Jednej správně

Konaj správne

Drama / Komedie

USA, 1989, 120 min

• Terva

CITÁT - Barva pro dnešek: Černá........ To jsem nedal, příběh mě neoslovil a vlastně ani nijak jinak nezaujal. Chování některých aktérů vypadá hodně uměle a nahraně. Obsahově je to prostě sociální drama z hudbou, které nikdy nebudu rozumět. K smíchu mi to nepřipadalo.(7.12.2014)

"Měli byste makat !!" - "Hehe, co tím myslíš; makat ??" ;)(27.8.2013)

Spike Lee klade celou řadu znepokojivých otázek, aniž by dával jednoznačné odpovědi a vynášel jednoznačné soudy...(7.5.2003)

Film, ve kterém Spike Lee dává otevřený kartáč jedné menšině tím, že ji vyobrazuje jako poflakující se nemakačenka, který si dělají samy problémy svou ubečeností a zaostalostí. To pak když na ně jeden odpáše opasek, hned se ohání diskriminací a rasismem. Povědomý, že? Ne, nemluvím o té naší menšině. On by to byl opravdu znepokojivě rasistický a tendenční film, jen kdyby Spike Lee nebyl černochem pálícím nemilosrdně do svých řad. U Do the Right Thing se dá výborně pobavit díky pohodové a humorné první polovině, zamyslet nad lidskou blbostí pak ve finále. Spokojenost. 85%(17.9.2014)

Nejslavnější a zřejmě i nejlepší film Spikea Leeho. Odehrává se v Brooklynu, v místě, kde se střetává několik různých komunit (černá, italská, asijská atd.), a podává hodně působivý obraz jejich vzájemných předsudků a nenávisti (v nejlepší scéně filmu nechává Lee zástupce těhle komunit vyřvat svůj vztek přímo do kamery). Klasika navzdory tomu, že Lee svým černým bratrům trošku straní.(20.11.2002)

• - Danny Aiello byl za svou roli Salvatoreho nominován na Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. (CliffLee)

• - Název filmu má původ ve výroku Malcolma X : "You've got to do the right thing." (D3VIL)

• - "Je legrační, jak se scénář vyvíjí do filmu o vztazích mezi jednotlivými rasami. Je to největší problém Ameriky, vždycky byl (od té doby, co jsme vystoupili z lodi) a vždycky bude. Dotkl jsem se ho ve svých dřívějších filmech, ale přímo jím, jako hlavním tématem, jsem se nikdy předtím nezabýval," řekl k filmu Spike Lee. (Kristusazapad)