Jednej správně

Do the Right Thing

Konaj správne

Drama / Komedie

USA, 1989, 120 min

Film o jednom horúcom letnom dni v Brooklyne nám pripomína, že rasové problémy nemožno riešiť, pokiaľ kažný z nás nezlepší svoju interakciu s okolím. Záverečná apokalypsa ostala nepochopená: Spike Lee argumentoval, že tí, ktorí sa pýtajú, či Mookie urobil správnu vec, keď hodil popolnicu do výkladu, si cenia viac majetok belocha než život černocha. Je paradoxné, že za rok 1990 získal oscara Š o f é r . s l e č n y . D a i s y - prinášajúci stereotypný obraz černocha ako podriadeného pracovníka - ktorý je presným opakom tohto filmu.(14.10.2012)

Spike Lee je prostě borec. Borec co uchlácholí diváka "obyčejnou" bezžánrovou chodičku po Brooklynu, aby ho v závěrečné půlhodině rozsekal. Film zde nabízí úplně jiné rozměry dosavadního nahlížení na něj, to neustálé povídání o Malcolmovi a Kingovi najednou dostává smysl. Samozřejmě režie plná nápadů a vynikající hudba (pro Spikeovy filmy typické výrazné dechové aranže), herci, kteří padnou do svých partů (Aiello, Turturro, Davis, Nunn) a legenda je stvořena. 85 %(6.12.2009)

Spike Lee mě pořád více a více přesvědčuje, jak skutečně dobrým, i když někdy kýčovitým tvůrcem vlastně je. Téma, které zde prezentuje, jako kdyby bylo aktuální. V Americe je celkem běžné, že černocha zastřelí za to, že drží klacek. Tady je to podáno velkolepě - v rámci ulice - kdy ta ulice je prezentována neskutečně živě. Skvělé!(11.2.2016)

• mat.ilda

Ty "Povídky brooklynské" byly namířeny jen proti černochům nebo lidstvu obecně? Každopádně, nenávist byla vyladěna hlavně do černé, a bohužel, negace bývá přenosná, a tak ani fakt, že Spike Lee předvedl své bratry jako neschopné, rasistické kretény, nevyváží skutečnost, že natočil otravnou prudu, které je pro zdárné dosledování nutno se cele přizpůsobit, a to včetně slovních obratů, v mém případě se sdružujících do opakovaného, nevěřícného "holyyyyyyy shitttttttt!!!" 20% za nepředpojatost autora.(26.10.2013)

Jeden z vrcholov americkej nezávislej kinematografie a nepochybne dosiaľ jeden z najdôležitejších afroamerických filmov. V poradí tretia snímka Spikea Leeho Do the Right Thing je štylizovaným, provokatívnym obrazom rasového napätia v newyorskom Brooklyne pred koncom 20. storočia. Dej filmu sa odohráva počas sparného letného dňa v Brooklyne, kde sleduje príbehy roznášača pizze Mookieho, ktorého hrá samotný Lee. Stretávame sa tu s rôznymi černošskými aj hispánskymi mladíkmi ako Radio Raheem (Bill Nunn) a Buggin' Out (Giancarlo Esposito), ich staršími susedmi (Ossie Davis a Ruby Dee) a Mookieho zamestnávateľmi v pizzerii, Salom (Danny Aiello) a jeho synmi, rasistom Pinom (John Turturro) a Vitom (Richard Edson), ktorému na farbe pleti vôbec nezáleží. Výrazné, presýtené farby a hlučná rapová hudba (vyniká skupina Public Enemy s piesňou „Fight the Power“) nabíjajú film elektrizujúcou energiou a dávajú mu zmysel. Lee, inšpirovaný pouličnou komédiou, sa stavia tvárou v tvár rasistickým postojom; napätie prerastie do morálne nejednoznačného záveru, ktorý odráža kontroverznosť brutálnych policajných zásahov. Hoci niektorí tento film označujú za provokatívny, musia uznať, že mu nechýba energia a snaha o výpoveď. 85%(13.6.2010)

• - Název filmu má původ ve výroku Malcolma X : "You've got to do the right thing." (D3VIL)

• - "Je legrační, jak se scénář vyvíjí do filmu o vztazích mezi jednotlivými rasami. Je to největší problém Ameriky, vždycky byl (od té doby, co jsme vystoupili z lodi) a vždycky bude. Dotkl jsem se ho ve svých dřívějších filmech, ale přímo jím, jako hlavním tématem, jsem se nikdy předtím nezabýval," řekl k filmu Spike Lee. (Kristusazapad)

• - Slovo "fuck" je ve filmu použito zhruba 240x. (D3VIL)