Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

Cival

Další výborná bláznivá komedie z pera Woodyho Allena. Hromada dokonalých gagů, která je bohužel občas přerušena něčím méně vtipným. Allen se jako režisér možná ještě trochu hledal, tenhle film totiž ještě nemá tak příjemnou náladu jako jeho pozdější režijní počiny. Ale na to, že je to Woodyho druhý film, klobouk dolů. ()

Matty

- Budeme mít dítě. To je můj dárek k Vánocům. - Mně by stačila kravata. Allenův režijní debut (když nebudeme počítat spolupodílení se na What’s Up, Tiger Lilly?) je hlavně vtipný (za každou cenu) a rychlý (vždyť také musí neustále utíkat před zákonem). Komedie na svou dobu originální, nabitá humorem konverzačním i situačním, vtipy kvalitními i méně kvalitními, stále však komedie ubírající se nebývalým tempem kupředu. Komedie, u které je v podstatě nemožné se nudit. To výjimečně platí také pro lidi, kteří Allena „nemusejí“, sice z obrazovky v podstatě nezmizí (jako v každém svém filmu), ale moc nemluví a těžko si představit vhodnějšího herce do role smolařského trotla, který, když se rozhodne přepadnout banku, pak mu stejně nikdo nevěří, který, když si pracně vyřeže revolver z mýdla, musí venku pršet. Celý film provází hlas vypravěče, čímž je umocněn dojem dokumentu. Samozřejmě dokumentu mystifikačního a podobným způsobem jako pozdější Zelig ujetého. Režie je dravá, rychlá, svižná a stejný dojem budí celý film, v podstatě jakási „zahřívací rozcvička“ před Allenovkami třeba ne tak vtipnými, nicméně nabízejícími kromě vtipů i cosi hodného zamyšlení. Tento Allen ještě není tolik zaplněn odkazy na známé filosofy, spisovatele, básníky a jiné „intelektuály“, psychologii postav není věnován téměř žádný prostor a divákovi tudíž nenabízí více nežli osmdesát minut osvěžujícího humoru. Je to tak špatně? Je to málo? Houby, je to dost a komu se to nelíbí, ať si trhne nohou. Toť bohdá nebude, abych se nezastal prvního filmu svého nejmilovanějšího režiséra. :-) 80% Zajímavé komentáře: pshimi , Jordan, 01001 ()

Tosim

Čtyři hvězdičky dávám jen a jen kvůli režii, protože ta je hodně nejistá, narozdíl od děje, u něhož se smějete na 120%. Gejzír slovních i situačních nápadů na vás totiž doslova stříká. -PRACOVAL JSTE NĚKDY V KANCELÁŘI? -ANO. -A V JAKÉ? -V OBDÉLNÉ. ()

J*A*S*M

Když je Woody za nepraktického intelektuála, tak mi celkem sedí (protože se s ním můžu lehce ztotožnit :-P), problém nastává, když je prostě za trotla. A to je případ Take the Money and Run. Tato jeho prvotina není žádnou extra vtipnou kanonádou, dost gagů je průhledných a předvídatelných, zvláště v závěru. Z filmu mám spíš rozporuplné pocity, kdyby se to sestříhalo do dvou dvacetiminutových dílů nějakého komediálního seriálu, bylo by to lepší. O víc než sled komediálních scének v případě tohoto filmu stejně nejde. ()

Enšpígl

S Woody Allenem máme naprosto totožný smysl pro humor. Hlášek a gagů je ve filmu tolik, že z nich žijete pak ještě celou noc i s následky. Když jsem se totiž z ničeho nic začal ve tři hodiny ráno smát, Petruška usoudila, že po dlouhém čase přišla doba, aby mě opět vyšetřili pánové v bílém. Jenže tentokrát byl na vině Woody Allen a ne já. Posuďte sami " Když jsem byl v její blízkosti něco mě svrbělo, myslel jsem si, že je to láska, ale byly to jen plané neštovice." ()

Radyo

Trochu jiná "allenovka" a jeden z prvních Woodyho filmů, což je spíše pozitivum (díky trochu jinému přístupu, než je ten klasický "allenovský"). Záplava výborných fórků sice není rozložena úplně rovnoměrně a místy se člověk lehoulince "skoro-nudí", celkově bych to ale označil za výbornou komedii, při níž se určitě od plic zasmějí i jinak zavilí odpůrci Allenova "neurotického" humoru (třeba moje žena :-) ). ()

Malarkey

Debut fenomenálního herce, ale hlavně režiséra, který si svoje filmy napíše sám, zfilmuje sám a zahraje si většinou hlavní roli obklopenou řadou pěkných hereček. Jeho jméno je Woody Allen. Legenda o tomto režisérovi, který si většinou hlavní role psal na míru začíná právě s tímto filmem v roce 1969. Na začátek velice slušná satira na gangsterky, které se v té době neobvykle množily. K tomu sympatická délka filmu, která po celou dobu sledování překvapivě potěší, jelikož delší délka by byla už i na mě moc. Připravil jsem se a nakonec se to vyplatilo, na Allenův vytříbený a inteligentní humor a nechal se unášet při sledování nemožné, ale přesto inteligentní postavy, ze které nervozita čišela do okolí a přitom to bylo všechno jenom herectví. --- Zasáhne jej však tragická rána osudu...Trefí ho míček v chybném odpalu. Utrpí úraz na hlavě. Začne věřit, že je císař Vilém. ()

Marigold

Hodně neopracovaná a divoká směsice humorných skečů, které po pythonovsku zvoní přehnanou absurditou a pitomě nadneseným hlasem vypravěče. Výsledkem je sled historek, kterou jsou z většiny výborně vymyšlené i realizované a chatrná příběhová kostra, ze které až příliš prosvítá, že je jen věšákem na Allenův tu sociální, tu filmově parodický humor. ()

KarelR

Útěk z vězení pomocí mýdla a krému na boty? Proč ne. Když utíká Woody, je vždycky o zábavu postaráno. ()

Radek99

Film žije z té obrovské záplavy vtipů a gagů, ale na Allena je to přeci jen trochu bez přesahu a bez hlubšího sémantického podtextu. Jako kontinuální film tento snímek, téměř bez dějové složky, nefunguje a ke konci filmu se trochu bortí i ten slepenec gagů. Woody Allen má podařenější filmy, ale v porovnání s ostatní filmovou produkcí je to i tak nadprůměrný film... ()

Superpero

Přišlo mi, že Woody Allen ještě neměl vypilovaný režijní talent, jelikož vetšinou, když se objeví vtipná situace tak víte přesně čemu se máte smát, akorát se prostě nesmějete. Párkrát mě Woody ovšem opravdu dostal. ()

novoten

Pro Woodyho fanoušky je neskonalým potěšením sledovat, jak se v jeho prvním čistě autorském snímku dopilovávají dialogy, gagy a celková atmosféra. Asi bych byl zklamaný, kdyby šlo jenom o gangsterskou parodii a proto jsem se musel začít smát, když se v obraze poprvé objevila Janet Margolin a Woody ji začal oblbovat sladkými řečmi a později ve voiceoveru vysvětloval, jak se cítí, když je s ní. Jsem neskonale rád, že mu tohle vysvětlování vydrželo celou kariéru. ()

B!shop

Prvni opravdovej rezijni pocin Woodyho Allena a hned takovahle pecka. Celej film je naprosto strestena komedie o vecnym smolarovi a lupici Virgilovi v podani jeste mladyho Woodyho, ktera je natocena lehce dokumentarnim stylem, takze tu je porad hlas vypravece a sem tam rozhovor s rodicema, ucitelem, pripadne kamaradama. A i kdyz se sem tam nakej vtipek da predvidat, vetsinou to jsou fakt perfektni fory a neni tu zadny hluchy misto, vtipny scenky jsou neustale, film je sviznej, ma jen 80 minut a je to proste skvela zabava, ktera ma sanci pobavit i lidi, co Allena dvakrat nemusi, protoze tady nehraje zadnyho neurotika. ()

Oskar

Tenhle film je vlastně unikátní kolekcí skečů na témata jako 'dokonalý zločin' nebo 'pobyt ve vězení' a zároveň je to velmi trefná parodie na schémata dokumentů. Řekl bych, že tenhle film má stylově blíž k Monty Pythonům než Woodymu samotnému. ()

Jara.Cimrman.jr

Dokument o nejmenším, nejbrýlatějším a nejneurotičtějším kriminálníkovi přímo vybízel k dojmu, že tohle musí být ukrutná sranda. Jenže já jsem byl svědkem průměrné vycpávkové nudy, kterou nedokázaly pořádně zabít ani excelentní hlášky, neboť byly vypálené s příliš velkými časovými rozestupy. ()

EdaS

Výborná bláznivá komedie, jejíž humor je hodně podobný Allenovým povídkám. Škoda že ke konci filmu trošku dochází dech, jinak obsahuje spoustu výtečných fórů. ()