Skvělá Ruská odpověď k americkému Apollu 13. Příběh dvou kosmonautů, kteří mají jako první vystoupit do kosmu je patřičně dramaticky vystavěn. Charaktery jsou zajímavé, chemie mezi nimi funguje. Ruská aparatura je snímána tak, jak zřejmě opravdu fungovala a speciální efekty jsou zde hyperrealistické, což kvituji s maximálním povděkem. Prostě se zde urodil snímek, který si rád kdykoli připomenu a až na závěrečnou mírně zdlouhavou část na Sibiři jde o zlatý kousek do současné filmařiny. 80%(22.11.2017)

Po úspešnom snímku Pavla Parchomenka: "Gagarin: Pěrvyj v kosmose", prichádza Dmitrij Kiseljov s ďalším vesmírnym dobrodružstvom podľa skutočnosti. Tento krát, sa samotný režisér zameral na udalosti z roku 1965, kedy pri lete kozmickou loďou Voschod 2, Alexej Archipovič Leonov, ako prvý človek vo vesmíre, vystúpil z družice do voľného priestoru, pričom veliteľom dvojčlennej posádky, bol Leonov najbližší priateľ Pavel Ivanovič Beľajev. Toto je príbeh dvojice kozmonautov, ktorí v čase studenej vojny, s odhodlaním riskovali svoje vlastné životy, aby splnili očakávania vysokých predstaviteľov vlády ZSSR, v boji s najväčším oponentom v snahe o podmanenie vesmíru: USA(16.9.2017)

Příběh ze života o skutečné statečnosti se kvělými filmovými řemesly a speciálními efekty, který nás zavede do časů studené války o ovládnutí kosmu. V Apolu 13 jsme viděli americký pohled, zde ruský. Alexey Leonov (Evgeniy Mironov) bravurně nouzově přistane se svou stíhačkou a je oceněn zahrnutí do Sovětského vesmírného programu. Je doba, ve které Sovětský Svaz soutěží s USA, který člověk vstoupí první na měsíc. Prvním milníkem byl výstup kosmonauta do vesmírného prostoru. Kosmonauti se setkávají s mnoha život ohrožujícími problémy, vidíme flashback do Alexova dětství a scény s jeho ženou a rodinou, které nemají pořádné ponětí o co jde, než vidí živé televizní vyílání z kosmu. Sergej říká, že kosmonauti jsou takoví vojáci, kteří jsou v nepřátelské oblasti vesmíru. Záběry z volného kosmického prostoru připomínají film Gravitace s její závratí z tohoto prostoru.(27.12.2017)

Režijně dobře zvládnuto (až na úvodní scénku s Migem), má to spoustu nádherných nebo obrazově hravých momentů a dokonce i ty podivně nepravděpodobný problémy a jejich řešení, se skutečně staly. Vlastně to asi kazí jen některý horší herecký výkony (promluvy některých lidí mi tam přijdou strašně... prkenný) a asi zbytečně natahovanej závěr se zamrzlým prstem, kterej ve výsledku i přes vážnost situace působil už trochu úsměvně. Jinak spokojenost - je to příjemnej konkurent Apolla 13 (druhý Gravity od toho nečekejte), kterej se nemusí za nic stydět.(10.9.2017)

-4* když poslední roky trpí absencí kvalitních sci-fi snímků, tak jsem musel dát zavděk aspoň jiným filmům z kosmu z naší pozemské historie. A musím uznat, že to byla dobrá náhražka. Oproti Gagarinovi, kterého jsem taky viděl před nějakým časem bylo vidět velké zlepšení. Těch komplikací, co se udály před, při letu, i po návratu bylo opravdu dost - ale je fakt, že se všemu nesmí věřit a určitě pro dramatičnost děje bylo něco přikrášleno (a doufám, že ne všechno - zvídaví diváci ovládající ruštinu můžou zkusit tento dokument). Přesto to byla napínavá a kvalitně natočená podívaná, která i přes pomalejší začátek nestačila nudit. Samozřejmě patosu se to nevyhlo, ale nebylo ho naštěstí tolik jako v jiných snímcích našich velmocí. Nezbývá než doporučit dál a mé 4 kosmické hvězdičky si plně zaslouží. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](30.1.2020)

• - Generálmajor Sovětských vzdušných sil Alexej Leonov (Jevgenij Mironov) měl svůj další let podstoupit na palubě Sojuzu 11. Při předstartovní prohlídce byl u jednoho z členů posádky, Valerije Kubasova, na rentgenovém snímku zjištěn stín na plicích. I přes Leonovův nesouhlas nebyl vyměněn jen on, ale posádka celá. Náhradníci Dobrovolskij, Volkov a Pacajev se při přistání udusili vinou technické závady. Alexej se však do vesmíru přesto vydal opět v roce 1975, a to jako člen prvního americko - sovětského experimentu Apollo - Sojuz. (kulyk)

• - Hlavním konzultantem filmu byl současně jeho hlavní protagonista, generálmajor Alexej Leonov. (Jehova)

• - Sergej Koroljov (Vladimir Ilin), zásadní tvůrce sovětského raketového programu, zemřel rok po letu Voschodu 2. Za příčinu je označována rakovina, na jeho zdravotním stavu se však dlouhodobě podepsal pobyt v gulagu, kam byl odsouzen za stalinských čistek. (kulyk)