerobí ani mínusové, ale ani jednoduché diela. Je potrebné pozrieť si to viackrát. Za päť hviezdičiek. ()

Arsenal83

Možno vyrušujúce skákanie v časových rovinách, ale zároveň trocha iná Karenina a to ich už koľko bolo sfilmovaných, takže už len v tom úspech. Seriál zaujme od začiatku už len svojou hudbou, tá hlavná znelka sa celkom vryje pod kožu v kombinácii s príbehom, ktorý divák očakáva, pretože ten pozná asi každý. Nie je to pre niekoho najlepšia adaptácia Tolstého románu, ale oplatí sa pozrieť, pretože je vizuálne veľmi pekne spracovaná a herci sú vybraní priam fantasticky. Koniec dezolátskeho prokremeľského hlásenia. ()

baclajean

Mal som prečítanú celú prvú a polovicu druhej knihy Anna Karenina, keď som si povedal, že to by mohlo stačiť na prvé dve časti, a kým prejdem k zvyšným, knihu dočítam. Už prvých 5 minút prvej časti ma vyviedlo z omylu a odhalilo 3 závažné veci, takže som to radšej vypol a šiel najskôr dočítať knihu :) ()