poster

Chaplin versus Keaton (TV film)

 • Francie

  Duels: Chaplin - Keaton, le clochard milliardaire et le funambule déchu

Dokumentární / Životopisný

Francie, 2016, 52 min

Hrají:

Annick Cojean (mod.), Charlie Chaplin (a.z.), Buster Keaton (a.z.), Kevin Brownlow
 • Marze
  ****

  Chaplin má ve filmech citelnou kritiku kapitalismu tovární výroby. Ve 40.letech otevřeně projevil své levicové názory a v 50. letech v době McCartismu dokonce vyhoštěn z USA. Chaplinův styl je založen na nevhodném zacházení s předměty, ale propojuje ho s patosem (smutkem), tragičnem co vzbuzuje lítost. S publikem navazuje intimní vztah a vzbuzuje emoce. Keaton má charakteristický kamenný až mrtvolně stále stejný výraz, což dotváří komický efekt. Jeho vrcholným filmem je Frigo na mašině - dokonalé použití filmových technik, struktura výprava, záběry, rychlý rytmus a příprava mizanscény. Celé jeho tělo funguje nezaloženo na citovém propojení s divákem, ale je to odtažitost a střih v něm hraje velkou roli. Keaton se na rozdíl od Chaplina adaptuje na nový svět. Sice odcizující svět strojů, ale on se snaží najít v něm místo.(15.1.2018)

 • cheyene
  *****

  Dvě legendy éry němého filmu, zejména grotesek. Každý byl jiný, své diváky si získali osobitostí, stylizací svých ikonických postav a také schopností bavit lidi. Osobně mám raději Chaplinova tragikomického a dojemného tuláka, avšak Keatonův muž s kamennou tváří a kloboukem s pevnou krempou mě také nejednou zaujal. Porovnávání v tomto dokumentu zaujme každého fanouška těchto dvou herců, resp. filmových tvůrců a přinese i řadu zajímavých informací a postřehů. Zajímavé by bylo porovnat tyhle dva herce ještě s Haroldem Lloydem.(27.1.2018)

 • sator
  ****

  Oba mám rád... Geniální(13.1.2018)

 • Autogram
  ****

  Dvaja géniovia kinematografie, dva rôzne prístupy k filmu a životu. U mňa je víťaz jasný, a tak nejak to rozhodol aj vývoj ich kariéry. Tá je v dokumente síce stručne ale vecne porovnávaná. Keď myslím stručne, tak naozaj strucne, ide len o hlavné medzníky kariéry, a tak dostanú priestor ukážky z filmov a hlavné, často nesmrteľné, scény. Tie od Chaplina sú mi poväčšine známe a preto ma potešili najmä Keatonove, ktoré sú nemenej zaujímavé, a akoby precíznejšie.(15.1.2018)

 • Aky
  *****

  Jsem na grotesku zatížený, takže dokument o těchto dvou gigantech mě hladí po duši. Mysleli, psali, točili a hráli každý o něčem jiném, a tak jsou marné všechny snahy dopátrat se, který z nich byl ten lepší.(9.3.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace